Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
16.11.2020

Ile kosztuje rejestracja auta?

Jeśli już kiedyś zmieniałeś auto, to wiesz doskonale, że na kosztach poniesionych przy jego zakupie się nie kończy. Wejście w posiadanie nowego samochodu wiąże się bowiem z innymi opłatami, do których zalicza się m.in. polisa OC, podatek od czynności cywilnoprawnych, czy rejestracja pojazdu. Dziś zajmiemy się tą ostatnią kwestią. Ile zapłacisz za przerejestrowanie auta? Sprawdź! 

Podobnie jak zakup samochodu niesie za sobą dodatkowe opłaty, tak i cena rejestracji auta mieści w sobie koszty kilku elementów. Zalicza się do nich np. pozwolenie czasowe, często określane przez kierowców dowodem tymczasowym.

- Procedura rejestracji auta może trwać nawet do 30 dni. Aby nowy właściciel samochodu nie musiał tak długo czekać, urzędnicy wydają tzw. dowód tymczasowy, na podstawie którego kierowca może bez obaw poruszać się po drogach - wyjaśnia Damian Schwanke z portalu Autoplac

Wydanie pozwolenia czasowego to koszt 13,50 zł. Natomiast za dowód rejestracyjny trzeba zapłacić jeszcze więcej - 54 zł. Nie są to jednak wszystkie opłaty, które związane są z rejestracją pojazdu.

- Standardowo, za rejestrację samochodu, kierowca jest zobowiązany zapłacić 180,50 zł. W cenie tej, poza pozwoleniem czasowym oraz dowodem rejestracyjnym, zawierają się również znaki legalizacyjne, nalepka kontrolna, tablice rejestracyjne i opłata ewidencyjna - mówi Schwanke.  

Określenie “standardowo” jest tutaj jednak kluczowe. Wszystko zależy bowiem od rodzaju pojazdu, miejsca jego wcześniejszej rejestracji oraz… upodobań kierowcy.

- Tablice rejestracyjne do auta to koszt 80 zł. Te motocyklowe kosztują już jednak o połowę mniej, czyli 40 zł. Jeśli natomiast kierowca wymarzy sobie indywidualne tablice, to będzie musiał zapłacić za nie aż 1000 zł - opowiada Damian Schwanke z portalu Autoplac.

Opłatę związaną z rejestracją auta można znacząco zmniejszyć, o ile zostało ono zarejestrowane przez poprzedniego właściciela w tym samym urzędzie, do którego z racji swojego miejsca zameldowania uda się nowy nabywca. Wówczas nie ma konieczności wydawania kolejnych tablic.

- W takim przypadku opłata za przerejestrowanie auta zmaleje do 81 zł. Żeby jednak tak się stało, należy zabrać tablice rejestracyjne ze sobą do urzędu i przedstawić je w celu legalizacji - wyjaśnia Schwanke

Dodatkowe koszty w momencie przerejestrowywania auta generuje także konieczność dysponowania pełnomocnictwem. Za jego wystawienie zapłacić trzeba 17 zł. Z opłaty tej są jednak zwolnieni małżonkowie, rodzice, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie oraz wnuki osoby, która weszła w posiadanie nowego pojazdu. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia