Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
29.06.2023

Crossover vs SUV - jakie są różnice między tymi nadwoziami?

Crossover i SUV – auta pozornie do siebie podobne, a jednak znacznie się różniące. Co dokładnie odróżnia crossovery od SUV-ów? Czy mają wspólne cechy? Dla kogo najlepiej sprawdzi się SUV, a kto powinien wsiąść za kierownicę w crossoverze? Sprawdźcie!

SUV i Crossover - czy to to samo?

Ideą crossoverów jest połączenie dwóch aut z kilku segmentów w jednej konstrukcji. Fakt, że jest najbliżej do SUV-ów, ale możecie znaleźć w nich również elementy, które pochodzą z hatchbacków, sedanów czy kombi.

Cały segment crossoverów można podzielić na dwa typy:

  • Crossovery segmentu B (miejskie) – czyli mniejsze, kompaktowe auta, które zostały oparte na podwyższonej konstrukcji nadwoziowej hatchbacków, przykładowo: Kia Soul, Renault Captur, Opel Mokka.
  • Crossovery segmentu C (kompatkowe) - większe, bardziej terenowe crossovery bliższe SUV-om, które zostały wyposażone w napęd na cztery koła, są znacznie wyższe i bardziej masywne. Przykładowo: Volkswagen T-Roc, Nissan Qashqai, Audi Q3, Porsche Macan, Mercedes-Benz GLA.

Większość crossoverów, mimo zachowania dużego prześwitu, nie nadaje się do jazdy terenowej. Prześwit służy im raczej do łatwiejszego pokonywania krawężników czy progów zwalniających. Ponadto w crossoverach kierowca siedzi wyżej, co podnosi jego komfort podróżowania oraz zwiększa widoczność i bezpieczeństwo.

Crossover a SUV - jakie są główne różnice?

Istnieje kilka charakterystycznych różnic pomiędzy crossoverami a SUVami:

  • Gabaryty i masa pojazdu – SUV-y są znacznie masywniejsze i większe, mają większą przestronność wewnątrz oraz większą przestrzeń bagażową.
  • SUV-y mają terenowe zawieszenie z napędem na wszystkie koła, reduktorem i blokadą dyferencjału.
  • Crossovery mają bardziej zróżnicowane kształty nadwozia, mało które przypominają z wyglądu auta terenowe.
  • Niektóre crossovery poradzą sobie poza asfaltem, ale są projektowane w głównej mierze do użytku miejskiego.

Dla kogo SUV?

SUV czyli Sport Utility Vehicle, to auto, które łączy w sobie cechy samochodów osobowych, sportowych i terenowych. Oferuje komfort i przestronność, ma mocny silnik i sportowe osiągi, a do tego napęd na cztery koła i podwyższone zawieszenie.

Nie jest to jednak typowe auto terenowe i nie musi posiadać parametrów typowych terenówek. Na pierwszy rzut oka może być podobny do takiego auta, ale zdecydowanie nim nie będzie. Dlatego też producenci pozwalają sobie na więcej w designie takich pojazdów, rezygnując z elementów typowych dla terenówek. To przekłada się na niższe średnie spalanie i wyższy komfort podróżowania.

Samochód doskonale sprawdzi się dla osób, które szukają samochodów dobrze prowadzących się na zwykłej drodze, ale też takich co radzą sobie na szutrowej trasie, mokrej łące czy na zaśnieżonym obszarze. Z SUV-a może być zadowolona mniejsza lub większa rodzina, a nawet kierowca, który szuka odpowiednika luksusowej limuzyny do pokonywania bardzo długich tras. Wszystko zależy od potrzeb.

Dla kogo crossover?

Crossover doskonale odnajduje się w miejskiej przestrzeni, równie dobrze poradzi sobie w trasie, ale w terenie… nie ma co robić. To auto, które również łączy cechy różnych segmentów w jednej konstrukcji, ale nawet mając cechy SUV-a nie będzie się dobrze prowadzić po nieutwardzonych drogach.

Crossovery zostały stworzone z myślą o jeździe po mieście, nie palą dużo paliwa, zapewniają wysoki komfort i wygodę, są bardzo pakowne, a do tego mają wysoką kulturę pracy i niezłą dynamikę.

Idealnie sprawdzą się dla osób, które poszukują typowo miejskiego samochodu, którym będą pokonywały większą liczbę kilometrów. Crossover może przydać się w pracy, ale też z pewnością zadowoli mniejsze rodziny.

 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt