tiledesk-icon
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
tiledesk-icon
08.03.2023

Jakie są najpopularniejsze metody kradzieży samochodów i jak się przed nimi ustrzec?

Wraz z rozwojem technologii i systemów, które montuje się w nowoczesnych samochodach, rozwijają się także techniki kradzieży stosowane przez złodziei samochodowych. Metody bywają naprawdę różne – od najprostszych do bardziej skomplikowanych, do których używa się specjalistycznych urządzeń elektronicznych. Jakie są obecnie najpopularniejsze metody kradzieży? Sprawdźcie! 

Jak złodzieje oznaczają samochody do kradzieży? 

Kradzieże samochodów nie zawsze są przypadkowe. Często bywa tak, że złodzieje obserwują pożądany pojazd (a często wybierają konkretne modele aut do kradzieży) i oznaczają go w charakterystyczny sposób. Uważaj, jeśli na Twoim samochodzie znajduje się: 

  • Nadajnik GPS – bardzo trudno go znaleźć niestety. Nadajnik informuje złodziei o pozycji auta, a ci następnie kradną go w nocy, spod domu, z parkingu, itp. 
  • Kartka z napisem „PRZEPRASZAM” – zwykle zawiera również fikcyjny numer telefonu. Złodzieje umieszczają ją za wycieraczką, a treść musi być widoczna jedynie z wnętrza auta. Kierowca zaintrygowany powodem przeprosin, wysiada z auta zostawiając kluczyki w stacyjce, a złodziej wsiada do pojazdu i odjeżdża z piskiem opon. 
  • Znak markerem – proste, ale skuteczne. Kierowca nie zwróci uwagi, jeśli znaczek znajduje się w niezbyt widocznym miejscu, z kolei złodziej już tak. Wykorzystując jedną z metod ukradnie Twój samochód. 
  • Złożone boczne lusterka – jeśli sami tego nie zrobiliście, to może być sygnał że złodzieje oznaczyli Wasz samochód właśnie w taki sposób. Lepiej je wyprostujcie zanim wsiądziecie do samochodu! 

Nowe metody kradzieży samochodów 

Metody kradzieży samochodów wciąż ewoluują i trzeba przyznać, że złodzieje wykazują się niemałą kreatywnością w tym zakresie. Faktem jest, że od momentu pojawienia się immobiliserów, kradzież auta jest o wiele trudniejsza, ale niestety nie niemożliwa. Zobaczcie, jakie są nowe metody złodziei. 

Kradzież z użyciem gniazda OBD 

W momencie, w którym złodziej już dostanie się do wnętrza auta, ma dostęp do gniazda OBD, co pozwala na podłączenie interfejsu serwisowego pod gniazdo OBD. Dzięki temu można uruchomić silnik lub przyuczyć nowy kluczyk do samochodu. 

Kradzież samochodu na stłuczkę 

Na stłuczkę to jedna z najprostszych metod, niestety wciąż skuteczna. Polega na zmuszeniu kierowcy do opuszczenia pojazdu przez wywołanie drobnej stłuczki. Złodzieje polegają na tym, że kierujący szybko wysiada z samochodu, często nie wyłączając silnika albo zostawiając kluczyki w aucie. 

Kradzież auta na usterkę 

Na usterkę – podobnie jak przy metodzie na stłuczkę, złodzieje opierają cały proces na wymuszeniu na kierowcy wyjścia z auta. W tym przypadku jednak informują go o niewidocznej z miejsca kierującego pojazd usterce. Innym wariantem jest proszenie o pomoc na trasie. 

Metoda kradzieży auta na kolec 

Na kolec – metoda, która polega na przebiciu opony w aucie, co zmusza kierowcę do wyjścia z niego w pośpiechu, i jak wyżej – pozostawienia kluczyka w stacyjce lub włączonego silnika. 

Kradzież samochodu na butelkę 

Na butelkę – to alternatywa dla powyższej techniki. Zamiast kolca czy gwoździa złodzieje umieszczają butelkę między nadkole, a oponę. Po ruszeniu pojazdu wydobywa się niepokojący kierowcę dźwięk, a ten wysiada z samochodu, by sprawdzić co jest jego przyczyną. 

Kradzież pojazdu na drut 

Na drut – zamiast butelki na nadkole wkładany jest drut, który również powoduje niepokojące dźwięki po ruszeniu pojazdu. Metody na butelkę i drut często są też używane do kradzieży torebek znajdujących się na miejscu pasażera. 

Kradzież samochodu lawetą 

Na lawetę – również wykorzystywane przez złodziei w kradzieży. Ta skuteczna technika opiera się na nie wzbudzaniu podejrzliwości, bo przecież nikt nie zwraca szczególnej uwagi na auto, które znajduje się na lawecie, prawda? Nawet jeśli to samochód sąsiada. 

Metoda kradzieży auta na ulotkę 

Na kartkę/ulotkę – zwykle stosuje się tę metodę w okolicach galerii handlowych. Wkłada się ulotkę lub kartkę za wycieraczkę na przedniej lub tylnej szybie, co powoduje ograniczenie widoczności kierowcy. Ten zauważa obecność przedmiotu dopiero po wejściu do auta, a następnie wychodzi z niego, by zdjąć go z szyby, pozostawiając kluczyk lub włączony silnik. 

Kradzież przy użyciu gazu usypiającego 

Na gaz usypiający – złodzieje są zdolni do uśpienia gazem wszystkich domowników, aby móc spokojnie okraść dom lub mieszkanie i odjechać samochodem wraz z kompletem dokumentów, które znajdą w okradanym miejscu. 

Kradzież na upozorowanie jazdy próbnej 

Na kupca – metoda dość prosta i skuteczna. Złodziej korzystając z okazji namawia właściciela pojazdu do próbnej jazdy, w formie zabezpieczenia zostawiając swój samochód (oczywiście kradziony), a następnie odjeżdża. 

Kradzież samochodu na stacji paliw 

Na stacji paliw – kierowcy często idąc zapłacić za paliwo nie zamykają swojego auta (monitoring i mała odległość stanowią dla nich wystarczające zabezpieczenie). A jak to mówią – okazja czyni złodzieja. 

Kradzież samochodu w dobie koronawirusa 

Na koronawirusa – wykorzystywana metoda w czasie pandemii. Samochody stojące na parkingach, oddelegowani policjanci do innych zadań, powodowały że złodzieje w maseczkach covidowych mogli spokojnie działać, zarówno w dzień, jak i w nocy. 

Kradzież samochodu na autostopowicza 

Na autostopowicza – łapiąc podwózkę, autostopowicz wsiada do auta, a następnie podejmuje różne próby wywabienia kierowcy z pojazdu, aby móc go przechwycić. 

Jak złodzieje kradną samochody bezkluczykowe? 

Systemy bezkluczykowe ułatwiają życie kierowcom, ale niestety również złodziejom. Mając odpowiedni sprzęt mogą włamać się do pojazdu i z powodzeniem odpalić silnik, podrobić lub zmienić kod dostępu, czy otworzyć drzwi pojazdu. Poznajcie metody kradzieży pojazdów bezkluczykowych. 

Na Gameboya czyli metoda kradzieży auta bezkluczykowego 

Metoda na Gameboya polega na użyciu elektronicznego urządzenia, które jest osadzone w obudowie przypominającej ten znany sprzęt. Jest ono zdolne do złamania wysyłanego przez kluczyk kodu dostępowego do samochodu i zapisania go w swojej pamięci. Pozwala to na sprawne odpalenie silnika i ponowne otwarcie drzwi. Urządzenie jest zdolne do przełamywania fabrycznych zabezpieczeń konkretnych modeli samochodów. 

Kradzież samochodu na walizkę 

Mając dwa urządzenia, czyli tzw. walizki, złodzieje mogą manipulować elektronikę pojazdu w ten sposób, by odbierała komunikat o właścicielu stojącym tuż obok drzwi auta. Jedna z walizek (wzmacniacz) musi znajdować się w niewielkiej odległości od kluczyka, aby móc przechwycić jego sygnał (dlatego nie zalecamy trzymać kluczyków blisko drzwi wejściowych do domu lub mieszkania). Często złodzieje po prostu przykładają walizkę do ściany lub znajdują się blisko osoby, która wysiadła z auta. Druga walizka, która jest odbiornikiem, musi znajdować się przy samochodzie. Po otrzymaniu sygnału z pierwszej walizki, wystarczy już tylko pociągnąć za klamkę, by otworzyć drzwi. 

Zagłuszanie autopilota samochodu jako metoda kradzieży 

Bardzo często po zaparkowaniu pojazdu, kierowca dopiero od niego odchodząc zdalnie zamyka go kluczykiem, bez patrzenia czy faktycznie to zrobił. A złodzieje… są zdolni do zagłuszenia sygnału z pilota. Wówczas auto zostaje otwarte, a złodzieje mają je podane jak na tacy. 

Te wskazówki pomogą Wam ochronić auto przed kradzieżą! 

Złodzieje kierują się kilkoma aspektami w wyborze samochodów, które chcą ukraść. Poznajcie kilka z nich i wykorzystajcie tę wiedzę do ochrony swojego auta. 

Kradzież starych aut 

Stare samochody – wydawać by się mogło, że złodziei interesują wyłącznie nowoczesne pojazdy, prawda? Nic bardziej mylnego, stare samochody cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego że łatwiej je ukraść. 

Wybór miejsca kradzieży auta - to często nie jest przypadek! 

Złodzieje mają swoją ulubioną okolicę – wybierają rejon, w którym najłatwiej kradnie się dane pojazdy, gdzie najmniej rzucają się w oczy, a także mają dostęp do samochodów, które ich interesują. 

Kradzież samochodów na części 

Kradną auta na części – niestety niektóre auta zaraz po kradzieży trafiają do tzw. dziupli, gdzie są szybko rozbierane i przerabiane na części. Namierzenie utraconego pojazdu staje się wtedy niemożliwe. 

Kradzież zawartości samochodu 

Złodzieje nie chcą samochodu – owszem, często złodzieje wybierają auto do kradzieży nie dla samego pojazdu, ale dla tych rzeczy, które zostawiacie wewnątrz, np.: laptop, torebka, pieniądze. 

Strzeżone osiedle nie jest gwarancją 

Żadna okolica nie jest bezpieczna – nie zakładajcie błędnie, że skoro mieszkacie na strzeżonym osiedlu, to nic Wam nie grozi i możecie nie dbać o bezpieczeństwo Waszego pojazdu. Złodzieje wiedzą, że tak pomyślicie, dlatego często korzystają z okazji i kradną otwarte auta albo te, które mają w schowku zapasowy kluczyk. 

Okazja czyni złodzieja 

Auto zostanie skradzione z Waszej winy – ludzie często popełniają takie błędy, jak pozostawienie cennych rzeczy na widoku w aucie, wyjście z pojazdu na chwilę i pozostawienie kluczyków w stacyjce lub włączonego silnika, nie zamykanie samochodu na parkingu czy choćby samych drzwi od strony pasażera i przewożenie torebki na fotelu. Pamiętajcie, że okazja czyni złodzieja, a takie zachowania wręcz prowokują złodziei do działania. 

Kradzież auta na parkingu publicznym 

Parkingi publiczne to kopalnia złota dla złodziei – niezależnie od miejsca, parkingi publiczne są doskonałym źródłem dla złodziei. Do wyboru mają całą gamę samochodów, a wiele z nich nie ma nawet podstawowych zabezpieczeń. Wybierając miejsce parkingowe pod marketem czy galerią handlową, wybierajcie zawsze to najbliżej wejścia i widoczne z systemu monitoringu. 

Kradzież na parkingu podziemnym 

Im bardziej ukryty samochód… tym lepiej – garaże podziemne stanowią również jedno z ulubionych miejsc złodziei. Im bardziej ukryjecie pojazd, tym lepiej dla kradnącego, bo może działać w spokoju, z dala od ludzi. 

Parkuj tak, by utrudnić kradzież! 

Sposób parkowania ma znaczenie – utrudnicie złodziejom pracę, jeśli zaparkujecie pojazd przodem do przeszkody, dzięki temu nie będą mogli go odholować, ani też odtoczyć, jeśli nie da się go uruchomić. Na ulicy z kolei parkujcie pod światłami, skręcajcie koła w kierunku krawężnika i blokujcie kierownicę. 

Złodzieje samochodów - o tym pamiętaj 

Złodzieje obserwują i analizują – i do tego są bardzo uważni. Notują Wasze nawyki i wykorzystują najlepszy moment do kradzieży auta. 

Złodzieje ze sobą współpracują – wymieniając się danymi na temat samochodów, zwłaszcza konkretnych modeli, które są poszukiwane przez inną grupę złodziei. 

Nie rozpoznacie złodzieja w tłumie – jeśli myślicie, że złodzieje są w miarę charakterystyczni, to nic bardziej mylnego. Wtapiają się w tłum, aby nie wzbudzać podejrzeń. 

Złodzieje nie lubią naklejek – zwłaszcza takich, które informują, że w aucie jest alarm lub system śledzenia. Wówczas złodzieje są bardziej skłonni by odpuścić kradzież. 

Dodatkowe zabezpieczenia naprawdę działają – warto zainwestować w systemy antykradzieżowe czy lokalizacyjne, blokady, wyłączniki – każda dodatkowa ochrona może powstrzymać złodzieja od kradzieży!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia