Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
30.05.2022

Jest coraz trudniej o nowe auto. Czas oczekiwania wynosi nawet 16 miesięcy!

Coraz więcej producentów samochodowych wydłuża czas oczekiwania na nowe auto. Brak niektórych wersji nadwozia, niedostępne napędy i części to główne przyczyny obecnej sytuacji. U niektórych producentów wciąż można jeszcze zamówić auto, u innych zamówienia zostały całkowicie wstrzymane. Jak wygląda sytuacja? 

Nastał trudny czas dla branży motoryzacyjnej 

Niestety sytuacja na rynku wciąż się nie poprawia. Brak dostępności niezbędnych komponentów do produkcji nowych samochodów powoduje wstrzymanie zamówień u producentów lub możliwość zamówienia wybranych modeli, niekoniecznie w pełnej wersji wyposażenia lub wyglądu. 

Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup skonfigurowanej wersji pojazdu u dealera, jednak i tu trzeba czasem pójść na kompromis, np.: względem wyposażenia samochodu. 

W świetle obecnej sytuacji wielu klientów rezygnuje z zakupu wybranego modelu nowego samochodu na rzecz innego lub szuka atrakcyjnych ofert na rynku używanych pojazdów. Jak długo trzeba czekać na nowe samochody? 

Na BMW poczekasz nawet 16 miesięcy 

W zależności od modelu, wersji silnikowej i wyposażenia, na nowe auto można czekać nawet do 16 miesięcy – przykładem jest choćby model 330d. Chcąc stać się posiadaczem BMW lepiej zdecydować się na model 520d, który można odebrać już po czterech miesiącach od złożenia zamówienia. W przypadku modeli, których wyposażenie opiera się na wykorzystaniu chipów, trzeba liczyć się z całkowitym brakiem możliwości wyprodukowania pojazdu. 

Tucson dostępny od ręki? 

Hyundai oferuje swoim klientom dostępny od ręki model Tucson, jednak wyłącznie w przypadku wersja silnika benzynowego 1.6 T-GDI o mocy 150 KM z 6 biegową przekładnią manualną i przednim napędem. Pozostałe modele, np.: i30 są dostępne, jednak nie dla tych, którzy chcą własnej specyfikacji. Najtrudniej dostępne są auta marki z automatycznymi skrzyniami biegów, te zostały wstrzymane. 

Na Kia Sportage poczekasz 4 miesiące 

Marka również ma problemy z dostępnością aut, zwłaszcza w przypadku modeli z automatyczną skrzynią biegów. Ci, którzy szukają Ceeda, ProCeeda lub XCeeda zgodnego z własną wizją specyfikacji, będą zawiedzeni, gdyż ich produkcja została wstrzymana. 

Najbardziej dostępnym modelem Kia jest Sportage, który powinien zostać dostarczony w czasie około 4 miesięcy od zamówienia, 6 miesięcy w przypadku automatycznej skrzyni biegów, 8 miesięcy w przypadku hybrydy typu plug-in. 

Mercedes produkuje za mało samochodów 

Nowy model C lub E skonfigurowany od początku przez klienta będzie dostępny dopiero w… 2023 roku! Tegoroczna produkcja została już całkowicie wyprzedana. Za to Mercedes A według własnej wizji klient będzie dostępny już we wrześniu lub październiku tego roku. O ile kombi klasy C są produkowane w Niemczech, a więc czas oczekiwania od rozpoczęcia produkcji wynosi dodatkowe 1,5 miesiąca, o tyle sedany powstają już w Południowej Afryce, a więc czas oczekiwania automatycznie wydłuży się nawet o 3 miesiące. 

Nissan ponad konkurencją 

Fani Nissana nie mają powodów do obaw – niezależnie od wybranego modelu czas oczekiwania na skonfigurowanie nowego pojazdu wynosi od czterech do sześciu miesięcy. Proces potrwa dłużej o 1,5 miesiąca dla klientów zamawiających auto z automatyczną skrzynią biegów. Jedyne ograniczenia dla dostępności tej marki dotyczą modelu Juke, głównie dlatego że dealerzy czekają na zmianę cennika dla modelu, a do czasu wprowadzenia zmian możliwość zamawiania aut została wstrzymana. 

Peugeot czeka na nowych właścicieli 

Bez problemów obchodzi się marka Peugeot, która oferuje swoim klientom modele dostępne do konfiguracji praktycznie od ręki. Nowy 308 SW powinien być gotowy do odbioru od połowy sierpnia tego roku do połowy lutego 2023 roku. To samo dotyczy wersji hatchback 308 i 508. Znacznie dłużej czeka się na samochody dostawcze marki Peugeot. 

Na Renault nie poczekasz długo 

Auta skonfigurowane są dostępne od ręki w salonach producenta lub będą gotowe do odbioru w miesiąc od daty złożenia zamówienia. Skonfigurowany od podstaw model Renault będzie dostępny dla przyszłego właściciela w czasie od około 3 miesięcy, w przypadku Clio i Captura, a w przypadku Megane Grandtour w czasie około 5 miesięcy. Opcjonalne wyposażenie oraz specjalne życzenia klientów nie spowodują wydłużenia czasu oczekiwania na nowy samochodów. 

Na Octavię poczekasz 10 miesięcy 

Na Skodę Fabię klienci będą musieli poczekać około 4 miesiące, niezależnie od wybranej wersji silnikowej oraz wyposażeniowej. Gorzej w przypadku kombi – zamówienie można złożyć, ale niestety nie ma gwarancji, że taki model zostanie wyprodukowany. Znacznie lepiej wybrać Octavię na którą można poczekać od ośmiu do dziesięciu miesięcy. 

Lepsza sytuacja w Toyocie 

Lider najbardziej popularnej marki samochodowej w ubiegłym i w tym roku poprawia sytuację dostępności swoich pojazdów. Najszybciej można kupić Toyotę CH-R, zgodnie z naszą wizją wyposażenia poczekamy na nią około trzy miesiące. Chętnych do zakupu Yarisa zmartwimy – czas oczekiwania może trwać nawet do grudnia tego roku. Z kolei Corolla ma być dostępna w czerwcu 2023 roku. 

Volkswagen oferuje od ręki T-Roca i Arteona 

Jednak nie w przypadku skonfigurowanych od podstaw modelu. Najszybciej otrzymamy auto skonfigurowane zgodnie z naszymi życzeniami w czasie od trzech do sześciu miesięcy od daty złożenia zamówienia. Jednakże w przypadku Golfa hatchbacka czy kombi, poczekamy aż do 2023 roku. 

Jak widzicie, aktualnie nowe auta są bardzo trudno dostępne. Na niektóre modele trzeba czekać nawet do przyszłego roku, a na inne jeszcze dłużej. Nie chcąc tracić czasu, możecie zajrzeć tutaj i znaleźć dla siebie doskonałe auto używane lub nowe. Zapraszamy!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt