Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
15.09.2022

Ubezpieczenie GAP - co to jest i kiedy warto je wykupić? - Poradnik Autoplac

Wśród rodzajów ubezpieczeń samochodu występuje również GAP. To rodzaj polisy, która chroni przed stratą finansową w razie szkody. Czy warto się na nie zdecydować? Co jeśli samochód zostanie skradziony? Jakie są koszty GAP? Odpowiadamy w artykule! 

Ubezpieczenie GAP - co to jest? 

Nowe samochody bardzo szybko tracą na swojej wartości. Można je zabezpieczyć finansowo, dzięki wykupieniu polisy GAP. Działa ona w momencie, w którym dojdzie do szkody, a jej zadaniem jest pokrycie różnicy między pozostałymi do spłaty ratami, a kwotą odszkodowania, którą otrzymacie z polisy AC. 

GAP dzieli się na trzy rodzaje: 

  • fakturowy, 
  • finansowy, 
  • indeksowy. 

Pierwszy z nich pokrywa koszty pomiędzy wartością auta w momencie zdarzenia, a określoną na fakturze ceną zakupu. Ma największy zakres i jest najdroższym wariantem. 

GAP finansowy pokrywa różnice pomiędzy pozostałą do spłaty kwotą za auto, gdy z tytułu AC zostanie wypłacone odszkodowanie. 

GAP indeksowy to pośrednie rozwiązanie, które zagwarantuje wypłatę odszkodowania zgodnie z określonymi warunkami w umowie, np.: może to być 30% wartości auta. 

Czy warto kupić ubezpieczenie GAP? 

Dzięki GAP nie trzeba się martwić o dalszą spłatę zobowiązań w ramach leasingu. Działa to również w sytuacji, w której po kilku miesiącach od zakupu samochód zostanie skradziony, a Wy będziecie musieli spłacać dalej kredyt. 

AC wypłaci odszkodowanie, ale będzie pomniejszone o spadek wartości samochodu. To nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów, które są związane z leasingiem. 

Dlatego GAP warto wykupić w sytuacji, w której kupujecie nowe auto w leasingu. 

Ubezpieczenie GAP to również doskonały pomysł dla zabezpieczenia wartości pojazdów zabytkowych, specjalnych, uprzywilejowanych, ciężarowych i rolniczych (zwłaszcza w leasingu) oraz motocykli i quadów. 

Kiedy działa polisa GAP? 

Zakres ochrony GAP dotyczy wyłącznie szkody całkowitej i kradzieży pojazdu. To zabezpieczenie idealne dla osób, które będą intensywnie użytkować auto, a także parkować w miejscach niestrzeżonych. 

GAP można również wykupić po zakupie używanego pojazdu. Wówczas również zabezpiecza się różnicę pomiędzy wartością początkową auta, która jest określona w polisie AC, a wartością rynkową pojazdu w momencie zdarzenia. 

Czy ubezpieczenie GAP jest obowiązkowe? 

Polisa GAP, w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, nie jest obowiązkowa i wyłącznie od przyszłego właściciela pojazdu zależy, czy będzie chciał ją wykupić. Wielu kierowców z niej rezygnuje, ze względu na wysokie koszty. Jednak trzeba mieć na uwadze, że wciąż będą one niższe niż w sytuacji wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży auta i pozostałych rat leasingu lub kredytu do spłaty. 

Od czego zależą koszty GAP? 

Ubezpieczenie GAP może być wysokie, w zależności od wybranego modelu samochodu i jego wartości. Najdroższy GAP to koszt około 0,7-1,0% wartości pojazdu, najtańszy to około 0,5% początkowej wartości. GAP Indeksowy może się uplasować nawet pomiędzy powyższymi kosztami. 

Ubezpieczenie GAP może zależeć od: 

  • wariantu, 
  • rodzaju pojazdu, 
  • sumy ubezpieczenia, 
  • okresu umowy, 
  • wartości początkowej pojazdu. 

Zalety ubezpieczenia GAP 

GAP to bardzo opłacalne ubezpieczenie. Firma pokrywa straty finansowe, które byłyby trudne do opłacenia samodzielnie w momencie szkody całkowitej lub kradzieży auta. Dzięki niemu wartość początkowa jest zabezpieczona nawet na kilka lat. GAP powoduje, że można używać auta do woli i nie martwić się o finanse. Znacznie ułatwia również sprawę w momencie wystąpienia szkody całkowitej, zarówno gdy spowodujesz ją Ty, jak i osoba trzecia. 

GAP a leasing – to musisz wiedzieć 

Biorąc leasing warto się zdecydować na wykupienie GAP-u fakturowego, ponieważ w razie szkody całkowitej lub kradzieży będzie się liczyła cena auta na fakturze. A jak powszechnie wiadomo, nowy samochód z salonu już po wyjeździe od dealera zaczyna mocno tracić na wartości. GAP zabezpieczy jego początkową cenę. 

To rozwiązanie również dla kierowców, którzy nie mieli dużego wkładu własnego do zakupu auta. Koszt spłaty leasingu wówczas jest wysoki, zwłaszcza w porównaniu z wartością auta. A GAP zabezpieczy resztę zobowiązań w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży, dzięki czemu będzie z czego spłacić pozostałość. 

Czy można zrezygnować z GAP? 

Masz prawo do rezygnacji z ubezpieczenia GAP. Możesz to zrobić odstępując od zawarcia umowy w ciągu 30 dni, jeśli podpisana jest na co najmniej 6 miesięcy. W przypadku przedsiębiorców można od niej odstąpić w ciągu 7 dni. 

Co ważne - odstąpienie od umowy ubezpieczenia GAP nie zwolni Cię z opłaty składki za okres, w którym ochrona była ważna.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia