Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
29.04.2024

Przewóz samochodu na lawecie - co mówią przepisy?

Przewożąc pojazd na lawecie lub autolawecie należy pamiętać o kilku istotnych zasadach, aby proces przebiegł bezpiecznie i nie stworzył zagrożenia wobec innych uczestników ruchu drogowego. Sprawdźcie, jak poprawnie przewozić pojazd na autolawecie i jakie modele aut wybrać na własną lawetę!

Kto może kierować lawetą?

Do kierowania autolawetą, czyli autem służącym do transportu innych samochodów, potrzebne są dodatkowe uprawnienia, jeśli ta przekracza dopuszczalną masę całkowitą 3,5 tony. Wówczas kierujący musi posiadać prawo jazdy kategorii C. A jeśli dopuszczalna masa całkowita autolawety jest mniejsza niż 3,5 tony, to wystarczy prawo jazdy kategorii B.

W przypadku lawety na przyczepie, trzeba także pamiętać, że zarówno jej dopuszczalna masa całkowita, jak i auta, które ją ciągnie, nie mogą przekroczyć 3,5 tony, jeśli kierowca ma tylko uprawnienia kategorii B. Jeśli ją przekroczy, to kierujący musi mieć uprawnienia kategorii B+E.

Przewóz samochodu na autolawecie przepisy

Przewożąc auto na lawecie, należy pamiętać o ograniczeniach prędkości – 70 km/h na drogach jednojezdniowych oraz 80 km/h na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach.

Zgodnie z przepisami, pojazd przewożony na lawecie nie może przekroczyć określonych wymiarów i masy. Maksymalne wartości, to 2,55 m szerokości i 4 m wysokości oraz 12 m długości, masa pojazdu na lawecie, to 3,5 tony.

Pojazd na lawecie musi być odpowiednio zabezpieczony, co najmniej czterema pasami, każdy powinien wytrzymać siłę ładunku o co najmniej 2/3 jego masy.

Przewożony na lawecie pojazd nie może wystawać poza jej kontur, a jeśli tak jest, wówczas należy zastosować dodatkowe zabezpieczenia.

Przed przewozem pojazdu, należy sprawdzić stan techniczny lawety i autolawety, zwłaszcza hamulce, ogumienie i oświetlenie.

Jak zamocować auto na lawecie?

Pamiętajcie o przepisach! Te jasno informują, że rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać masy pojazdu ciągnącego, oświetlenie i hamulec najazdowy muszą działać w 100% sprawnie, a pasy mocujące muszą mieć homologację i nie mogą być uszkodzone.

Mocowanie pojazdu na lawecie najlepiej przeprowadzić w dwie osoby. W pierwszej kolejności zaciąga się hamulec ręczny w lawecie, obniża i ustawia najazd. Następnie dociąża się ją od przodu i najeżdżając na nią autem, tą stroną, po której umiejscowiony jest silnik – jeśli jest z przodu, to pojazd wjeżdża przodem, a jeśli z tyłu, to tyłem. Ten zabieg pozwala właściwie dociążyć przód lawety. Jeśli korzystacie z wciągarki, to należy rozwinąć linę i doczepić ją do auta.

Trzeba również pamiętać o tym, że około 10% rzeczywistej wagi lawety oraz pojazdu muszą spoczywać na haku, co sprawdza się specjalną wagą.

Zanim auto zostanie zamocowane na lawecie, warto zaznaczyć na niej punkty, w których powinny znajdować koła pojazdu oraz zaciągnąć hamulec ręczny. Pod koła warto wstawić kliny lub blokady, a następnie je opasać.

Pasy zabezpieczające najlepiej założyć na wszystkie cztery koła i zabezpieczyć je klamrami. Należy tego dopilnować – jeśli klamra nie będzie domknięta, wówczas całe mocowanie może się poluzować i istnieje ryzyko, że pojazd w trakcie transportu będzie się poruszał, a to wpłynie na kierowalność lawetą.

Złe mocowanie pojazdu na auto-lawecie może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze!

Co można przewozić na lawecie?

Na lawetach przewozi się nie tylko samochody i inne pojazdy. Autolaweta sprawdza się także w transporcie innych rzeczy, takich jak: materiały budowlane, sprzęty AGD i RTV, meble, sprzęty budowlane i rolnicze. Wszystko to musi być oczywiście zabezpieczone i zgodne z przepisami.

Nie można przewozić wszystkiego na lawecie. Nietypowy załadunek wymaga odpowiednich uprawnień oraz naczepy. W innym przypadku można otrzymać wysoki mandat, m.in. za spowodowanie zagrożenia w ruchu.

Osoby w samochodzie na lawecie - można czy nie?

Zabronione jest przebywanie w samochodzie, które znajduje się na lawecie!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze auta na autolawetę?

Na rynku do wyboru jest kilka rodzajów gotowych lawet. Najpopularniejsze są tzw. szwajcarki, czyli bardzo proste przyczepy najazdowe, która mają symetrycznie rozmieszczone koła, nie wychodzące poza obrys pojazdu, do którego jest doczepiona przyczepa. Doskonale sprawdzają się w jeździe w tunelach czy po wąskich drogach. Niestety szwajcarka jest nieco wyższa, co wpływa na komfort prowadzenia pojazdu i stabilność.

Drugą opcją jest klasyczna laweta, która ma koła umieszczone z boku i jest dużo stabilniejsza. Ma nisko położony środek ciężkości, co wpływa na lepszy komfort jazdy.

Istnieje również możliwość przerobienia konkretnego modelu pojazdu pod autolawetę, wówczas przed wyborem modelu, należy wziąć kilka czynników pod uwagę.

Istotny będzie rozstaw osi – zalecany rozstaw pod budowę platformy wynosi od 3,7 do 4,7 m. Ważna jest także waga pojazdu, która zadecyduje o tym, jaki ładunek będziecie mogli przewozić. Ma to szczególne znaczenie dla kierowców, którzy mają tylko uprawnienia kategorii B.

Moc silnika też jest istotna – jednostka musi mieć wystarczającą moc, aby pojazd miał odpowiednią dynamikę podczas transportowania innych samochodów. Przy wyborze napędu, warto rozważyć wersję na tył, która świetnie sprawdzi się przy ciężkich i wymagających ładunkach.

Auto pod auto-lawetę musi być solidne, dlatego ważne by sprawdzić wcześniej materiały, z których zostały wykonane poszczególne podzespoły. Istotne jest również zawieszenie, niektórzy decydują się na montaż pneumatycznego, które odciąża standardowe.

Jakie modele na auto-lawetę?

Do zabudowy pod autolawetę warto rozważyć modele: Renault Master, Iveco Daily. Mercedes-Benz Sprinter, Volkswagen Crafter, Fiat Ducato czy Ford Transit.

Te pojazdy cieszą się dużym uznaniem specjalistów, głównie za sprawą dużej wytrzymałości zawieszenia, a także wysokim komfortem jazdy i możliwością konfiguracji zawieszenia.

Gdzie kupić lawetę?

Lawetę można kupić bezpośrednio u producenta lub w salonie dealera, ale również w internetowych serwisach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, takich jak Autoplac.pl

 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt