Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
23.11.2020

Czym jest deklaracja PCC-3?

Kupiłeś samochód. Pamiętasz o konieczności sporządzenia umowy kupna-sprzedaży, o polisie OC oraz rejestracji auta w urzędzie. To jednak nie wszystko. Do Twoich obowiązków należy również złożenie deklaracji PCC-3 oraz zapłacenie podatku. W jakiej wysokości? Czego on dotyczy? Śpieszymy z wyjaśnieniem! 

PCC to nic innego jak podatek od czynności cywilnoprawnych, do których zalicza się m.in. zawarcie umowy kupna-sprzedaży. W przypadku rzeczy ruchomych, a więc samochodu, wynosi on 2% podstawy opodatkowania, czyli kwoty wspomnianej w dokumencie potwierdzającym nabycie auta. 

- Zgodnie z polskim prawem, podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zawarcia umowy kupna-sprzedaży zobowiązana jest zapłacić ta osoba, która wchodzi w posiadanie auta - wyjaśnia Damian Schwanke z portalu Autoplac.

Od tej reguły są jednak wyjątki. Podatku nie trzeba płacić, gdy podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł. Jeśli więc kierowca kupuje auto za mniej niż 1000 zł, ten obowiązek podatkowy go nie dotyczy. Podobnie jest w przypadku nabycia pojazdu od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Ponadto, zwolnione z podatku są także osoby dysponujące orzeczeniem o lekkim (w związku ze schorzeniami narządów ruchu), znacznym oraz umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. 

- Zapłatę podatku należy poprzedzić złożeniem deklaracji PCC, w której określamy przedmiot opodatkowania. Na jej złożenie mamy 14 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jej wzór możemy pobrać z internetu lub też dowolnego urzędu skarbowego - mówi Schwanke

Należy jednak pamiętać o tym, że deklarację PCC-3 składa się do urzędu skarbowego odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. Można ją dostarczyć osobiście, wysłać pocztą lub też przez internet. Podatek płaci się natomiast w kasie ww. urzędu lub przelewem na konto. 

- Chcąc zmniejszyć kwotę podatku osoby zawierające umowę kupna-sprzedaży często zaniżają kwotę zakupu auta zamieszczoną w dokumencie. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że praktyka ta najprawdopodobniej nie umknie urzędnikom. Jeśli zorientują się oni, że podstawa opodatkowania jest dużo mniejsza niż wartość rynkowa pojazdu, na pewno będą prosili o korektę. Wówczas konieczna będzie nie tylko zapłata wyższego podatku, ale też naliczonych odsetek - zwraca uwagę Damian Schwanke z portalu Autoplac

O tym, że o rzetelnym wypełnieniu deklaracji PCC-3 oraz zapłaceniu odpowiednio wysokiego podatku warto pamiętać, świadczą także kary, które mogą zostać wymierzone właścicielowi auta za zaniedbanie tej kwestii.

- Zignorowanie obowiązku złożenia deklaracji PCC-3 oraz zapłacenia podatku może być uznane za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Wszystko zależy tak naprawdę od wielkości naliczonej kwoty. Nie da się jednak ukryć, że na pewno kara finansowa będzie dużo, dużo wyższa, niż te 2% podstawy opodatkowania - komentuje Schwanke

Faktem jest więc, że warto pamiętać o konieczności zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, a jego unikanie nie przyniesie kierowcy żadnych korzyści - szczególnie finansowych. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt