Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
24.10.2022

Przyszłość motoryzacji - jak będzie wyglądać? - Poradnik Autoplacu

Kto z nas o tym nie myślał! Latające samochody, autonomiczna jazda, sztuczna inteligencja – wizji jest wiele, a tymczasem… sporo się już dzieje! Przygotowaliśmy dla Was ciekawe zestawienie podsumowujące kierunek rozwoju motoryzacji wraz z opisem futurystycznych projektów. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do lektury! 

Jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? 

Nie da się ukryć, że już jesteśmy coraz bliżej samochodów, które będą jeździć, bez wsparcia człowieka. Nowoczesne czujniki, kamery i oprogramowanie pozwalają bezpiecznie jeździć bez ingerencji kierowcy, z którego winy najczęściej dochodzi do wypadków drogowych. Zaprogramowany komputer nigdy nie będzie miał słabszego dnia i nie popełni błędu. 

Oczywiście nie jest powiedziane, że maszyna również nie doprowadzi do zagrożenia, co udowodnił przypadek Tesli prowadzonej na autopilocie, która wjechała z dużą prędkością w tył Hondy Civic. To pokazuje, że wciąż jeszcze jest nad czym pracować… ale można również śmiało powiedzieć, że przyszłość motoryzacji dzieje się już dziś. Chcecie przykładów? Czytajcie dalej! 

Niezależne silniki i ukryta kierownica - czy takie będą auta przyszłości? 

Znajdziecie je w… kołach Lexusa LF-30 Electrified. Model napędzany jest czterema silnikami elektrycznymi, które umieszczono w piastach kół. Auto nie ma mechanizmów różnicowych i półosi, co daje mu znacznie większą przestrzeń użytkową wewnątrz. To rozwiązanie umożliwia indywidualne sterowanie siłą napędową, która trafia do każdego z kół oraz realizację napędu przedniego, tylnego, 4x4 – wszystko w zależności od potrzeb kierowcy. 

Mało tego, sterowanie odbywa się w trybie steering-by-wire, co oznacza, że kierownica nie jest mechanicznie połączona z kołami auta. W efekcie we wnętrzu macie jeszcze więcej miejsca, a kierownicę… możecie schować w desce rozdzielczej! 

Samochód o wyglądzie kraba - model koncepcyjny Mercedes Vision AVTR 

Najnowszy model koncepcyjny Mercedes Vision AVTR wygląda jak krab, a inspirowany jest filmem Avatar Jamesa Camerona. Prezentuje wizję motoryzacji z odległej przyszłości, brakuje w nim konwencjonalnej kierownicy. W zastępstwie zaoferowano wielofunkcyjny element sterujący w konsoli środkowej. Rozwiązanie to oparto o biometrię – po umieszczeniu ręki na jednostce sterującej, auto ożyje i rozpozna kierowcę po tętnie i oddechu. 

Po uniesieniu ręki na dłoni pojawi się menu, a pasażer będzie mógł wybierać spośród funkcji pojazdu. Auto nie ma widocznych przycisków, ani przełączników. Ponadto wewnątrz znajdziecie fotele przypominające hamaki z liści z filmu Avatar. 

Auto wykorzystuje technologię akumulatorów opartą o ogniwa organiczne, na bazie grafenu. To rozwiązanie pozbawione metali rzadkich i szlachetnych. Materiały, z których skonstruowano akumulator, można kompostować. Co ciekawe, samochód ma również możliwość poruszania się w bok ruchem kraba. 

BMW i komunikacja z pomocą trójkątów 

Niemiecka marka BMW chwali się projektem pojazdu Vision Next 100. W aucie o dziwo jest kierownica, ale można wybrać w nim tryb autonomicznej jazdy, a kierowca może przejąć nad nim kontrolę w innym trybie. Samochód posiada inteligentnego asystenta, który poprawia swoje działania poprzez uczenie się kierowcy i zmianę nawyków. 

Sztuczna inteligencja ma wyprzedzać działania kierowcy, ale też wykonywać w tle zlecane przez niego zadania. Vision Next 100 ma się płynnie komunikować z kierowcą poprzez 800 ruchomych trójkątów, które są umieszczone w desce rozdzielczej i bokach drzwi. Będą się one układać w odpowiednie wzory i wysyłać sygnały. 

Ekologicznie i minimalistycznie - czy taka będzie motoryzacja przyszłości? 

Polestar Precept to auto należące do Volvo. Zaprezentowane dwa lata temu, wzbudza ciekawość zwłaszcza przez swoją stylistykę – ostre linie, szklany dach zachodzący daleko na tył auta i brak tylnej szyby. Pojazd nie ma lusterek, ale za to jest wyposażony w kamery, które są zamontowane na aerodynamicznych wspornikach. 

We wnętrzu panuje czysty minimalizm – ekran dotykowy to centralny punkt dowodzenia, przed kierowcą umieszczono dodatkowy wyświetlacz, a multimedia i interfejs oparto o system Android. Czujniki mają śledzić wzrok kierowcy. 

Interesujące jest również zastosowanie specjalnych kompozytów, które redukują masę oparć i siedzeń o 50% oraz o 80% odpady z tworzyw sztucznych. Siedziska wykonano z przetworzonych butelek PET, zagłówki z winylowych worków, a dywaniki z odzyskanych sieci rybackich. 

Jakie samochody będą w przyszłości? 

Raczej nie spodziewajmy się latających samochodów w najbliższych latach. Branża motoryzacyjna koncentruje się wokół ulepszania silników i możliwości zasilania pojazdów odnawialnymi źródłami energii. Coraz większą rolę będą pełnić komputery, co spowoduje, że bezpieczeństwo kierowców, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego znacznie wzrośnie. 

Następne lata motoryzacji z pewnością zaowocują coraz bardziej ekologicznymi samochodami, o satysfakcjonującej mocy i dużym zasięgu. W Polsce możemy się spodziewać rozwoju infrastruktury stacji ładowania elektryków oraz coraz większej liczby zeroemisyjnych pojazdów na naszych drogach. 

Nowoczesna motoryzacja, czyli jaka? 

Aktualnym trendem w motoryzacji jest wciąż elektryfikacja. Silniki elektryczne zyskują coraz więcej fanów, zwłaszcza w dobie rosnących cen paliwa. Co prawda wciąż jeszcze nie są tak satysfakcjonujące, ale nowoczesne elektryczne samochody oferują przyszłym właścicielom coraz większe zasięgi i moc. 

Ciekawym rozwiązaniem są również samochody zasilane ogniwami wodorowymi. To paliwo oferuje wiele możliwości, aczkolwiek wciąż nie jest jeszcze docenione przez inżynierów, głównie za sprawą problematycznej produkcji. 

Hybrydy można spotkać już coraz częściej, nawet na polskich drogach. Jeszcze kilka lat temu nie było to do pomyślenia, że samochód napędzany benzyną będzie mógł w trakcie jazdy wygenerować energię elektryczną, którą zostaną zasilone dodatkowe silniki!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt