Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
23.10.2020

Jazda próbna - na co zwrócić uwagę?

Zakup samochodu, zarówno nowego, jak i używanego, to dla wielu kierowców spore przeżycie. Warto jednak w trakcie spotkania z właścicielem nie dać ponieść się emocjom i na spokojnie zweryfikować wszystkie wady oraz zalety pojazdu. Jednym ze sposobów na to jest jazda próbna. Jak dobrze się do niej przygotować? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy! Przygotowaliśmy krótki poradnik dla motoryzacyjnych laików, który na pewno pomoże w przygotowaniach do pierwszej przejażdżki nowym autem. 

Możliwość przejechania się samochodem przed podjęciem decyzji o jego zakupie, to duży komfort dla potencjalnego nabywcy. Inaczej sytuacja ta wygląda jednak z perspektywy sprzedającego - dla niego posadzenie obcej osoby za kółkiem własnego pojazdu może być dość problematyczne. Jeśli jednak właściciel auta godzi się na jazdę próbną, warto ten czas wykorzystać jak najlepiej. 

- Tak naprawdę sprawdzanie auta można zacząć jeszcze przed uruchomieniem silnika. Wystarczy usiąść w fotelu kierowcy i zobaczyć, jak samochód prezentuje się z tej perspektywy. Czy fotel jest wygodny? Czy wielkość lusterek nam odpowiada? Kwestie te mogą wydawać się nieistotne, ale prawda jest taka, że przy wielogodzinnej jeździe będą na pewno odczuwalne - komentuje Magda Zglińska z firmy Yanosik

Przed wyruszeniem w drogę warto też pomyśleć o wygodzie innych pasażerów. W tym celu po ustawieniu fotela zgodnie z preferencjami kierowcy należy sprawdzić, ile miejsca zostało dla podróżujących z tyłu.

- Może się bowiem okazać, że kierujący autem dla swojej wygody musi tak ustawić fotel, że dla pasażerów z tyłu nie będzie już miejsca. Wówczas taki samochód na pewno nie nada się na długie, rodzinne wycieczki - zauważa Zglińska

Prawdziwa weryfikacja sprawności auta zaczyna się dopiero w trakcie jazdy. Warto więc obrać taką trasę, żeby można było zobaczyć, jak samochód zachowuje się w różnych warunkach.

- W tej kwestii tak naprawdę wszystko zależy od dobrej woli właściciela pojazdu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mało który sprzedający zgodzi się na godzinną podróż uwzględniającą przejazd zarówno polną drogą, autostradą, jak i centrum miasta. Najprawdopodobniej nie będzie więc opcji sprawdzenia, jak auto zachowuje się przy 150 km/h, przy parkowaniu w wąskich uliczkach oraz przy jeździe po wyboistych leśnych ścieżkach - wyjaśnia Magda Zglińska z Yanosika

Nie oznacza to jednak, że krótka jazda próbna nie pozwoli na zweryfikowanie sprawności samochodu. Prawda jest taka, że przejechanie nawet 2-3 km po najbliższej okolicy wystarczy, aby sprawdzić, jak auto zachowuje się na drodze. 

- To, co przede wszystkim powinno niepokoić w trakcie jazdy, to różnego rodzaju odgłosy. Jeśli coś dziwnie stuka pod maską lub zawieszenie wydaje podejrzane dźwięki, to od razu powinniśmy reagować i dopytać o nie właściciela - zauważa Zglińska.

Dlatego też tak ważne jest, aby jazdę próbną przeprowadzać w ciszy - bez włączonego radia. Działanie sprzętu audio można bowiem na spokojnie zweryfikować już po powrocie z przejażdżki. 

- W trakcie jazdy natomiast warto skupić się na wszystkich tych czynnościach, które standardowo wykonujemy za kółkiem. Czy biegi zmieniają się płynnie? Czy auto samoczynnie “nie odbija” w prawą lub lewą stronę? Jak zachowuje się samochód przy gwałtownym hamowaniu lub znacznym przyspieszeniu? Jak działa ręczny? Czy pojazd “trzyma się drogi”? Te wszystkie kwestie jesteśmy w stanie sprawdzić w trakcie jazdy po okolicy, a ich zweryfikowanie na pewno pomoże przy podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie czterech kółek - dodaje Magda Zglińska z firmy Yanosik

Jazda próbna to niewątpliwie dobry sposób na sprawdzenie auta. Nie da się jednak ukryć, że nie każdy kierowca jest specjalistą w zakresie mechaniki i nie będzie w stanie zinterpretować pewnych zachowań auta. Istnieje oczywiście też druga kwestia - wiele usterek czy wad po prostu nie da się zdiagnozować po krótkiej przejażdżce. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie auta warto poddać je ocenie fachowców, np. zaufanych mechaników.

- Dobrym sposobem na zweryfikowanie auta jest również skorzystanie z historii pojazdu potwierdzonej w CEPiK. Można tam znaleźć wiele istotnych informacji np. o dacie rejestracji, roku produkcji czy ubezpieczeniu. Tym sposobem można sprawdzić, czy dane podane przez sprzedającego są poprawne - zauważa Zglińska

Z informacjami tymi warto zapoznać się jeszcze przed pierwszym spotkaniem ze sprzedającym. Wówczas w trakcie jazdy próbnej można wyjaśnić wszelkie wątpliwości oraz dopytać o istotne szczegóły. Dlatego też poszukiwania nowego auta polecamy zacząć od portalu Autoplac.pl. Znaleźć tam można bowiem nie tylko kilkadziesiąt tysięcy ogłoszeń z samochodami, ale także dołączoną do nich historię pojazdu potwierdzoną w CEPiK. Tym sposobem przeglądając oferty, można od razu weryfikować ich wiarygodność. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia