Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
14.01.2021

Fastback czy liftback? Jakie są różnice i jaką wersję wybrać.

Obecnie na rynku spotkać można wiele rodzaje nadwozi – nic w tym dziwnego, że producenci przez lata starali się dopasować ten jeden z najważniejszych samochodowych elementów do różnych potrzeb i wymagań klientów. Często największym dylematem jest wybór pomiędzy nadwoziem typu fastback oraz liftback. Aby wiedzieć, jakie nadwozie wybrać dla siebie, poznać należy wady i zalety każdego z nich – wybór ten może mieć istotny wpływ na wygodne używanie pojazdu. 

Nadwozie to zdecydowanie taka część auta, bez której jego praca nie byłaby możliwa. Dlaczego? Ten samochodowy element odpowiedzialny jest za okrycie mechanizmów, elementów i wszelkich przedziałów, ochronę pojazdu i pasażerów przed skutkami bezpośredniej stłuczki, odseparowanie „organów” auta od pogodowych czynników zewnętrznych, a także wiadome czynniki estetyczne. To właśnie wspomniane nadwozie w największym stopniu dyktuje finalny wygląd, kształt i bryłę pojazdu – do jego elementów zaliczyć można także karoserię, która dla wielu kierowców stanowi istotny czynnik przy kupnie czy sprzedaży maszyny, a także znacznie wpływa na to, ile będzie ona kosztować. 

Rodzaj nadwozia samochodowego jest więc w wyborze samochodu bardzo istotny i poza ceną, warto się także kierować jego poleceniem i przeznaczeniem. Różnią się one przede wszystkim liczbą brył, z których zostały stworzone – na rynku prym wiodą nadwozia jednobryłowe (komora silnika i bagażnik nie są szczególnie wyodrębnione), dwubryłowe (komora silnika jest wyraźnie odcięta od przedziału pasażerskiego i bagażnikowego), a także trójbryłowe (zarówno przedział silnikowy, osobowy i bagażowy są wyodrębnione). Ten ostatni charakterystyczny jest dla pierwszych aut, jednak wciąż ma swoich zwolenników. 

Wśród wielu współcześnie występujących rodzajów nadwozia wyróżnić można między innymi takie typy jak nadwozie hatchback (Kia Stonic, NISSAN Qashqai, Nissan Leaf), liftback (Ford Mondeo), fastback (Hyundai i30 Fastback N), sedan (Citroen C5), kombi (Mazda 6 GJ Sport), van (mikro i mini van), roadster (Mazda mx5), coupe (Ford Mustang GT 5.0), pickup (Toyota Hilux), crossover (Fiat 500X), kabriolet (Suzuki Vitara) czy limuzyna. Taka informacja jest łatwa do zweryfikowania na przykład przy sprawdzeniu VIN lub numeru nadwozia w dowodzie rejestracyjnym. Czym więc charakteryzują się często mylone ze sobą wersje nadwozia typu fastback i liftback?  

Wybór 1: Fastback

Nadwozie typu fastback to przykład nadwozia dwubryłowego i nie jest tym samym co sedan czy coupe. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest zdecydowanie zamknięte nadwozie i nieruchoma, tylna szyba, pod którą umiejscowiony jest bagażnik lub silnik. Auta te posiadają także często „obły” i „opływowy, łagodny kształt”. Pomimo tego, że moda na oddzielanie tylnej klapy i szyby już dawno minęła, ten techniczny rodzaj nadwozia sprawdza się idealnie w przypadku pojazdów sportowych i właśnie tam jest najczęściej wykorzystywany. Często zobaczyć go można w scenerii miejskiej lub typowo sportowej. Flagowym przykładem fastbacka może być Ford Mustang czy Hyundai i30 Fastback. 

Wybór 2: Liftback

Ten rodzaj nadwozia jest zdecydowanie bardziej praktyczny i popularny, niż omówiony wcześniej fastback i chociaż także jest on reprezentantem nadwozia dwubryłowego, to zdecydowanie różni się od niego przeznaczeniem i estetyką. W przeciwieństwie do tego pierwszego zazwyczaj łączy w sobie nie tylko estetyczny design i sportowy sznyt, ale także praktyczność. Warto zaznaczyć, że liftback często mylony jest z hatchbackiem, jednak nie są to te same typy nadwozia (w przypadku tego pierwszego tylnia szyba jest bardziej pochylona a bagażnik wypukły). Ten kompaktowy rodzaj nadwozia 4-drzwiowego auta posiada dużą pojemność bagażnika i odchylaną tylną pokrywę, dlatego stanowi nie tylko miejską, wygodną opcję dla singli, ale także często wybierany jest jako wariant rodzinny. Przedstawicielem tej wersji nadwozia może być chociażby Skoda Octavia lub Opel Insignia. 

To jakie nadwozie najbardziej pasuje do Ciebie? 

 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia