Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
22.09.2022

Czy motocykl można wliczyć w koszty firmy? Sprawdzamy jakie możliwości ma przedsiębiorca - poradnik Autoplac

Czy motocykl można wliczyć w koszty firmy? Sprawdzamy Motocykl może stanowić koszty firmowe i być używany przez przedsiębiorcę w dwóch trybach – mieszanym i gospodarczym. Ponadto do dyspozycji firm są dwie formy leasingu, które można w różny sposób odliczać od kosztów uzyskania przychodów. Jak to działa? Sprawdźcie! 

Czy motocykl można wliczyć w koszty firmowe? 

Tak, ale wcześniej należy określić w jakim zamiarze będzie użytkowany jednoślad. Względem ustawy motocykl będzie traktowany jak samochód osobowy, zatem będzie można go również rozliczyć jak w przypadku auta. Co za tym idzie – może stanowić koszt firmowy. 

Czy można wziąć motocykl w leasing? 

Motocykl w leasing mogą wziąć osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, spółki cywilne, jawne, komandytowe, z ograniczoną odpowiedzialnością, a także rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą, rolnicy ryczałtowi oraz inne spółki prawa handlowego. 

Leasing jest bardzo popularną formą finansowania, którą wybierają firmy. Do jego zalet zdecydowanie należy minimum formalności, niska opłata wstępna, koszty, które można odliczyć oraz możliwość wykupienia pojazdu po zakończeniu trwania umowy. Do wyboru przedsiębiorców są dwie formy leasingu – operacyjny i finansowy. 

Pierwszy z nich zalicza przedmiot leasingu do składników majątkowych leasingodawcy, a miesięczne raty leasingowe stanowią koszty uzyskania przychodu. Amortyzacja należy wówczas do obowiązków leasingodawcy. Podatek VAT jest doliczany do rat leasingowych, a koszty raty netto i opłatę wstępną można odliczyć od kosztów uzyskania przychodu.

Leasing finansowy to rodzaj umowy leasingowej, w której przedmiot leasingu zaliczony zostaje do składników majątkowych leasingobiorcy, co powoduje że ten ma obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Dodatkowo do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć jedynie część odsetkową raty leasingowej, a podatek VAT uiszcza się w całości z góry przy pierwszej racie lub przy odbiorze przedmiotu. W przypadku tej opcji również klient stanie się właścicielem przedmiotu leasingu automatycznie po wpłacie ostatniej raty.

Ile VAT można odliczyć od zakupu motocykla? 

Jeśli kupujecie motocykl na firmę, to musicie wiedzieć, że macie dwie możliwości odliczenia podatku VAT, w zależności od tego jaką formę użytkowania pojazdu wybraliście. 

  • Cel gospodarczy – uprawnia Was do odliczenia 100% podatku VAT od zakupu i kosztów związanych z motocyklem, ale jednocześnie wymaga zgłoszenia pojazdu w urzędzie skarbowym (formularz VAT-26), prowadzenia kilometrówki dla celów VAT oraz sporządzenia regulaminu użytkowania pojazdu. 
  • Cel mieszany – a więc wykorzystujecie swój pojazd zarówno do prowadzenia działalności i poza nią. Ten cel uprawnia Was do odliczenia 50% naliczonego podatku VAT od zakupu i wydatków, które dotyczą motocykla, nie musicie wtedy spełniać żadnych dodatkowych wymogów i wypełniać regularnie dokumentacji. 

Czy akcesoria do motocykla można wliczyć w koszty firmy? 

Możecie wliczyć w koszty firmy sam zakup motocykla oraz paliwo w koszty firmy, ale z kaskiem i odzieżą ochronną na motocykl już będziecie mieć większy problem. Tego typu wydatki nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów firmy. Nie mają one bezpośredniego wpływu na przychód firmy, a więc nie powinny zmniejszać dochodu od opodatkowania. 

Kask i odzież ochronna mają za zadaniem ochronę zdrowia użytkownika motocykla. Wydatki na ochronę zdrowia należą do tych z kategorii osobistych. Ponadto są one kupowane indywidualnie, w zależności od rozmiaru, czy też gustu, co stanowi wydatki związane z funkcjonowaniem danej jednostki w życiu społecznym, a ich poniesienie warunkuje się innymi względami, aniżeli uzyskanie przychodów z prowadzenia działalności gospodarczej. 

Chcąc wrzucić w koszty zakup odzieży motocyklowej i kasku należałoby spełnić określone wymogi, co jednocześnie wiązałoby się z utratą charakteru odzieży osobistej. Można to zrobić, jeśli odzież ochronna będzie miała logo firmy nałożone w taki sposób, że będzie on elementem ściśle z nią związanym. 

Amortyzacja motocykla – o co chodzi? 

To określenie do zmniejszenia wartości rzeczy w konkretnym czasie, które następuje wskutek jej używania. Pozwala na zaliczenie kosztu nabycia składnika majątku do kosztów uzyskania przychodzi, a więc można dzięki niej obniżyć dochód i zapłacić niższy podatek. 

Należy określić wartość motocykla, która jeśli będzie mniejsza niż 10 tysięcy złotych, będzie mogła zostać jednorazowo odpisana amortyzacyjnie. A jeśli jednoślad kosztował znacznie więcej wówczas należy zastosować amortyzację liniową ze stawką podstawową na poziomie 20% lub amortyzację indywidualną, w której można skorzystać ze stawki 40%. 

Amortyzacja jest rozliczana od środków trwałych, a więc motocykl musi zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy. 

Jeśli szukacie idealnego motocykla dla siebie, czy swojej firmy, to koniecznie sprawdźcie ogłoszenia sprzedaży używanych motocykli. Na Autoplac.pl znajdziecie także oferty z nowymi motocyklami.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt