Napisz
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
12.07.2022

Kultowe samochody z lat 80-tych, stworzone dla fanów Stranger Things - przegląd klasyków - Autoplac

Boom na Stranger Things trwa odkąd na Netflixie pojawił się 4 sezon serialu. Seria zyskuje coraz większą rzeszę fanów, a ci którzy już ją znają z ogromnym zapałem poszukują wszelkich ciekawostek na temat serialu, aktorów, a nawet samochodów, które się w nim pojawiły. A trzeba przyznać, że te ostatnie robią niemałe wrażenie, zwłaszcza że pochodzą z kultowych lat 80-tych. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie aut, które możecie zobaczyć w Stranger Things – starsi widzowie z pewnością je pamiętają, a młodsi będą mogli poznać je lepiej. 

Nostalgiczne lata 80-te - nie tylko w motoryzacji 

Akcja Stranger Things rozgrywa się w 1983 roku w amerykańskim stanie Indiana, w miasteczku Hawkins. Ten czas to również okres ciągłych innowacji motoryzacyjnych, o którym mówi się nawet jak o złotym wieku technologii samochodowej. Wówczas popularność zyskiwały systemy audio, odtwarzacze CD, a nawet samochodowe telewizory. W popkulturze furorę zrobiły modele takie jak DeLorean z “Powrotu do Przyszłości”, Ferrari 250GT Ferrisa Buealler’a oraz furgonetka GMC z “Drużyny-A”. 

Na rynku pojawiły się takie modele jak Honda Civic Si, Mustang GT, Camaro IROC-Z, a Porsche Ruf CTR „Yellowbird” stało się pierwszym autem dopuszczonym do ruchu ulicznego, które rozpędzało się do 200 mil na godzinę (ok. 320 km/h). 

Lata 80-te to czas Madonny, Diany, Michaela Jacksona i charakterystycznej mody – skórzanych kurtek, podartych jeansów, zestawów oversize i koronek. 

To wszystko znajdziecie w serialu Stranger Things, którego akcja rozgrywa się właśnie w tej dekadzie. Scenografia jest wykonana naprawdę kunsztownie, a i nie brakuje w niej imponujących aut. Jakie samochody z lat 80-tych możecie znaleźć w popularnej serii od Netflixa? 

Wciąż imponujący Chevrolet Camaro 1978-82 

W serialu ten model należy do przyrodniego brata Max – Billy’ego, którego możecie poznać w drugim sezonie. Chevrolet Camaro jest jedną z najbardziej imponujących fur w serii Netflixa, również dla bohaterów, którzy na sam jego widok mają gęsią skórkę. 

Wyrazisty muscle car, pod maską którego kryje się potężny silnik V-osiem, to jeden z kultowych samochodów amerykańskich z tej epoki. Sportowa sylwetka, napęd na tylne koła i przyjemny dla ucha ryk silnika powodują, że nie pomylisz tego auta z żadnym innym. W serialu Stranger Things doskonale pasuje do postaci Billy’ego, który wzbudza lęk wśród młodszych postaci i szacunek wśród starszych. 

W sprzedaży jest od 1966 roku, stanowił ogromną konkurencję dla Forda. Moc tej maszyny to 254 KM. Chevy Camaro pojawił się również w takich filmach, jak „Having it all”, „The Prince”, „Never say Never again” i „Beverly Hills Cop II”. 

Masywny SUV Chevrolet Blazer K5 1980’ 

To drugi Chevrolet, który pojawia się w serialu. Blazer K5 należy do szeryfa – Jima Hoppera, który jeździ nim służbowo. Idealnie podkreśla charakter tej postaci w Stranger Things, a do tego doskonale służy do jazdy nie tylko po asfaltowych drogach, ale również po mrocznych, leśnych i polnych, trasach na których szeryf odkrywa nowe tajemnice. 

Ten potężny SUV wszedł do produkcji w 1969 roku i stanowi najmniejszego członka rodziny Chevrolet C/K. Auto mierzyło około 4,5 metra długości, ma 2,7 metra rozstawu osi oraz 2,02 metra szerokości i 1,87 meta wysokości. Pod maską, pewnie się nie zdziwicie, znajduje się potężna V-ósemka. 

Możecie go kojarzyć również z filmu „Silent Rage”. 

Luksusowe BMW 733i z 1981’ 

Europejskie BMW w Stranger Things należało do Steve’a, który w serii ma talent do wplątywania się w niemałe kłopoty. Nie będziemy Wam spoilerować wątków serialu, ale możemy zdradzić skąd u nastolatka luksusowe BMW serii 7. Steve pochodził z bogatej rodziny, a ta flagowa bawarska limuzyna została mu podarowana przez ojca. To jedna z pierwszych generacji modelu E23 z rocznika 1981 (produkcja miała miejsce w latach 1977-1987). Steve jeździł dokładnie wersją 733i, której pojemność to 3,2 litra, a moc to 173 lub 181 KM. 6-cylindrowy silnik spokojnie wystarczał bohaterowi Stranger Things do jazdy po niespokojnym miasteczku Hawkins. 

Gdzie jeszcze widzieliście to auto? W filmach „Byker Grove”, „Beverly Hills Cop III”, „Thief”, „Home Alone 2: Lost in New York”, „The A-Team”, „Poltergeist III” i wielu innych. 

Wysłużony Ford LTD z lat 1971-1972 

W serialu należy do starszego brata Willa – Jonathana Byers’a. Model został wprowadzony na rynek w 1965 roku, oferując kierowcom luksus i wyposażenie rodem z najlepszych marek, takich jak choćby Lincoln. Do 1982 roku stanowił największy model oferowany przez Forda, a później został zmniejszony i trafił do segmentu Mid-size. W 1986 roku zakończył swoją karierę, będąc zastąpionym przez Forda Taurusa

W Stranger Things auto ma już swoje lata. Dokładniej to druga generacja tego modelu z lat 1969-1978, ale należący do Jonathana pojazd pochodził z 1971-1972 roku. Pod maską tego modelu Forda kryje się amerykańska V-8. 

Skąd znacie ten samochód? Pojawił się m.in. w serialach „The Walking Dead”, „Narcos” i „MacGyver”. 

Tani i niezawodny Ford Pinto z 1976 roku 

Należący do Joyce Byers – matki Willa oraz Jonathana, Ford Pinto spełniał swoją rolę – był po prostu najtańszym samochodem w tamtych czasach. A, że bohaterka jest samotnie wychowującą dwójkę synów matką, z kiepską pracą, to nie potrzebowała więcej. 

Ford Pinto produkowany był w latach 1971-1980 i cieszył się sporą popularnością, zwłaszcza że niewiele palił, a także mało kosztował. Napędzał go 104 konny silnik w wersji 2.8 V6. 

Co ciekawe – to auto zapisało się w historii dużą aferą. Budżetowy model Forda został tak zaprojektowany, że zbiornik paliwa znajdujący się w tylnej części pojazdu, przy uderzeniu mógł pęknąć, a paliwo wylałoby się na ziemię, co mogło się nawet zakończyć wybuchem lub pożarem. Ford nie chciał wycofać auta, woląc zmagać się z ewentualnymi odszkodowaniami, co wzburzyło opinię publiczną. W 1977 roku marka została zmuszona do przeprowadzenia bardzo dużej akcji serwisowej. 

W jakich filmach widzieliście to auto? W „Buffy, Postrach Wampirów”, „GLOW”, „Dukes of Hazard”, „Columbo” i wielu innych. 

Grzeczna Toyota Camry Liftback z 1984 roku 

W Stranger Things należąca do Boba, którego znacie z sezonu drugiego. To nie amerykański klasyk, ale doskonale pasuje do charakteru swojego serialowego właściciela. Japoński model pojawił się w sprzedaży w 1982 roku podbijając globalny rynek, zwłaszcza USA oraz Australię. Toyota Camry to auto, które w nowszej odsłonie nadal jest popularne i chętnie kupowane. 

Bob jeździ liftbackiem z rocznika 1984, z generacji V10. Pojazd, z silnikiem 2.0 2S-ELC o mocy 69 kW, był wyposażony w 4-biegowy automat lub skrzynię ręczną o 5 przełożeniach. 

Toyotę Camry możecie kojarzyć choćby z „Family Guy’a”, „Jack-O”, „Chichi”. 

Stworzony dla ekipy Chevy Van z 1978 roku 

A dokładniej dla paczki wyrzutków i Kali, którą poznajemy w sezonie drugim. Produkowany od 1964 roku, w pierwszym sezonie Stranger Things pojawia się dzięki pracownikom laboratorium. Jednak to model z drugiego sezonu serialu zapada w pamięć na dłużej. Pod maską auta ekipy wyrzutków znajduje się silnik V-6 lub V-8, a pojazd pochodzi z trzeciej generacji rodziny aut dostawczo-osobowych Chevroleta. 

Model miał długość od 4,52 m do 5,67 m, szerokość 2,02 m, rozstaw osi 2,79 m – 3,71 m. Przemieszczać mogło się nim nawet 8 osób. 

Auto znacie również z „MacGyvera”, „Haunted”, „The Cure” czy „Evil Angel”. 

Nostalgiczny przegląd klasyków lat 80-tych w Stranger Things 

Trzeba przyznać, że twórcy serialu Stranger Things naprawdę zadbali o to, by przenieść widzów w klimat lat 80-tych. Niektórzy z nich oglądając serial na Netflixie marzą o tym, by przejechać się jedną z powyższych fur, którymi poruszają się bohaterowie serialu. Pamiętajcie jednak, że wszystko ma swoją cenę – jeśli chcielibyście wsiąść za kółko któregoś z tych pojazdów, musielibyście również stawić czoła potworom z równoległego wymiaru! Czy jesteście na to gotowi?

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt