Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
23.04.2020

Jak sprzedać używane auto w dobie kryzysu? Poradnik od Yanosik Autoplac

Sprzedaż używanego samochodu nie jest najłatwiejszym zadaniem, a w czasie epidemii koronawirusa jest ono jeszcze bardziej utrudnione. Jak zrobić to skutecznie i równocześnie zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa? Oto kilka sposobów prosto od specjalistów Autoplac. 

Szczególnie dla właścicieli aut prywatnych, którzy od pewnego czasu myśleli o sprzedaży swoich czterech kółek epidemia koronawirusa to ogromna bariera. W tej sytuacji sprzedaż auta do komisu nie musi być jedynym rozwiązaniem. Można zrobić to o własnych siłach. W jaki sposób? 

- Z projektem darmowych ogłoszeń wystartowaliśmy 14 kwietnia. Już po tygodniu mamy za sobą pierwsze sprzedane auta z poziomu naszej platformy. Wielu użytkowników prosi nas o rady jak skutecznie sprzedać auto w czasie ograniczonego kontaktu z drugą osobą. Postanowiliśmy zebrać nasze pomysły, by ułatwić proces kupna - sprzedaży - komentuje Julia Rachwalska, Yanosik Autoplac. - W obecnej sytuacji kluczem do sukcesu jest odnalezienie się w nowej rzeczywistości i korzystanie z wielu dostępnych rozwiązań, które docierają z przekazem do ewentualnego kupca oraz ułatwiają cały proces - dodaje. 

Oto poradnik skutecznego i odpowiedzialnego sprzedawcy. 

Gdzie ogłaszać sprzedaż auta? Króluje online

Ogłoszenie online to pierwszy i najważniejszy krok jeżeli chodzi o sprzedaż auta prywatnie. Istnieją serwisy ogłoszeniowe, dzięki którym Twoje ogłoszenie zobaczą nawet miliony kierowców. Szczególnie w czasie epidemii, kiedy większość Polaków przebywa w swoich domach, potencjalni odbiorcy mają więcej czasu na przeglądanie ofert w internecie. Dobrym przykładem jest Autoplac.pl, na którym za darmo wstawisz ogłoszenie bez żadnych limitów czasowych. Jest to zatem idealny czas na opublikowanie takiej oferty. Jeśli nie sprzedasz auta tu i teraz, to istnieje duże prawdopodobieństwo uda się to po zamieszaniu związanym z koronawirusem. 

Sprzedaż samochodu - ogłoszenia

Bardzo ważna jest treść ogłoszenia, które zachęca innych do kupna Twojego auta. Im więcej podajesz szczegółów o swoim samochodzie oraz zdjęć, tym jesteś bardziej wiarygodny. W ogłoszeniach szczególnie powinieneś pamiętać o takich parametrach jak numer VIN samochodu, data i zakończenie przeglądu technicznego oraz OC czy też przebieg samochodu. W Autoplac z poziomu aplikacji Yanosik można zeskanować dowód rejestracyjny auta, a najważniejsze dane uzupełniają się same, w tym nawet pełna historia samochodu.

Otwartość na nowinki technologiczne

Osoba, która chce nabyć “nowe” cztery kółka najpierw zastanawia się nad następującymi kwestiami: gdzie kupić auto używane oraz jak to zrobić. W czasie koronawirusa dokłada się jeszcze jedna kwestia: obejrzenie auta.. Nikt nie chce kupować przysłowiowego kota w worku. Umów się zatem z zainteresowaną osobą na rozmowę video, by móc pokazać sprzedawane auto w całej okazałości oraz porozmawiać o szczegółach. 

1. Sprzedaż auta z dojazdem do klienta 

Dużym atutem, który wpłynie na decyzyjność o zakupie auta jest podstawienie samochodu pod dom klienta. W czasach kiedy ludzie ograniczają wychodzenie z domu jest to duży plus, który może skłonić potencjalnego kupca do pozytywnej decyzji.

2. Zapoznanie się z umową kupna-sprzedaży

Przed podpisaniem umowy kupna - sprzedaży warto przesłać jej wzór np. na skrzynkę mailową, żeby klient mógł uprzednio zapoznać się z dokumentem. Warto zawczasu uzupełnić pola związane z danymi technicznymi samochodu oraz kwotą. Im mniej wypełniania luk w momencie podpisywania umowy tym lepiej. Skraca to czas spotkania. Wszystkie wątpliwości i ewentualne poprawki najlepiej omówić internetowo lub przez telefon. 

3. Czystość auta

W dobie panującej epidemii koronawirusa wskazana jest dezynfekcja auta. Najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem jest przetarcie najczęściej dotykanych miejsc w aucie preparatem do dezynfekcji, roztworem alkoholu etylowego (62-70 proc.) lub roztworem wody utlenionej (0,5 proc.). Oto części samochodu, o których należy pamiętać w momencie dezynfekcji: kierownica, klamki drzwi oraz bagażnika, drążek zmiany biegów, lusterko wsteczne, dźwigienki przy kierownicy, przyciski na konsoli i do ustawiania lusterek bocznych, drążek hamulca ręcznego. Bezpieczny dla rąk i elementów w aucie jest roztwór alkoholu etylowego, czyli spirytus. Dla potencjalnego klienta dezynfekcja auta to zawsze wartość dodatnia, która buduje jego zaufanie w stosunku do sprzedającego.

- Po zakupie auta oprócz jego dezynfekcji warto poddać je kilkudniowej kwarantannie - oczywiście jeśli pozwala na to sytuacja. Jazda takim autem jest znacznie bezpieczniejsza, gdyż przeżywalność koronawirusa na powierzchni przedmiotów wynosi od 3 godzin do nawet 9 dni. Na wszelki wypadek warto nie korzystać z auta przez kilka dni, by mieć pewność, że samochód jest wolny od groźnych wirusów - dodaje Julia Rachwalska, Yanosik Autoplac. 

Zastanawiasz się nad sprzedażą auta używanego? Wrzuć ogłoszenie na Autoplac, a o Twoim aucie dowiedzą się miliony użytkowników aplikacji Yanosik (i nie tylko). 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia