Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
08.12.2022

Jak przewieźć choinkę? Czy przewóz choinki na dachu to dobry pomysł?

Święta coraz bliżej. Macie już zaplanowany dzień zakupu choinki? Do tego również trzeba się odpowiednio przygotować! Czy wiecie już, jak przewieźć swoje świąteczne drzewko? Sprawdźcie nasze podpowiedzi! 

Jak przetransportować choinkę? 

Jeśli chcecie przewieźć świąteczne drzewko własnym samochodem, musicie pamiętać o trzech podstawowych zasadach: 

 1. nie może utrudniać kierowania pojazdem, 
 2. nie wolno jej zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic czy znaków, które są wyposażeniem pojazdu, 
 3. musi być odpowiednio zabezpieczona. 

Wszystkie zasady dotyczą przewozu choinki zarówno na dachu samochodu, jak również w jego wnętrzu, czy to w kabinie czy też w bagażniku częściowo otwartym. 

Przy przewożeniu choinki samochodem pamiętajcie o tym, aby jechać wolniej, najlepiej prawym pasem (zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu) i oczywiście solidnie ją zabezpieczcie, aby w trakcie transportu się nie przemieszczała. Inaczej stworzycie zagrożenie dla siebie, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego! 

Przewożenie choinki w samochodzie – przepisy 

Znacie zasady przewozu ładunku w samochodzie? Otóż drzewko umieszczone w bagażniku może wystawać maksymalnie poza obrys pojazdu z tyłu do 2 m i maksymalnie 0,5 m do przodu, ale nie więcej niż 1,5 m od siedzenia kierowcy. 

A jeśli choinka będzie wystawać poza obrys, musicie z tyłu umieścić na niej czerwoną chorągiewkę. Z przodu chorągiewka musi mieć kolor pomarańczowy lub biało-czerwony. 

Choinka może również wystawać poza boczny obrys pojazdu – maksymalnie 2,55 m. 

Kiedy kupić choinkę? 

Nie ma co kupować choinki za wcześnie, najlepiej wybrać odpowiedni moment. Najpierw zastanówcie się, gdzie w Waszym domu stanie świąteczne drzewko i kiedy chcielibyście ją mieć już w domu. Kupcie ją krótko przed tym terminem i odpowiednio przygotujcie wcześniej przestrzeń. 

Choinkę powinno się również przechowywać w odpowiedni sposób, zanim zostanie udekorowana. Trzymajcie ją w chłodnym i suchym miejscu z dużą ilością wody. Zanim wstawicie ją do ciepłego salonu, pozostawcie ją na dzień w siatce, np.: na balkonie, w garażu, na tarasie, aby mogła się zaaklimatyzować. 

Jak zapakować choinkę do transportu? 

Najlepiej złożyć tylne siedzenia w aucie i umieścić drzewko w wolnej przestrzeni. Oczywiście trzeba je również odpowiednio zabezpieczyć pasami mocującymi. 

Przewożąc choinkę wewnątrz auta najlepiej zaopatrzcie się w folię budowlaną, co oszczędzi Wam czyszczenia tapicerki, a także zminimalizuje ryzyko potencjalnych uszkodzeń. W końcu niektóre drzewka mają przecież kłujące igły oraz wyciekającą żywicę, którą trudno usunąć. 

Wkładajcie drzewko pniem do przodu auta, ze względu na to, że gdy przyjdzie do gwałtownego hamowania, a choinka będzie słabo zamocowana, to po prostu się połamie. Pamiętajcie o zabezpieczeniu pnia, gdyż może z niego ciec żywica lub woda. 

Jak zabezpieczyć choinkę na dachu? 

Chcąc przewieźć swoje świąteczne drzewko na dachu samochodu, musicie ją odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej zrobić to z pomocą poprzecznych belek do mocowania ładunku na dachu. 

Jeśli macie bagażnik samochodowy to proces będzie jeszcze łatwiejszy – włóżcie pod spód koc, aby nie porysować lakieru i zabezpieczcie ją z pomocą taśmy mocującej.

Drzewko powinno być umieszczone czubkiem do tyłu – ze względu na swój kształt, a także ponieważ łatwiej podda się oporowi powietrza przez gałęzie, które są ułożone w górę. A także dlatego, że jeśli będzie wystawać poza obrys pojazdu, to lepiej, żeby wystawała z tyłu w postaci lekkiego czubka, niż ciężkiego pnia. 

Alternatywne sposoby przewożenia choinki 

Istnieje kilka innych sposobów przewiezienia świątecznego drzewka, poza wnętrzem auta lub dachem: 

 • Z użyciem przyczepy – jeśli Wasze auto ma hak do przyczepy, możecie ją wypożyczyć z marketu budowlanego albo z wypożyczalni. W przyczepie należy również zabezpieczyć drzewko pasami mocującymi, ponieważ może wypaść w trakcie transportu.
 • Rowerem towarowym – jeśli nie macie daleko ze sklepu do domu, możecie skorzystać z roweru towarowego, który wypożyczycie w swoim mieście. 
 • Transport publiczny – można nim przewieźć drzewko, ale trzeba się upewnić czy większy gabaryt nie będzie wymagał od Was zakupu dodatkowego biletu. Sprawdzicie to w regulaminie danego przewoźnika. Pamiętajcie by drzewko przewozić pociągiem, autobusem czy tramwajem najlepiej poza godzinami szczytu i upewnijcie się, że nie pobrudziło otoczenia. 
 • Wynajem samochodu dostawczego – niektóre markety budowlane oferują wynajęcie dostawczaka na godziny. Możecie skorzystać z tej możliwości i nie martwić się o to, czy choinka zmieści się do Waszego prywatnego auta. Pamiętajcie o zabezpieczeniu drzewka i przestrzeni przed zabrudzeniami! 

Samochody, które są stworzone do przewozu choinki 

Niektóre auta idealnie sprawdzają się w okresie świątecznym… do przewiezienia choinki. Zwłaszcza te, które mają najpakowniejsze bagażniki, są mocno pożądane w tym czasie. Poznajcie kilka z nich: 

 • Audi R8 – mocne auto, z silnikami V10, umożliwia przewóz choinki na dachu, a nawet z wykorzystaniem spoilera. Już nie mówiąc o tym, jak szybko dowieziecie świąteczne drzewko do domu. 
 • BMW M3 – samochód o sportowym charakterze, pozornie nie wygląda na pakowne auto, ale spokojnie zapakujecie średnią choinkę w kabinie. 
 • Ferrari 458 Liberty Walk – choinka idealnie wkomponowuje się w nim na tylnej części dachu. Fakt, że widoczność kierowcy będzie przez to mocno ograniczona. 
 • Audi A6 Avant -  oferuje przestrzeń bagażową na 586 litrów, a jak rozłożycie siedzenia to i 1 680 litrów! Dodatkowo ma ponad metr szerokości załadunku. Wpakujecie do niego nawet najbardziej rozłożyste drzewko! 
 • SUV Peugeot 3008 – po złożeniu tylnych siedzeń macie do dyspozycji 1 580 litrów przestrzeni bagażowej, a do tego cztery uchwyty do mocowania w bagażniku, które ułatwią zabezpieczenie drzewka. Doskonałe auto do długiej podróży wraz z choinką. 
 • Land Rover Discovery – ten siedmiomiejscowy pojazd oferuje Wam aż 2 406 litrów przestrzeni, która będzie dostępna po złożeniu drugiego i trzeciego rzędu siedzeń. Można powiedzieć, że to taki a’la dostawczak. Spokojnie zmieści się w nim naprawdę duża choinka! 
 • Volkswagen Transporter VAN – maksymalna wysokość załadunku wynosi 1 940 mm, więc niektóre choinki można w nim przewieźć nawet w pozycji pionowej, np.: drzewka w doniczce.
NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt