tiledesk-icon
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
tiledesk-icon
19.05.2022

Długa wakacyjna trasa i mały wydatek dla portfela, które auta najmniej palą w trasie?

W wakacje bardzo chętnie decydujemy się na podróżowanie własnym autem. Bezpieczeństwo, wygoda i niezależność to główne aspekty, które o tym decydują. Jednak wielu kierowców odmawia sobie tej przyjemności, ze względu na wzrastające ceny paliwa. Jakie są najlepsze auta na długie trasy? Które z nich najmniej palą? Sprawdzamy! 

Jeśli dopiero rozważacie zakup samochodu używanego i zależy Wam, by był on nisko awaryjny i mało palił, bo zamierzacie go eksploatować głównie w długich trasach, to poznajcie nasz ranking pojazdów, które nie obciążą Waszego budżetu, a i świetnie sprawdzą się na dalekich trasach. 

Jak obliczać zużycie paliwa? 

Najdokładniejszym sposobem na sprawdzenie zużycia paliwa jest przeprowadzenie działania matematycznego. 

Aby to zrobić, zatankuj pojazd do pełna, po zatankowaniu spisz stan licznika lub go wyzeruj, przejedź konkretny odcinek i zatankuj ponownie do pełna. Ilość zatankowanego paliwa za drugim razem podziel przez liczbę przejechanych kilometrów i pomnóż przez 100. 

Mały samochód 

Mniejsze pojazdy są wyposażone w silniki wysokoprężne. Niewielkie silniki benzynowe w popularnych modelach spalają średnio więcej niż 6 litrów na 100 kilometrów. Oczywiście wszystko zależy od użytkowania danego pojazdu – w mieście będą one palić znacznie więcej, niż na trasie. 

  • Małe samochody, które spalają na trasie niewiele paliwa to głównie Fiat Panda 1.3 M-Jet, Skoda Citigo 1.0 MPI oraz Toyota Aygo 1.0 VWT-i. Zużycie paliwa w tych modelach zaczyna się od 4,5 l/100 km a kończy na 4,8 l/100 km – komentuje Marcin Korzeniewski, Autoplac 

Miejskie auta 

Wśród miejskich samochodów turbodiesle średnio spalają mniej niż 5 l/100 km w trasie. Z kolei w mieście ich spalanie podnosi się średnio o 0,5 l do 1 l na 100 km. 

  • Z segmentu miejskich aut na trasie najlepiej wypada Renault Clio 1.5 dCi, które pali zaledwie 3,9 l/100 km. Natomiast spokrewnione z nim Renault Clio 0.9 Tce pali już 5,1 l/100 km poza miastem, a 6,7 l/100 km w mieście. Z tej puli lepiej sprawdzi się Skoda Fabia 1.4 TDI, która na trasie pozamiejskiej spali 4,2 l/100 km, a w mieście 5,0 l/100 km – mówi Marcin Korzeniewski, Autoplac 

SUV-y dużo palą? 

SUV to świetnie rozwiązanie na trasę, jest pojemny, zapewnia komfortową jazdę i ma napęd 4x4. Jednak czy faktycznie jazda nim będzie opłacalna?

  • Jeśli chodzi o SUV-y to najsłabiej wypada Toyota Rav4 2.2 D-4D, która w trasie spali 6,5 l/100 km, a w mieści 7,9 l/100km. Znacznie lepszym wyborem jest Skoda Yeti 2.0 TDI 4x2 z zużyciem paliwa 5 l/100 km w trasie, a w obszarze miejskim 6,2 l/100 km – podpowiada Marcin Korzeniewski, Autoplac 

Rodzinne minivany 

Nie da się ukryć, że im większe nadwozie tym większe spalanie, jednak minivany są najlepszym wyborem dla wielodzietnej rodziny, która dużo podróżuje w sezonie wakacyjnym, a także poza nim. Ich spalanie jest na bardzo podobnym poziomie, jak w SUV-ach. 

  • Wybierając minivana dla rodziny, która zamierza dużo podróżować, polecam Dacia Lodgy 1.5 dCi, która w trasie pali 4,9 l/100 km, a w mieście 6,5 l/100 km. Na dalekie wyprawy świetnie sprawdzi się również Renault Scenic 1.6 dCi, który na trasie pali 4,8 l/100 km, a w mieście 6,8 l/100 km. Najgorzej prezentuje się Ford S-Max 2.0 TDCi, którego zużycia paliwa w mieście to 7,7 l/100 km, a w trasie poza nim 6,9 l/100 km – informuje Marcin Korzeniewski, Autoplac 

Naszymi faworytami na dalekie trasy dla większych rodzin są Skoda Yeti 2.0 TDI 4x2 ze zużyciem paliwa 5 l/100 km oraz Dacia Lodgy 1.5 dCi – 4,9 l/100 km, a dla par lub małżeństw z jednym dzieckiem Skoda Citigo 1.0 MPI lub Toyota Aygo 1.0 VWT-i. Dopisalibyście swoje typy do tej listy?

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia