Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
19.04.2024

Fenomen G-klasy - na czym polega?

Mercedes klasy G jest fenomenalnym autem. Dlaczego? Bo to prawdziwie luksusowy pojazd, który nie boi się ubrudzić w terenie. Modele G klasy doceniają celebryci, zwłaszcza z USA. Poznajcie lepiej to niezwykłe auto!

G-Klasa – co to znaczy?

Mercedes G-Klasy, inaczej nazywany Gelenda, jest autem które niegdyś rzadko można było spotkać w otoczeniu miejskiej przestrzeni. Obecnie szanse na to są znacznie większe. Ta luksusowa terenówka nie umknęłaby Waszym czujnym oczom, choćby ze względu na swój charakterystyczny kształt, przypominający wojskowe pojazdy terenowe. I to nie jest błędne skojarzenie – Mercedes klasy G, to auto z segmentu I, które pierwotnie powstało na zlecenie niemieckiej Bundeswehry, a z czasem zdobyło rynek pojazdów cywilnych.

Krótka historia Mercedes-Benz Klasy G

Pierwszy model Mercedes-Benz klasy G został zaprezentowany w 1979 roku. Założeniami konstrukcyjnymi było stworzenie lekkiego, ale mocnego i terenowego auta, zapewniającego maksymalny poziom komfortu i bezpieczeństwa, którego potencjał wykorzysta niemiecka armia.

Tak się nie stało – Mercedes został zastąpiony modelem Volkswagen Iltis, ale prac nad pojazdem nie porzucono i pierwsze 400 modeli zostało przekazanych policjantom i celnikom, a następnie armii norweskiej, argentyńskiej i szwajcarskiej.

Od 1979 roku, po dziś dzień, auta klasy G powstają w austriackim Grazu.

Konstrukcja pierwszego Mercedesa klasy G

Konstrukcja Mercedesa klasy G miała za zadanie zapewnić doskonałe właściwości jezdne w terenie. Zastosowano w nim ramę skrzyniową w postaci poprzecznie wzmacnianych profili ze sztywnymi osiami, które pozwalały na uzyskanie sztywności podczas zginania i skręcania. Istotnym elementem był także reduktor skrzyni biegów oraz mechanizmy różnicowe, które zyskały możliwość ręcznej blokady obu osi.

Dzięki rezygnacji z tradycyjnych resorów piórowych i zastąpienie ich sprężynami śrubowymi ze stabilizatorem przedniej osi, udało się połączyć komfort podróżowania ubitymi drogami i doskonałe zdolności terenowe.

Jedną z najmocniejszych wersji silnikowych pierwszej wersji G klasy był G 280 CDI, jednostka V6 3.0 D o mocy 183 KM w wersji Worker, Professional i Greenline.

Model G63 AMG z 2018 roku oferuje silnik benzynowy V8 4,0 l o mocy 585 KM, prędkość maksymalna to 220 km/h, a od 0 do 100 km/h rozpędza się w zaledwie 4,5 sekundy! Z kolei, w wersji G400d znajdziemy silnik wysokoprężny R6 2,9 l o mocy 286 KM, którego prędkość maksymalna wynosi 210 km/h, a do setki rozpędza się w 6,4 sekundy.

Czy G-klasa nadaje się w teren?

Coraz więcej SUV-ów na rynku oferuje duże właściwości terenowe, choć w głównej mierze ograniczają się do większych prześwitów i niekiedy napędu na cztery koła. W przypadku G-klasy nie ma żadnych wątpliwości, to auto jest stworzone z myślą o jeździe w terenie!

Ile kosztuje G-klasa?

Nowy model Mercedesa G-klasy kosztuje od 500 tys. zł do nawet 700 tys. zł w wariancie AMG. Niektóre używane modele kosztują ponad 1 mln złotych!

Ile waży G-klasa?

Nie są to lekkie auta! Model Mercedes-Benz G 63 AMG w standardzie waży 3200 kg, a G 63 AMG 6 x 6 aż 3775 kg. Z kolei, Mercedes G 350 standard waży 2865 kg, a Brabus waży prawie 4 tony!

Za co kochamy G-klasę?

Mercedesa G-klasy nie można nie docenić. To auto z historią, które przejechało Saharę, a nawet koło podbiegunowe. Jest niezwykle solidne, a w terenie praktycznie niezniszczalne. G-Wagon jest oczkiem w głowie miłośników motoryzacji, kochają go aktorzy, celebryci, a nawet arabscy szejkowie. Ten Mercedes jest zbudowany, aby wjeżdżać w i na wszystko, co się da, ma prostą budowę, dzięki czemu można się nim wszędzie wpasować, ale jednocześnie swoim designem wpisuje się w minimalistyczne trendy luksusowego świata.

Co ciekawe, drzwi w Mercedesie klasy G się nie zamykają, trzeba nimi trzasnąć w dość charakterystyczny sposób. A dźwięk, jaki przy tym wydają, koi uszy wszystkich właścicieli tej potężnej fury.

Którzy znani ludzie jeżdżą G-Klasą?

G-Klasa jest niezwykle popularna wśród celebrytów! Zwłaszcza w USA, gdzie model bywa nazywany ujmująco: „G-Wagon”.

Na liście nazwisk właścicieli G-Klasy widnieją: Kevin Hart (Mercedes-Benz AMG G65), Kylie Jenner (Mercedes G 63 Brabus), Sylvester Stallone (Mercedes G 63 AMG), Diane Keaton (Mercedes-Benz G550). Większość modeli jest poddana customizacji, zgodnie z preferencjami i gustem celebrytów.

Fenomenem na liście fanów G-Klasy, jest Travis Baker, który tak lubi ten model, że podarował G-Wagony swoim dzieciom na ubiegłoroczne święta Bożego Narodzenia. Oczywiście były to najnowsze modele, o wartości około 150 tys. dolarów za jedno auto w podstawowej wersji wyposażenia.

G-klasa w popkulturze

Auta G-klasy robią wrażenie na wielu miłośnikach motoryzacji… i nie tylko! Czy wiecie, że inspirują się nimi również raperzy? Owszem! O autach G-klasy usłyszycie w utworach Avi Gelendy, Pezeta i Panzera, rapują o nich także Pro8l3m i Tede, a Paluch na okładce płyty „Kompot” prezentuje pokaźnego Mercedesa G-klasy.

Mercedes-Benz klasy G pojawił się także w wielu filmach, m.in. Wonder Woman 1984, Szklanej Pułapce, Pojedynku na pustyni i Jurassic World. G-Wagon trafił również do Watykanu, służąc jako papamobile.

Czy będzie elektryczna G-klasa?

Prace nad Mercedes-Benz EQG wciąż trwają. To będzie pierwsza elektryczna wersja terenowej ikony, która wizualnie łączy wszystkie charakterystyczne elementy klasycznej Gelendy z nowoczesnymi akcentami, typowymi dla elektryków.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt