Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
15.11.2022

Najbardziej ekonomiczne samochody - top 9 aut, które najmniej palą

W dobie wysokich cen za paliwo, droższych napraw i problemów z dostawą części, wielu kierowców poszukuje ekonomicznych samochodów, które będą mało spalać, a w eksploatacji nie zaskoczą dodatkowymi kosztami. Czy takie auta są na rynku? Jasne, że tak! Sprawdźcie 9 naszych propozycji z różnych segmentów. 

Co wpływa na ekonomiczność samochodu? 

Większość kierowców zwraca uwagę na spalanie w samochodzie, ale nie tylko ono decyduje o oszczędności danego pojazdu. Musicie mieć na uwadze, że na ekonomiczny charakter samochodu wpływa wiele czynników. To w głównej mierze: 

  • Rodzaj silnika oraz jego zużycie energii/paliwa. 
  • Rodzaj napędu (4x4 znacznie zwiększa zużycie paliwa). 
  • Wielkość i wagę samochodu. 
  • Obciążenie auta – bagaż, przyczepa oraz liczba pasażerów. 
  • Stan techniczny napędu – wszelkie awarie lub uszkodzenia znacznie podnoszą poziom spalania. 
  • Stan techniczny pojazdu – nawet nieprawidłowe ciśnienie w oponach może zwiększać spalanie. 
  • Wielkość auta – cięższe i większe pojazdy potrzebują mocniejszego napędu, który zużywa więcej paliwa. 
  • Obciążenie energetyczne instalacji – np.: w samochodach benzynowych korzystanie z różnych odbiorników elektrycznych zwiększa zużycie paliwa. Mowa o wycieraczkach, klimatyzacji, ogrzewaniu, etc. 
  • Sposób eksploatacji – agresywna jazda zwiększa spalanie. 
  • Jazda w terenie po drogach o niskiej jakości – wyboje, uskoki, dziury. 

Oczywiście na niektóre z tych czynników macie realny wpływ – w zależności od tego, jak eksploatujecie swój samochód, np.: jeżdżąc płynnie, bez nagłych przyspieszeń, możecie zredukować poziom spalania, a do tego zaoszczędzicie na naprawach, jeśli będziecie regularnie kontrolować stan auta i dbać o jego kondycję. 

Jakie jest najbardziej ekonomiczne auto? 

Poznaliście już czynniki, które wpływają na ekonomiczny charakter samochodu, więc teraz pojawia się pewnie pytanie, jakie auto faktycznie takie jest, prawda? Otóż moc silnia ekonomicznego samochodu powinna być dostosowana do modelu i Waszych oczekiwań, np.: małe auta, które mają Wam posłużyć wyłącznie w mieście, mogą mieć silnik o mocy do 70 KM. 

Z kolei w eksploatacji mieszanej, kompaktowe pojazdy mogą mieć już znacznie większą moc – np.: 100-120 KM – wystarczającą do zapewnienia Wam odpowiedniego przyspieszenia na trasie.

Limuzyny, to już inna historia, te mogą mieć moc co najmniej 140 KM, bo są duże i ciężkie, więc ta będzie Wam niezbędna do płynnej jazdy. 

Ekonomiczny elektryk lub hybryda 

Szukając samochodu, który jest nisko lub zeroemisyjny, a do tego bardzo oszczędny w utrzymaniu, nie można przejść obojętnie wobec poniższych modeli: 

Hybrydowa Toyota Prius 

Toyota Prius 1.8 Hybrid – napędzane jest silnikiem 1.8 (98KM), ale w łącznej mocy zespołu hybrydowego ma 122 KM. Średnie spalanie to 3,4 l/100 km, maksymalne 3,6 l/100 km, w zależności od wyposażenia. Nowe kosztuje ponad 120 tysięcy złotych. Przyspiesza od 0 do 100 km/h w 10,6 sekundy. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na bardzo dobre właściwości aerodynamiczne nadwozia. 

Toyota Yaris w hybrydzie 

Toyota Yaris 1.5 Hybrid – japońska hybryda zasługuje na docenienie, choćby za naprawdę małe spalanie w jeździe miejskiej – 4,3 l/100 km, a w trasie możecie zejść nawet do 3,8 l/100 km. 36 litrowy zbiornik paliwa pozwoli Wam przejechać 750 km. Ten model jest bardzo komfortowy, zapewnia niezłe osiągi, kupić go możecie za ponad 78 tysięcy złotych. 

Hyundai Ioniq - komfortowa hybryda w długie trasy 

Hyundai Ioniq – topowy model z sektora aut hybrydowych, napędzany silnikami spalinowymi o mocy 1.6 l i 105 KM oraz całkowicie elektrycznymi silnikami o mocy 120 KM. 

Ekonomiczne auto stworzone z myślą o długich trasach – zapewnia wysoki komfort jazdy oraz małe spalanie, na poziomie 4,8 l/100 km. 

Oszczędne, wygodne i idealne do miejskiej jazdy 

Amatorom miejskich wojaży samochodem do gustu przypadną poniższe modele – są wytrzymałe, mało palą, zajmują niewiele miejsca, a do tego ich utrzymanie nie kosztuje wiele. 

Opel Corsa 

Opel Corsa 1.5. Diesel – 1,5 litrowy silnika Diesla średnio spala 4,2 l/100 km. Do 100 km/h rozpędza się w 10,2 sekundy, a oferuje moc 102 KM. Osiągi i ekonomia to ogromne zalety tego modelu, a można do nich jeszcze dołożyć wysoki komfort jazdy i niską cenę zakupu – około 65 tysięcy złotych za podstawową wersję wyposażenia. 

Dacia Duster - ekonomiczny SUV 

Dacia Duster – jeden z najtańszych SUV-ów na rynku europejskim. Świetne i ekonomiczne auto, które można kupić tanio i niewielkim kosztem eksploatować zarówno w mieście, jak i na trasie. Średnie spalanie to 4,5 l/100 km, a moc 115 KM zapewnia silnik Diesla 1.5 Blue dCi. 

Opel Astra - auto tanie w eksploatacji 

Opel Astra V – auto w wersji 1.6. CDTI generuje moc 136 KM i doskonale sprawdza się w codziennych dojazdach do pracy, a nawet posłuży na dalekie podróże. Niezwykle komfortowe auto, tanie w eksploatacji, ma średnie spalanie na poziomie 4,4 l/100 km. 

Oszczędny samochód do kwoty 20 tysięcy złotych - czyli jaki? 

Kierowcom, którzy poszukują samochodu taniego w zakupie oraz ekonomicznego w utrzymaniu, polecamy poznać poniższe modele. 

Skoda Fabia - idealna do miasta i w dalsze podróże 

Skoda Fabia – to jedno z najlepiej sprzedających się aut na naszym rynku, od ponad 10 lat! Hatchback stworzony jest do jazdy miejskiej. Model z 4-cylindrowym silnikiem 1.4. o mocy 85 KM spełni Wasze oczekiwania zarówno w jeździe miejskiej, jak i w dalszych podróżach. 

Możecie również zdecydować się na kombi, które dodatkowo plusuje ogromnym bagażnikiem o pojemności 500 litrów! 

Oszczędny w mieście - Fiat Grande Punto 

Fiat Grande Punto – również lubiany przez Polaków, wciąż świetnie się sprawdza w mieście i na trasie. Silnik benzynowy 1.2 l zapewni Wam 69 KM mocy, ale trzeba mieć na uwadze, że w spalaniu będzie oszczędny głównie w miejskiej jeździe. 

Praktyczna Toyota Yaris 

Toyota Yaris – niezawodna, bardzo popularna, w II generacji warto przyjrzeć się modelowi z silnikiem 1.0 VVT-i, który oferuje moc 69 KM. Auto jest bardzo wytrzymałe, możecie założyć, że przebieg 200 tys. km nie zmusi Was do poważniejszych napraw. To dobry, mały samochód, ale i praktyczny – spakujecie do niego wiele, a w utrzymaniu nie będzie Was też dużo kosztować – spala nie więcej niż 6l/100 km w mieście, w trasie schodzi nawet do 5 l/100 km. 

Jakie wyposażenie powinno mieć ekonomiczne auto? 

Wybierając samochód, który ma być ekonomiczny, pamiętajcie również o jego wyposażeniu. Samochód powinien być komfortowy, wygodny, a do tego spełniać Wasze kryteria, takie jak np.: pojemny bagażnik. Większe rodziny będą również potrzebowały większej przestrzeni w kabinie auta. 

Ważnym czynnikiem jest również klimatyzacja, która znacznie poprawia jakość podróżowania latem. Otwierane szyby i nawiew. 

Jak znaleźć oszczędne auto? 

Szukając oszczędnego samochodu trzeba wziąć również pod uwagę to, że będzie ono generować również koszty po zakupie. Droższe modele o większej liczbie udogodnień lub funkcji wbrew pozorom mogą nie być oszczędne w utrzymaniu. 

Wybierając ekonomiczne auto szukajcie modelu, który mało pali, ale również odpowiada Waszym możliwościom finansowym i potrzebom. Nie musicie rezygnować z zakupu dużego auta, bo będzie więcej palić, niż mniejszy pojazd, jeśli doskonale wiecie że potrzebujecie bardziej pojemnego samochodu. 

Weźcie również pod uwagę takie koszty, jak ubezpieczenie – poza OC warto również mieć dodatkowe polisy, które ochronią Was w nieoczekiwanych sytuacjach. Kupując używane auto sprawdźcie dokładnie, czy nie ma ono żadnych ukrytych usterek – w tym może Wam pomóc rzeczoznawca

Dobrze jest również pomyśleć o częściach wybranego samochodu – czy są one łatwo dostępne, drogie, czy mają zamienniki. W niektórych pojazdach wymiana podstawowych elementów może się wiązać z bardzo wysokimi kosztami.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt