tiledesk-icon
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
tiledesk-icon
28.01.2021

Kredyt samochodowy – sprawdź, zanim wybierzesz!

Jeszcze pod koniec 2018 roku w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców znajdowało się ponad 23,7 mln aut, dając Polsce szósty wynik na tle Unii Europejskiej, a ta liczba stale rośnie. Nic w tym dziwnego – prawie każdy z nas docenia komfort oraz mobilność, jaką daje własne auto. Niestety nie każdego stać na to, aby „z marszu” kupić samochód, dlatego warto rozważyć inne, korzystne możliwości. Sprawdź, czym jest kredyt samochodowy, jaki rodzaj będzie dla Ciebie najkorzystniejszy, a także czym kierować się przy jego wyborze.

Kredyt na samochód – to musisz wiedzieć

Kredyt na auto to nic innego jak pewien rodzaj kredytu bankowego, który udzielany jest przez bank lub inną instytucję i służyć ma jedynie na zakup pojazdu – na przykład auta. Ten rodzaj kredytu jest zobowiązaniem celowym, co oznacza, że środki przeznaczone muszą być na sfinansowanie konkretnego i wskazanego we wniosku motoryzacyjnego celu – w tym przypadku samochodu, chociaż nieczęsto są to motocykle, kampery, busy czy traktory. Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny - zabezpieczeniem jest cesja zapisana w dowodzie rejestracyjnym, więc to sam pojazd, na zakup którego udzielono pożyczki, jest jej gwarancją spłaty. Wiele osób może być zdziwionych, że może być to także kredyt na samochód używany, a bank nie jest jedynym miejscem, w którym szukać można pomocy gotówkowej właśnie na zakup auta – taką usługę posiadają także autoryzowane salony samochodowe, które często posiadają zdecydowanie lepszą ofertę, niż wspomniane wyżej placówki. 

Podstawowe pytanie - leasing czy kredyt?

Właściciele potencjalnego pojazdu często zadają sobie pytanie, co będzie dla nich lepsze – leasing czy kredyt samochodowy. Nie ma tutaj dobrej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego, czego oczekuje użytkownik pojazdu i jakie warunki kupna auta są dla niego odpowiedniejsze. Leasing to przede wszystkim dobra opcja dla przedsiębiorstw oraz firm, które wciąż eksploatują swoje zmechanizowane maszyny, a sama idea tego rozwiązania opiera się na dzierżawie samochodu konsumentowi przez zakład leasingowy. 

Do czasu spłaty ostatniej raty w dowodzie rejestracyjnym znajdują się dane firmowe marki leasingowej, a kupiec nie jest właścicielem pojazdu. W przypadku kredytu samochodowego sprawa jest oczywista – zakupione auto od razu staje się własnością kupującego, który ma do niego pełne prawa. 

Poznaj rodzaje kredytów samochodowych 

W ofertach banków zazwyczaj znaleźć można trzy rodzaje pożyczek skierowanych do klientów, którzy planują zakup pojazdu. Każdy z nich posiada inną funkcję i – co najważniejsze – odpowiada innym potrzebom klientów, co znacznie ułatwia sprawny zakup auta czy motoru. Standardowy kredyt samochodowy to klasyczna forma kredytowa – przez określony w umowie czas (od kilku miesięcy do kilkunastu lat), każdego miesiąca trzeba spłacić ratę kapitałowo-odsetkową, a przy jego zaciągnięciu wymagany jest wkład własny. Drugim rodzajem jest kredyt jednoratowy, nazywany często kredytem 50/50 lub 60/40. Jest on świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy posiadają środki własne, które stanowią 50-60% całej wartości danego auta. Jego największą zaletą jest brak oprocentowania – kredytobiorca spłaca pozostałą część sumy i to wszystko. W ofercie kredytów samochodowych występuje także kredyt balonowy, który udzielany jest na krótki okres wynoszący zazwyczaj od 24 do 60 miesięcy. Jest on podzielony na trzy części – wkład własny (około 10% wartości maszyny), pozostała kwota podzielona na raty oraz ostatnia rata balonowa, która stanowi kilkadziesiąt procent całej wartości. Ta opcja świetnie sprawdzi się u tych, którzy lubią często zmieniać swoje auta – w tym przypadku jest to możliwe już po trzech latach, a dzięki racie „balonowej” mogą po prostu wymienić go na „nowszy model”. 

Jak wybrać dobrze?

W wyborze najodpowiedniejszego kredytu zdecydowanie pomoże kalkulator kredytu samochodowego, który w łatwy i szybki sposób dokona kalkulacji i obliczy ostateczną kwotę i oprocentowanie potrzebnej pożyczki, a także pozwoli wybrać najtańszy i najbardziej korzystny kredyt samochodowy. Narzędzie to warto sprawdzić, ponieważ przedstawia realne koszty oraz wysokości rat, które będziesz musiał ponieść, w bardzo uproszczonej i przejrzystej formie, a nawet wstępnie oceni, czy masz szansę dostać kredyt. Jeżeli w niedalekiej przyszłości chcesz zakupić maszynę, to w podjęciu odpowiedniej decyzji zdecydowanie pomoże Ci także ranking kredytów samochodowych oraz opinie dotyczące pożyczkodawców. Wśród nich znaleźć można Eurobank, Bank Pekao, Bank Pocztowy, mbank, Bank Polski, BNP Paribas, Getin Bank, ING, Santander, Alior Bank, Millenium, Credit Agricole czy Bank Polski. 

Obecnie na rynku dostępnych jest dziesiątki ofert bankowych związanych z kredytem samochodowym. Zdecydowanie jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy szybko chcą zakupić auto lub inny pojazd, lecz nie posiadają dostatecznie dużych środków finansowych. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się ze specyfikacją różnych pożyczek, a także skorzystać z kalkulatora kredytu samochodowego, rankingu i opinii, aby wybrać wariant najbardziej dopasowany do potrzeb i możliwości. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia