Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
30.03.2022

Dlaczego musisz zajrzeć w swój dowód rejestracyjny w pole F2, jeśli masz elektryka?

W dowodzie rejestracyjnym znajdują się najważniejsze informacje odnośnie Twojego samochodu. Pole F2 jest bardzo istotne zwłaszcza dla kierowców z prawem jazdy kategorii B, a już tym bardziej, jeśli chcą prowadzić samochód elektryczny. Dlaczego? 

Sprawdź w dowodzie rejestracyjnym DMC 

DMC to inaczej dopuszczalna masa całkowita pojazdu, która jest określana przez producenta. Składają się na nią masa własna pojazdu oraz masa jego możliwego obciążenia, zgodnie z wartościami homologacji. 

Wszystkie wymagania dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce są regulowane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. 

I właśnie w polu F2 w dowodzie rejestracyjnym znajduje się informacja o DMC pojazdu. Dlaczego to takie ważne w przypadku samochodów elektrycznych? 

DMC a prawo jazdy kategorii B 

Kierowcy z prawem jazdy kat. B muszą zwracać uwagę na DMC, ze względu, że ich uprawnienia dotyczą wyłącznie pojazdów o DMC do 3,5 t. A niektóre pick-upy, SUV-y czy dostawczaki mają znacznie większe DMC. W takiej sytuacji kierowca powinien mieć uprawnienia z kategorii C. Inaczej grozi mu mandat o wysokości 500 zł. 

To także bardzo istotna kwestia w temacie przeładowania samochodu. Pojazdy z uprawnieniami do 3,5 t, które zostaną przeładowane wiążą się z ryzykiem mandatu dla kierowcy o wysokości od 20 do 500 zł. Ponadto policjant może nie dopuścić pojazdu do ruchu, jeśli jego kierowca nie pozbędzie się nadbagażu. 

DMC ma również znaczenie przy parkowaniu na chodniku. Większość kierowców może nie wiedzieć, ale parkować na chodniku mogą wyłącznie te pojazdy, których DMC nie przekracza 2,5 t. Oczywiście wyłącznie w miejscach dozwolonych. 

Elektryki mają niemały problem z DMC 

Problemy z DMC w samochodach elektrycznych pojawiły się ze względu na baterie, które je zasilają. Przez nie pojazdy ważą znacznie więcej. A to może być problematyczne dla osób, które mają prawo jazdy kategorii B uprawniające do prowadzenia samochodów o DMC do 3,5 t. Większe SUV-y lub Vany elektryczne mogą ważyć więcej niż dopuszczalne 3,5 t DMC. 

Na szczęście w planach jest rozszerzenie uprawnień dla prawa jazdy kategorii B o możliwość prowadzenia elektryków o DMC do 4,25 t. Będzie to dotyczyło jednak osób, które mają prawo jazdy minimum 2 lata.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt