tiledesk-icon
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
tiledesk-icon
18.06.2021

Fiat Seicento – lider złotych czasów sprzedaży

Prezydentem Polski był Aleksander Kwaśniewski, w kinach premierę miał film “Ogniem i Mieczem”. Na świat przyszła popularna dziś aktorka Wiktoria Gąsiewska, a Kayah wypuściła album z Goranem Bregovicem. 1999 rok wydaje się, że był przed chwilą. Zmieniło się wiele, również na rynku motoryzacyjnym, ale ówczesnego rekordu sprzedaży aut w Polsce, do dziś nie możemy pobić. 

W latach ‘90, kiedy w Polsce uwolnił się rynek i Polacy rzucili się w wir biznesów i zarabiania pieniędzy, rozkwitł też handel samochodami. Wiele mówi się przede wszystkim o roku 1999, kiedy padł rekord 632 tys. sztuk sprzedanych samochodów w Polsce. Rekord do którego nawet w drugiej dekadzie XXI wieku, będąc w Unii Europejskiej, nie nawiązujemy. 

Czemu Polacy tak oszaleli w 1999 roku? Od początku wolnej Polski, nad Wisłą pojawiały się co chwilę nowe marki, budowały się nowe salony. Polacy rzucili się do zakupów, każdy chciał mieć swoje cztery kółka. Polonez Caro, Fiat 126p to był marki, jakie królowały na polskich ulicach w pierwszej połowie lat ‘90. 

Fenomen Fiata Seicento 

Rządził nie tylko Fiat 126p, rządziły również kolejne propozycje od wywodzącej się z Włoch marki samochodowej. Najpierw był to Fiat Cinquecento. Chwilę później Fiat Seicento, który szczególnie skradł serca Polaków. 

Seicento był produkowany w Tychach od 1997 roku. Już w 2000 roku było wyprodukowane pół miliona sztuk tego modelu. Fiat Seicento zdominował zestawienie najpopularniejszych samochodów w Polsce aż do 2002 roku. W 2003 roku z pierwszego miejsca zdetronizowała go Skoda Fabia, ale Fiat Seicento zajął wówczas drugie miejsce w rankingu najlepiej sprzedawanych się aut. Z pewnością Fiat Seicento mocno przyczynił się do rekordu sztuk sprzedanych samochodów w 1999 roku. Miał swoją chwilę, a w zasadzie nawet więcej. “Trząsł” rynkiem motoryzacyjnym przez kilka lat, a na ulicach pojawiał się jak grzyby po deszczu. Chyba każdy przynajmniej miał kogoś w rodzinie lub wśród znajomych, kto jeździł Fiatem Seicento . 

Polacy byli już przywiązani do marki, zresztą, wiele Fiatów wyprodukowano w Polsce - głównie w Tychach i Bielsku-Białej. Fiat Seicento trafił do 46 krajów, a aż milion sztuk poszło na eksport. Poza oczywiście Włochami dużo trafiło go także do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. 

Na pozycję lidera wjeżdża Skoda 

Kiedy w 2003 roku na szczyt sprzedaży wdarła się Skoda... zdominowała go niemal na stałe. Skoda Octavia i Fabia to można powiedzieć twarz polskich dróg w XXI wieku. Oba modele są niesamowicie popularne, właściwie do tej pory. W jakimś sensie zakończyły one lata chwały Fiata, w tym Fiata Seicento w Polsce. To se ne vrati… A może jednak? Może jeszcze Fiat przejmie garaże Polaków? Po raz kolejny?

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia