Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
10.11.2022

Co może rzeczoznawca samochodowy? Kim jest i czym się zajmuje? - Poradnik Autoplacu

Rzeczoznawca samochodowy może się Wam przydać w wielu sytuacjach związanych z autem. Nie zajmuje się on wyłącznie oceną szkód po wypadku. Może Wam również pomóc w procesie zakupu lub sprzedaży samochodu. Jak działa rzeczoznawca samochodowy? Ile kosztuje jego usługa? Co dokładnie robi specjalista? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule! 

Kim jest rzeczoznawca samochodowy? 

Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, z którego usług może skorzystać każda osoba, która chce skorzystać z doradztwa w zakresie ubezpieczenia samochodu, ale również wykonać oględziny samochodu. Z usług certyfikowanych rzeczoznawców korzystają nie tylko osoby fizyczne, ale również producenci samochodów, dealerzy samochodowi, warsztaty, sądy oraz wielu innych. 

Aby zostać rzeczoznawcą samochodowym należy spełnić kilka warunków, które reguluje Ustawa Prawo o ruchu drogowym. Trzeba mieć co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe, co najmniej 2-letnią praktykę zawodową w dziedzinie zwanej motoryzacją, prawo jazdy kat. A, B oraz C i C1 i certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego, który wydaje akredytowana jednostka. Rzeczoznawca nie może być również karany wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne. 

Osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej nie muszą spełniać powyższych warunków. 

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy? 

Z usług rzeczoznawcy warto skorzystać w poniższych sytuacjach: 

 • Gdy wycena przygotowana przez rzeczoznawcę samochodowego z firmy ubezpieczeniowej wydaje się Wam zbyt niska – można wtedy zdecydować się na niezależnego eksperta. 
 • Przy zakupie lub sprzedaży samochodu, wówczas rzeczoznawca pomoże Wam określić rzeczywistą wartość pojazdu, a także czy jest on bezwypadkowy, nie był kradziony oraz jaki jest jego stan techniczny. 
 • Chcąc przedstawić opinię dla sądu, specjalista przygotuje dla Was ekspertyzę. 
 • Przy ocenie jakości naprawy. 
 • Przy określeniu utraty wartości pojazdu. 
 • Gdy chcecie sprawdzić historię pojazdu. 

Co rzeczoznawca sprawdza w samochodzie? 

Rzeczoznawca samochodowy z towarzystwa ubezpieczeniowego pracuje według określonego schematu. Dokonuje szczegółowych oględzin pojazdu oraz przygotowuje dokumentację, która zawiera dane pojazdu, zdjęcia, listę uszkodzeń. W kolejnym etapie przygotowuje również wycenę wartości pojazdu i kosztów naprawy. Ostatnim etapem jest sporządzenie kosztorysu. 

Z kolei niezależny rzeczoznawca samochodowy pracuje w bardzo podobny sposób, ale po dokonaniu oględzin i przygotowaniu dokumentacji sprawdza również wartość pojazdu przed szkodą i wartość po szkodzie. Na tej podstawie przygotowuje kosztorys napraw oraz ekspertyzę. Zwykle rzeczoznawca stosuje się do konkretnych wytycznych: stosuje ceny oryginalnych części, uwzględnia realne stawki warsztatów samochodowych i nie stosuje amortyzacji. Nie pomija również żadnych szkód. 

Rzeczoznawca samochodowy a zakup auta 

W przypadku chęci zakupu samochodu rzeczoznawca sprawdza również parametry auta, choćby takie jak jego rzeczywisty przebieg, a do tego ocenia stan każdego pojazdu, nawet zabytkowego. Dodatkowo może dla Was wykonać próbną jazdę w warunkach miejskich lub parkingowych. 

Dzięki temu sprzedawca ma pewność, że nie sprzedaje auta w zaniżonej cenie, a z kolei kupujący upewnia się, że cena jest adekwatna do wartości samochodu. 

Więcej na temat usług rzeczoznawców w procesie zakupu i sprzedaży samochodu możecie przeczytać więcej na naszej stronie. Ile kosztuje wycena samochodu przez rzeczoznawcę? 

W zależności od wybranego wariantu cena kosztorysu przygotowanego przez rzeczoznawcę samochodowego waha się od 200 do 1000 zł. 

W Autoplac oferujemy Wam 4 warianty usług rzeczoznawców: 

 • Mini – zawiera ocenę zewnętrzną pojazdu, oględziny wnętrza, jazdę próbną oraz film z oględzin auta – koszt 339 zł. 
 • Standard - zawiera ocenę zewnętrzną pojazdu, oględziny wnętrza, jazdę próbną oraz film z oględzin auta, oględziny auta w zaufanym serwisie samochodowym – koszt 449 zł. 
 • Prestige - zawiera ocenę zewnętrzną pojazdu, oględziny wnętrza, jazdę próbną oraz film z oględzin auta, oględziny auta w zaufanym serwisie samochodowym, badanie komputerem diagnostycznym i 30-dniową ochronę – koszt 549 zł. 
 • Gold - zawiera ocenę zewnętrzną pojazdu, oględziny wnętrza, jazdę próbną oraz film z oględzin auta, oględziny auta w zaufanym serwisie samochodowym, badanie komputerem diagnostycznym i 30-dniową ochronę, pakiet ekspres, weryfikację szkód pojazdu po numerze VIN – koszt 649 zł. 

Jak przygotować się do spotkania z rzeczoznawcą samochodowym? 

Bez względu na to, dlaczego chcecie się spotkać z ekspertem, zawsze warto zgromadzić dokumenty, które pomogą mu zapoznać się ze sprawą. Szczególnie ważne będą: 

 • Zdjęcia – wykonane na miejscu kolizji lub wypadku, z ogłoszenia sprzedażowego. 
 • Treść ogłoszenia – jeśli zamierzacie kupić lub sprzedać samochód i zawarte są w nim informacje takie jak numer VIN. 
 • Notatki policji – jeśli sprawa dotyczy kolizji lub wypadku i została ona wezwana na miejsce zdarzenia. 
 • Ekspertyza wykonana przez firmę ubezpieczeniową – jeśli dotyczy to oceny rzeczoznawcy po kolizji lub wypadku. 
 • Opis zdarzenia drogowego klienta, który chce skorzystać z usługi rzeczoznawcy. 
 • Inne materiały, takie jak spis uszkodzeń, których ubezpieczyciel nie uwzględnił przy wyliczaniu odszkodowania. 

Każdy rzeczoznawca potrzebuje czasu na dokładne zapoznanie się z dokumentacją i przygotowanie ekspertyzy. Im szybciej dostarczycie mu niezbędne dokumenty, tym szybciej będzie mógł przystąpić do działania.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia