Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
06.10.2021

Brak benzyny w Wielkiej Brytanii, a w Polsce wciąż ceny idą w górę

Końcówka września przyniosła kiepskie wiadomości z Wielkiej Brytanii – ogromne kolejki na stacjach po paliwo, a nawet racjonowanie sprzedaży benzyny. Wiele stacji również ogłosiło jej brak. W Polsce z kolei ceny paliwa wciąż idą w górę… co się dzieje? 

Na wyspach ogromny problem z paliwem! 

Sieć EG Group zarządzająca około 350 stacjami benzynowymi wprowadza limit zakupów benzyny do 30 funtów per osoba. Koncern BP tymczasowo zamyka niektóre stacje. Problemy z zakupem paliwa mają również klienci Shell i ExxonMobile. Rząd zapewnia, że zapasy benzyny i oleju są wystarczające. Co się w takim razie dzieje? 

Przyczyną jest brak kierowców ciężarówek, którzy transportowali paliwo z rafinerii do stacji benzynowych. 

W Wielkiej Brytanii aktualnie brakuje około 100 tys. kierowców ciężarówek. Po Brexicie kraj opuściło ok. 25 tys. kierowców, a pandemia COVID-19 wstrzymała na rok proces uzyskania kwalifikacji przez nowych pracowników. Jeśli problem braku kierowców nie zostanie rozwiązany, wówczas mogą wystąpić problemy z dostawą paliwa na czas świąt Bożego Narodzenia. 

Co na to Rząd? 

W planach rządu jest umożliwienie wjazdu do Wielkiej Brytanii 5 tys. kierowców na krótkoterminowych wizach. Jednak ten krok w dłuższej mierze może nie rozwiązać problemów z transportem paliwa na wyspach. 

Brytyjski Minister Transportu zaproponował również zwiększenie liczby egzaminów na kierowców ciężarówek, co miałoby wesprzeć walkę z obecnym kryzysem oraz pracę dla 300 kierowców cystern, którzy mogą skorzystać z tymczasowych wiz, które umożliwiłyby im pobyt do końca marca 2022. 

Wojsko rusza na pomoc 

W poniedziałek w tym tygodniu 200 żołnierzy, w tym 100 kierowców zostało oddelegowanych do pomocy przy zażegnaniu kryzysu paliwowego w Wielkiej Brytanii. Przeszkoleni przez firmy transportowe żołnierze nabyli umiejętność obsługi cystern i pomp paliwowych i są gotowi do rozwożenia paliwa z rafinerii wprost do koncernów. 

Nie da się ukryć jednak, że w kraju największy problem paliwowy występuje w Londynie, Anglii Wschodniej, Południowo-Wschodniej oraz East Midlands. 

A w Polsce benzyna wciąż droga 

Obecne ceny paliwa nie są satysfakcjonujące dla kierowców. PB 95 kosztuje przeciętnie 5,71 zł za litr, a olej napędowy 5,46 zł/l. Ceny chwilowo zostały zamrożone, jednak światowe ceny ropy wciąż się zmieniają. 

Nie da się ukryć, że ceny są zależne od obecnej sytuacji na świecie oraz słabego kursu złotego. Koncerny nie mają powodów by obniżać aktualne kwoty, a cena ropy na świecie jest stabilna, zatem nic nie zapowiada tego, byśmy mieli płacić mniej za tankowanie w najbliższym czasie. 

Pozostaje być optymistą i cieszyć się, że wracamy do „nowej normalności”, a na świecie nie ma większych konfliktów, które jeszcze mocniej mogłyby zaburzyć ceny paliw. Jednak jeśli pandemia znów się rozkręci i lockdown zostanie wprowadzony, wówczas ceny z pewnością spadną w dół. 

Pamiętajcie, że w Yanosiku możecie na bieżąco sprawdzać ceny paliw na stacjach w swojej okolicy! Wystarczy włączyć nawigację i wybrać stację, która Was interesuje.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt