Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
06.11.2020

Na czym polega leasing?

Hasło “leasing” najprawdopodobniej jest Ci znane - często pojawia się bowiem w reklamach telewizyjnych oraz używane jest przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Czy zastanawiałeś się jednak, na czym dokładnie polega? I jaki może mieć związek z zakupem samochodu? Jeśli nie, to sprawdź koniecznie - może i Ty zdecydujesz się na taką formę użytkowania auta. 

W najprostszych słowach, leasing samochodu polega na jego użytkowaniu za konkretną opłatą. Jej wysokość oraz sposób spłaty określa zawarta między obiema stronami umowa cywilnoprawna. Reguluje ona również czas trwania leasingu.

- Leasing samochodu podobny jest więc trochę do jego wynajmu długoterminowego. Leasingobiorca korzysta z auta, regularnie za nie płaci, ale nie staje się jego właścicielem - wyjaśnia Damian Schwanke z portalu Autoplac.pl

Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest również fakt, że z leasingu korzystać mogą nie tylko przedsiębiorcy, ale też osoby prywatne. Wówczas mamy do czynienia z leasingiem konsumenckim. 

- Osoby, które chcą skorzystać z leasingu, nie muszą więc zakładać firmy. Jest to spora, jednak nie jedyna, zaleta leasingu. Tym, co również przemawia na jego korzyść, jest minimum formalności. Można go bowiem uzyskać nawet w kilka dni. Jest więc to doskonała opcja dla tych, którzy mają problemy z otrzymaniem kredytu - zauważa Schwanke.

Nie oznacza to jednak, że samochód w leasingu ma same zalety. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z umową oraz doprecyzować wspomniane w niej zapisy. Mogą one dotyczyć np. ewentualnych kosztów naprawy.

- Firmy leasingowe proponują klientom wiele wariantów umów. Mogą one różnić się między sobą np. podejściem do serwisowania samochodu oraz jego ewentualnych uszkodzeń. Warto więc, aby przed podpisaniem wiążącego dokumentu, dokładnie ustalić, która ze stron będzie odpowiedzialna za ponoszenie konkretnych kosztów - mówi Damian Schwanke z portalu Autoplac.pl

Przy podejmowaniu decyzji o leasingowaniu samochodu warto także mieć na uwadze kwestię ewentualnej kradzieży auta. 

- Jeśli padniemy ofiarą kradzieży i jej przedmiotem będzie właśnie leasingowane auto, to nie zostaniemy zwolnieni z rat leasingowych. Wręcz przeciwnie - możemy być nawet zobowiązani do ich natychmiastowego spłacenia. W tym przypadku leasing zamiast stanowić ulgę dla portfela, może się okazać jego sporym obciążeniem - komentuje Schwanke

Istotne jest także, aby pamiętać o tym, że leasingowane auto - do momentu spłacenia rat i jego ewentualnego wykupienia - pozostaje własnością leasingodawcy. Tym sposobem, dokonywanie w aucie znacznych modyfikacji może być utrudnione, a w wielu przypadkach - nawet niemożliwe. 

- Nie oznacza to jednak, że leasing nie jest ciekawą opcją dla osób, które planują zakup auta. Należy jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji przemyśleć wszystkie wady i zalety, a także - przeanalizować oferty od różnych leasingodawców. Może się bowiem okazać, że niektóre z nich są nieopłacalne, natomiast inne - jak najbardziej warte rozważenia - podsumowuje Damian Schwanke z Autoplac.pl

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt