Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
10.01.2023

Eco driving - czyli jak jeździć ekonomicznie?

Coraz częściej słyszy się o eco drivingu. Nic dziwnego – przemyślana i ekonomiczna jazda jest teraz wysoko w cenie, zwłaszcza że paliwo wciąż drożeje, a części do naprawy samochodów są trudno dostępne. Na czym dokładnie polega eco driving? W jaki sposób można go wdrożyć do codziennej jazdy? Sprawdźcie! 

Co to jest i na czym polega eco driving? 

Ecodriving, czyli inaczej ekonomiczna jazda, pozwala na zoptymalizowanie zużycia paliwa i podzespołów samochodu. 

Sam termin eco driving do Polski trafił z krajów skandynawskich i zachodnioeuropejskich. Jazda ekonomiczna jest w nich praktykowana przez kierowców od wielu lat. Płynna i rozmyślna jazda powoduje znacznie mniej kolizji na drogach, a do tego wspiera oszczędzanie pieniędzy, nie tylko na paliwie, ale również na potencjalnych mandatach. 

Eco driving i ekologiczna jazda nie są ze sobą tożsame, nie mniej jednak ekonomiczna jazda wspiera dbanie o środowisko poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. 

Eco driving staje się trendem – dlaczego? 

Obecne ceny paliw powodują, że kierowcy poszukują rozwiązań umożliwiających mniejsze spalanie. A eco driving wspiera oszczędzanie. 

Dodatkowo, dyrektywy Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń do środowiska przez transport, powodują zmianę nawyków kierowców oraz wzrost zainteresowania samochodami elektrycznymi. 

Możecie tego nie wiedzieć, jeśli macie uprawnienia od kilku lat, ale w Polsce od 1 stycznia 2015 roku ecodriving jest obowiązkowym elementem ocenianym podczas egzaminu na prawo jazdy. 

Ekonomiczna technika jazdy - jak jeździć ekonomicznie? 

Przede wszystkim, eco driving to świadoma, skrupulatna i dokładna jazda. Sprawdźcie poniższe wskazówki, jak jeździć ekonomicznie: 

 • Unikajcie gwałtownego przyspieszania – spokojne przyspieszanie, odpowiednie zmienianie biegów w zależności od prędkości, to najlepsze działania dla samochodu. Każda gwałtowna zmiana biegów konsumuje więcej energii, a tym samym paliwa. 
 • Przewidujcie sytuacje – na drodze należy przewidywać sytuacje, które dzieją się przed pojazdem. Zachowujcie bezpieczną odległość i analizujcie to, co dzieje się na trasie. 
 • Zacznijcie płynnie jeździć – praktykujcie spokojną jazdę, w zależności od możliwości na drodze. 
 • Zmieniajcie biegi – dobór biegów ma również bardzo duże znaczenie. Pierwszy powinien służyć wyłącznie do ruszenia z miejsca, drugi wrzuca się po przejechaniu 10 km/h, a trzecie przy prędkości 30-50 km/h. Pamiętajcie również o redukcji przed przyspieszeniem. 
 • Stosujcie ekoporady – nowe pojazdy są wyposażone we wskazówki w komputerze pokładowym, które podpowiadają jak jeździć ekonomicznie. A jeśli macie starszy pojazd, to Yanosik również pomoże Wam wdrożyć w życie eko jazdę, dzięki ocenie stylu, która pozwoli Wam zmienić nawyki. 
 • Monitorujcie zużycie paliwa – możecie to robić poprzez zerowanie licznika średniego spalania paliwa i kontrolowanie go na trasie. 
 • Kontrolujcie obroty silnika i prędkość – zachowajcie balans pomiędzy zmianą przełożenia, prędkością a spalaniem. To trudne na samym początku, ale można znaleźć punkt, w którym pojazd jedzie płynnie, ale dynamicznie, zużywa mało paliwa i nie korzysta nadmiernie z turbosprężarki. 
 • Wyłączajcie silnik na dłuższym postoju – godzina postoju z włączonym silnikiem 1,5-2,0 litra to od 0,4 do 0,8 litra niepotrzebnie spalonego paliwa! 
 • Hamujcie silnikiem – czyli redukcja biegów przy jednoczesnym wytracaniu prędkości i wciskaniu sprzęgła, przed zatrzymaniem się auta. Warto stosować tę technikę nawet przed czerwonym światłem. 

Co wpływa na ekonomiczną jazdę? 

Na ekonomiczną jazdę wpływa płynne prowadzenie auta ze stałą prędkością, dbanie o samochód i jego silnik, odpowiednie przygotowanie się do jazdy oraz obserwowanie sytuacji na drodze i stosowanie się do wskazówek eco drivingu. 

Jak oszczędzać paliwo w czasie jazdy? 

Stosując się do zasady eco drivingu, czyli płynnej i konsekwentnej jazdy. Każda gwałtowna zmiana, taka jak przyspieszanie, hamowanie, zmiana biegów – wymaga energii, co znacznie zwiększa zużycie paliwa, jak również źle wpływa na stan techniczny samochodu. 

Podczas przyspieszania nie musicie wciskać pedału gazu do końca, a po wyprzedzeniu zwalniać. To zmarnuje energię z przyspieszenia, którą już osiągnął pojazd. W przypadku hamowania, postarajcie się robić to silnikiem. 

Możecie zmniejszyć spalanie paliwa również poprzez kilka sztuczek: 

 • W obszarze zabudowanym spróbujcie jeździć na najwyższym biegu, ale utrzymując mniejszą prędkość. 
 • Przy dłuższym postoju wyłączajcie silnik. 
 • Starajcie się nie obciążać auta – im większy będzie jego ciężar (mowa m.in. o dodatkowych bagażach i akcesoriach) – tym więcej paliwa będzie potrzebować do jazdy. 
 • Ograniczajcie włączanie klimatyzacji. 
 • Oszczędzajcie elektrykę – możecie wyłączyć ogrzewanie tylnej szyby lub siedzeń. 
 • Dbajcie o dobry stan techniczny swojego pojazdu. 
 • Regularnie kontrolujcie płyny eksploatacyjne i wymieniajcie filtry. 

Eco driving a stan techniczny auta 

Nieprawidłowe użytkowanie samochodu nie tylko zwiększy spalanie paliwa, ale również przyspieszy zużycie się poszczególnych części eksploatacyjnych i może doprowadzić do usterek oraz awarii. Najczęściej zdarza się, że w wyniku nieumiejętnego prowadzenia auta dochodzi do usterek sprzęgła, koła dwumasowego w dieslach, elementów zawieszenia, skrzyni biegów, a nawet układu kierowniczego. 

Ogromnym błędem jest zainteresowanie się kierowcy stanem technicznym pojazdu, dopiero w sytuacji, w której dzieje się z nim coś złego. I właśnie eco driving uczy zmotoryzowanych tego, by regularnie kontrolować stan samochodu, choćby przez kontrole obejmujące stan silnika, ale też ogumienia, poziomu płynów czy filtrów samochodowych. 

Niektóre zabiegi weryfikujące stan techniczny auta można przeprowadzić samodzielnie, a inne powinno się wykonywać ze specjalistą. 

Stosowanie się do wskazówek eco drivingu wydłuża żywotność pojazdu i jego elementów, ale nie zwalnia to z konieczności regularnego sprawdzania ich stanu.

Ile można zaoszczędzić dzięki eco drivingu? 

Ekonomiczna jazda niesie za sobą szereg oszczędności. Choćby średnie spalanie paliwa może spaść nawet o 8%, a jeśli faktycznie przyłożycie się do zasad eco drivingu, to zmniejszycie je nawet o 25%! 

Dodatkowo, zaoszczędzicie również na wolniejszym zużywaniu się podzespołów w aucie, zwłaszcza opon, układu hamulcowego, sprzęgła, silnika i skrzyni biegów. 

Eco driving a środowisko 

Stosowanie się do zasad eco drivingu pozytywnie wpływa na środowisko, ponieważ dzięki ekonomicznej jeździe ograniczona jest emisja szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek węgla, tlenek węgla czy dwutlenek azotu i benzopiren do atmosfery. 

Efektem jest zmniejszony smog i spowolnienie zmian klimatycznych.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia