tiledesk-icon
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
tiledesk-icon
01.03.2023

Jazda motocyklem zimą - jak się ubrać i o czym pamiętać?

Myślicie, że na motocyklu można jeździć wyłącznie wiosną i latem? Niekoniecznie! Zimą również można wybrać się na przejażdżkę ukochanym jednośladem, ale trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, stylu jazdy i kilku ważnych zasadach. Sprawdźcie, jak się przygotować do jazdy motocyklem zimą. 

Czy w zimie można jeździć na motocyklu? 

Okazjonalna jazda jednośladem o tej porze roku nie jest niemożliwa. Najlepiej o tym, czy można jeździć na motocyklu zimą, czy nie, decydować się na podstawie własnych umiejętności i doświadczenia. 

Warunki o tej porze roku są zdecydowanie trudniejsze i trzeba zachować ostrożność oraz dostosować technikę jazdy do pogody i warunków na drodze. Jeśli nie czujecie się na siłach albo Wasze doświadczenie nie jest wystarczające, lepiej poczekajcie na powrót sezonu lub choćby lepszą pogodę. 

Do jakiej temperatury można jeździć zimą na motocyklu? 

Zima to czas chłodu i opadów – poruszanie się na motocyklu jest znacznie trudniejsze! A temperatura ma wpływ na komfort jazdy i przede wszystkim na bezpieczeństwo. 

W Polsce widok motocyklistów zimą jest bardzo rzadki. Z kolei w Danii i Wielkiej Brytanii należy do powszechnych. 

Możecie więc przyjąć, że jazda przy temperaturze 10 stopni Celsjusza jest komfortowa, poniżej tej wartości będzie trudniejsza, a także będzie wymagać od Was specjalnych umiejętności i odpowiedniego przygotowania! Jak jeździć na motocyklu zimą? 

Mokra nawierzchnia to częsty widok na drogach w okresie zimowym. Przy niskich temperaturach opony będą rozgrzewać się znacznie wolniej i trudniej, a przez to przyczepność do podłoża będzie o wiele gorsza. Drogi są śliskie, występuje na nich woda i lód. 

Styl jazdy na motocyklu trzeba dostosować do tych trudnych warunków i pamiętać o kilku podstawowych zasadach: 

 • Zwalniać przed zakrętami i wchodzić w nie po wyraźnej redukcji prędkości. 
 • Pokonywać zakręty po jak największym łuku. 
 • Nie hamować gwałtownie i nie gazować motocykla. 
 • Po wpadnięciu w poślizg zwolnić hamulce i pozwolić jechać jednośladowi. 

O tej porze roku nie zaleca się testowania nowych modeli, ponieważ mogą sprawić wiele niespodzianek! Na zimowe przejażdżki bezpieczniej wybierać się znanym nam motocyklem. 

ABS w motocyklu – czy ma sens? 

Nowe i starsze modele motocykli mają już w obowiązkowym wyposażeniu system ABS. I ten przydaje się zwłaszcza w sytuacji wpadnięcia w poślizg podczas hamowania! Zimą to wręcz must have w motocyklu – może Was uratować na trasie. 

Dodatkowym atutem nowocześniejszym motocykli jest system kontroli trakcji, który zaczyna pracę, gdy tylne koło straci przyczepność podczas przyspieszania. Jeśli dopiero rozważacie zakup motocykla, to weźcie to wyposażenie pod uwagę.nI oczywiście nie testujcie nowo zakupionej maszyny w tym sezonie zimowym, a dopiero jak się z nią oswoicie. 

Jak się ubrać na motocykl zimą? 

Wybierając się na przejażdżkę motocyklem w okresie zimowym, trzeba pamiętać o odpowiednim ubraniu, które musi zapewnić Wam ciepło, ale również komfort. Latem motocykliści stawiają na przewiewne ubrania, które dobrze odprowadzają wilgoć na zewnątrz, są lekkie, ale chronią wszystkie newralgiczne obszary ciała. 

Zimą trzeba mieć na uwadze ochronę przed chłodem i śniegiem. Wbrew pozorom ubranie na motocykl zimą nie musi być super grube! W tej wymagającej porze roku najlepiej sprawdzą się jednoczęściowe kombinezony, które chronią przed chłodem, a do tego jeśli są wykonane ze skóry naturalnej, to zapewniają trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. 

Nie trzeba rezygnować też z dwuczęściowych kombinezonów. Jednak te lepiej sprawdzą się w turystyce motocyklowej, gdzie częściej zsiada się z maszyny. Warto jednak zadbać o to, by miały wewnętrzną wyściółkę zapewniającą ciepło oraz odblaski, które zapewnią lepszą widoczność w trasie. 

Niezbędne będą również: 

 • kominiarka, która ochroni Wasza głowę i szyję, 
 • bielizna termoaktywna – kalesony i koszulka zadbają o Wasz komfort cieplny, 
 • kurtka przeciwdeszczowa/tekstylna – ochroni przed wiatrem, deszczem i śniegiem i zadba o Wasz komfort, 
 • rękawice tekstylno-skórzane z ociepleniem – ręce marzną najbardziej na motocyklu! Zadbajcie o ich ochronę. 

Przyda się Wam również tłusty krem, który zabezpieczy wrażliwą skórę twarzy przed szkodliwym działaniem mrozu. Zwłaszcza w okolicach, których nie osłania kominiarka. 

Warto mieć również przy sobie folię NRC, która sprawdzi się w najbardziej krytycznych sytuacjach lub motokoc, który zakrywa dolną część ciała i skutecznie chroni przed zimnem! 

Jak przygotować motocykl na zimę? 

Nie tylko Wy musicie się odpowiednio przygotować do jazdy na motocyklu zimą. Wasza maszyna również musi być odpowiednio zadbana. Co należy zrobić? Sprawdźcie poniższą listę: 

 • Konserwacja lakieru – błoto pośniegowe spod kół, często wymieszane z solą i piaskiem, może zrobić dużą krzywdę powłoce lakierniczej na motocyklu, dlatego warto go zabezpieczyć woskiem. 
 • Dobre smarowanie łańcucha – w okresie zimowym należy je powtarzać kilkakrotnie. 
 • Wymiana opon sportowych – najlepiej na takie, które są dobre do jazdy po mokrej nawierzchni. Bieżnik musi być w nich odpowiednio głęboki. 
 • Akumulator – nie dobierajcie dodatków do motocykla, które mogą go obciążyć (np.: grzane manetki). Przy niskich temperaturach znacznie łatwiej się rozładuje, dlatego lepiej dbać o jego zasilanie. 
 • Świece – zimą muszą być w doskonałej kondycji, inaczej motocykl może nie odpalić!
 •  Szybka ochronna – bardzo ważny element do jazdy motocyklem zimą – będzie chronił Was przed niechcianymi niespodziankami spod kół pojazdów jadących przed Wami. 
 • Gmole motocyklowe – jeśli macie możliwość ich montażu, to zdecydowanie warto! Ochronią Was przed upadkiem, a o ten nietrudno, gdy nawierzchnia dróg będzie śliska. 

Jak zapobiec parowaniu wizjera w kasku zimą? 

Tu z pomocą przychodzi pinlock, który stanowi specjalną wkładkę do wizjera, zapobiegającą parowaniu. Musi być dobrze zamontowany oraz wyregulowany – wszelkie szczeliny mogą powodować parowanie! Reguluje się go śrubami mimośrodowymi w miejscu mocowania. 

Z kolei osobom noszącym okulary muszą wystarczyć spraye antyfog lub soczewki kontaktowe

Nie zalecamy jazdy w otwartym wizjerem, gdyż może się zakończyć katarem, przeziębieniem lub zapaleniem zatok! 

Czy warto jeździć motocyklem zimą? 

Ostrożna jazda na motocyklu zimą, zwłaszcza w miastach, w których drogi są odśnieżane i posypywane solą, nie jest złym pomysłem, szczególnie dla doświadczonych motocyklistów. Może być ciekawym doświadczeniem i okazją do eksploracji okolicy w innym wydaniu. 

Nie mniej jednak, każdorazowo należy się do niej odpowiednio przygotować, ubrać i sprawdzać pogodę, przed wyruszeniem w trasę! Lepiej, żeby nie złapała Was w drodze śnieżyca.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia