Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
30.10.2023

Historia marki Toyota

Toyota jest jednym z liderów wśród producentów samochodów na skalę globalną. Modele spod jej marki cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a kierowcy doceniają w nich bezawaryjność, jakość wykonania, a także niskie koszty eksploatacji. Poznajcie historię japońskiej marki, która… rozpoczyna się od tekstyliów!

Logo Toyoty – co oznacza?

Logo Toyoty składa się z ośmiu elementów, które przedstawiają literę T oraz dwóch spłaszczonych pierścieni, które na siebie nachodzą. Te symbolizują zaufanie i relację marki z klientami. Z kolei trzeci, okalający całość pierścień przedstawia globalne plany firmy.

Historia Toyoty

Historia marki Toyota jest związana z dwiema ważnymi osobami – Sakichi Toyoda oraz Kiichiro Toyoda, ojcem i synem. Obaj w równym stopniu przyczynili się do popularności brandu. Sakichi Toyoda w Japonii jest uznawany za wielkiego wynalazcę, który zrewolucjonizował branżę tekstylną, za sprawą automatycznego krosna.

W 1918 roku Sakichi Toyoda założył przedsiębiorstwo Toyoda Spinning and Weaving Co. Ltd., które zajmowało się tkactwem. Początki firmy były bardzo dobre, mimo szybkiej śmierci założyciela – Sakichi Toyody w 1930 roku, syn Kiichiro Toyoda przejął kierownictwo i podjął najważniejsze decyzje, które z czasem wpłynęły na potęgę Toyoty.

Kiichiro Toyoda wiele podróżował, odwiedził Europę i Stany Zjednoczone i przyglądał się funkcjonowaniu rynków motoryzacyjnych. Po powrocie do ojczyzny podjął decyzję o zmianie profilu działalności firmy, przedsiębiorstwo tkackie stało się produkującym samochody.

W 1933 roku w zakładach tkackich otwarto dział samochodowy, który miał skonstruować i wyprodukować samochód dostępny dla przeciętnego użytkownika. Auto miało być niezawodne i tanie, a do tego lepsze od konkurencji.

Pierwszym produktem nowego działu został sześciocylindrowy silnik o pojemności 3.4 l. Dzięki sprzedaniu praw patentowych Sakichi Toyody do automatycznego warsztatu tkackiego, 28 sierpnia 1937 roku powstała firma Toyota Motor Corporation. Zaledwie dwa lata później zbudowano w niej pierwszy prototyp samochodu – Toyota A1, a rok później rozpoczęto produkcję modelu AA.

W czasie II WŚ w zakładach Toyoty konstruowano mały miejski samochód, który miał zmotoryzować Japonię. W 1947 roku ukończono prace nad modelem SA, a 4 lata później zbudowano prototyp B1, który dał początek serii Land Cruiser. W 1955 roku do produkcji wszedł model Crown, a 9 lat później wypuszczono najpopularniejszy model Toyoty – Corolla.

Z kolei w 1997 roku do produkcji wszedł pierwszy masowo produkowany samochód hybrydowy, czyli Toyota Prius.

Toyota a Lexus

W 1982 roku przedsiębiorstwo Toyota Motor Company połączyła się z Toyota Motor Sales w jedną firmę – Toyota Motor Corporation. W 1984 roku utworzono spółkę z amerykańskim koncernem General Motors – The United Motor Manufacturing Inc., której celem było podbicie amerykańskiego rynku. Pierwszym modelem, który został skierowany do tamtejszych kierowców była Toyota Camry z 1983 roku.

W 1989 roku utworzono submarkę, która zajęła się produkcją samochodów luksusowych – Lexus. Marka powstała z myślą o konkurowaniu z europejskimi i amerykańskimi producentami pojazdów luksusowych, ale początkowo pojazdy spod jej znaku sprzedawano wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

System Produkcyjny Toyoty

Po rozpoczęciu eksportu aut na inne rynki i dobrą pozycją na rodzimym rynku, Toyota cieszyła się nieustannie rosnącą liczbą zamówień.

Spowodowało to konieczność wprowadzenia Systemu Produkcyjnego Toyoty, którego zadaniem było zoptymalizowanie procesów produkcyjnych i udoskonalenie systemu. SPT został wdrożony we wszystkich fabrykach, nawet tych, które zajmowały się wyłącznie konstrukcją podzespołów.

System Produkcyjny Toyoty opiera się na 3 zasadach, których zadaniem jest zwiększenie poziomu elastyczności, kosztem wielkości produkcji, przy stałej kontroli miejsca i czasu zastosowania części produkcyjnych. Maszyny należy ustawiać w taki sposób, aby ułatwiały pracę ludziom.

System działa do dziś, ponieważ jest tak dobry i wydajny. Konkurencyjni producenci samochodów także się na nim wzorują.

Toyota – najbardziej znane modele samochodów

Toyota ma w swoim portfolio kilka kultowych modeli, które nie tylko zbudowały historię marki, ale są popularne wśród kierowców po dziś dzień! Mowa o:

Toyota Corolla – najpopularniejszy model marki, który jest produkowany od 1966 roku. Obecnie dostępna jest już 12 generacja Corolli! Auto cieszy się dużym zainteresowaniem, dzięki wysokiej jakości wykonania, funkcjonalności i bezawaryjności.

Toyota Supra – swój debiut zaliczyła w 1978 roku. Czwarta generacja tego modelu zadebiutowała w 1993 roku i podbiła globalny rynek motoryzacji, ku niezadowoleniu niemieckich i włoskich producentów.

Toyota Land Cruiser – model ma już ponad 65 lat! Ta terenówka świetnie sprawdza się w trudnych warunkach, dzięki napędowi na cztery koła i mechanizmom różnicowym z blokadą.

Toyota RAV4 na świecie sprzedała się w liczbie 10 mln egzemplarzy. Swój początek w 1994 roku miała jako auto miejskie, następnie stała się kompaktowym, a obecnie to już SUV klasy średniej. W 2020 roku na rynku zadebiutowała jej wersja z napędem hybrydowym o mocy 306 KM, stając się najmocniejszą hybrydą producenta w całej historii.

Toyota Prius – pierwszy produkowany na dużą skalę samochód hybrydowy Toyoty. Jest wręcz symbolem napędu hybrydowego.

Poza powyższymi modelami na słowa uznania zasługują również inne modele Toyoty, takie jak Yaris, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie czy Aygo, które doskonale sprawdza się w miejskiej przestrzeni.

A Wy, jakie macie ulubione modele Toyoty? 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt