tiledesk-icon
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
tiledesk-icon
30.04.2020

Kupujesz auto używane? Sprawdź na co zwracać uwagę

Zakup używanego samochodu to często trudne zadanie. Każdy kierowca chce w jak najniższej cenie kupić jak najlepsze auto. Na jakie detale zwracać uwagę przy wyborze przechodzonego samochodu? Oto poradnik o tym jak kupić auto używane i się nie rozczarować. 

Gdzie kupić auto używane?

W pierwszej kolejności należy przeczesać internet, wybrać najlepsze ogłoszenia samochodów osobowych. Nie ograniczaj się do jednego modelu auta. Im masz więcej interesujących Cię opcji, tym szybciej znajdziesz auto dla siebie. Sprawdź aktualne ogłoszenia samochodów osobowych na autoplac.pl

1. Dobra historia to podstawa 

Przeglądając ogłoszenia z autami szczególną uwagę należy zwrócić na historię danego pojazdu. W ten sposób sprawdzisz czy dany samochód miał już kilku właścicieli, którzy zmieniali się np. co roku. To może dać Ci sygnał ostrzegawczy, że oglądany pojazd raczej nie jest w stanie idealnym jak opiewa to oferta sprzedaży. Niektóre ogłoszenia samochodów osobowych posiadają już pełną historię pojazdu, która załącza się automatycznie po wystawieniu auta na sprzedaż. Jedynym serwisem oferującym taką opcję jest autoplac.pl, gdzie w historii znajdziesz takie informacje jak zmiana właścicieli (zarówno w Polsce, jak i za granicą), daty przeglądów technicznych oraz ich wynik czy też zweryfikowany numer VIN. Zaoszczędzi to Twój czas, gdyż wszystko masz w jednym miejscu, a także pomogą Ci szybko sprawdzić czy masz do czynienia ze sprawnym samochodem. 

2. Magiczne cyferki - przebieg 

Im mniejszy przebieg, tym większe prawdopodobieństwo, że auto nie będzie się psuło. Niestety i w tym przypadku sprzedawcy mogą nieco mijać się z prawdą. Cofanie kilometrów nadal zdarza się we współczesnej sprzedaży. Warto zatem zweryfikować faktyczny przebieg samochodu. W ogłoszeniach z autami na autoplac.pl znajdziesz przebieg auta zapisany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. 

3. Dokładnie obejrzyj auto 

Wśród sprzedawców często słychać slogany: samochody używane jak nowe. Ale czy faktycznie tak jest? Po dokładnym sprawdzeniu ogłoszeń i szczegółowych informacji przychodzi zatem czas na obejrzenie samochodu. Na co należy zwrócić uwagę? 

  • Lakier: w tym przypadku należy szukać dużych odprysków, korozji, widocznej szpachli czy nakładania nowego lakieru na stary. Wiadomo, że od aut, które mają kilkanaście lat nie wymaga się zbyt wiele, jednak fuszerka i ukrywanie rdzy czy zniszczeń spowodowanych kolizją nie wróży nic dobrego.
  • Silnik: zajrzenie pod maskę to kolejny obowiązkowy punkt podczas oglądania auta. W przypadku najważniejszych awarii silnika nie trzeba być ekspertem, żeby stwierdzić poważną usterkę. Dobrym sposobem jest ostrożne podniesienie miarki oleju albo delikatne odkręcenie korka wlewu oleju podczas uruchomionego auta. Jeśli w tym momencie pojawiają się przedmuchy lub wydostaje się dym to oznacza to kosztowną naprawę. Może to być także oznaka dużego przebiegu czy też bardzo dużych zaniedbań ze strony poprzedniego właściciela.
  • Spód auta: ważne jest także to jak auto prezentuje się od spodu. W tym przypadku warto podjechać do stacji kontroli pojazdów. Wydanie niewielkiej sumy na sprawdzenie samochodu może okazać się dobrą inwestycją, jeśli w ten sposób unikniesz zakupu auta z poważnymi usterkami.
  • Elektronika: sprawdź też wszystko co jest związane z elektroniką samochodu, czyli lusterka, opuszczanie szyb, systemy wspomagające jazdę, hamulec ręczny czy chociażby nagłośnienie. Warto wiedzieć co w samochodzie “piszczy”, a naprawa elektroniki potrafi być bardzo kosztowna. Sprawdź także klimatyzację, nawet jeśli pora roku do tego nie zachęca.

4. Kupuj auto podczas dobrej pogody 

Najlepiej kupować auto w słoneczny dzień. Warunki pogodowe nie będą Ciebie poganiały i będziesz miał czas, żeby lepiej przyjrzeć się nabywanemu samochodowi. W słońcu widać też praktycznie wszystkie mankamenty samochodu: rysy czy wgniecenia. 

5. Jazda próbna 

10 minut przejażdżki nie wystarczy, żeby zweryfikować czy auto jest sprawne. Jazda próbna powinna trwać minimum pół godziny, a trasa powinna prowadzić przez różne typy dróg. Nie włączaj radia. Posłuchaj silnika czy nie chodzi zbyt głośno, sprawdź przyspieszenie na wszystkich biegach, hamowanie czy nawet wygodę fotela. 

Skoro już wiesz na co zwracać uwagę podczas kupna używanego samochodu, sprawdź nasze oferty poniżej. Ogłoszenia podzielone zostały na różne zakresy cenowe. 

Samochody używane do 2 000 TUTAJ

Samochody używane do 5 000 TUTAJ

Samochody używane do 10 000 TUTAJ

Samochody używane do 20 000 TUTAJ

Samochody używane do 25 000 TUTAJ

Samochody używane do 30 000 TUTAJ

Samochody używane do 50 000 TUTAJ

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia