Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
13.06.2022

Napływ ukraińskich aut do Polski i odpływ polskich. Nowe prawo Euro 3 ustabilizuje sytuację?

Do Polski przybywają samochody z Ukrainy, a z Polski wiele używanych pojazdów wyjeżdża za granicę wschodniego sąsiada. Czy sytuację ureguluje nowe prawo Euro 3? Sprawdzamy, jakie są jego założenia. 

Więcej ukraińskich aut w Polsce 

Od momentu rozpoczęcia się wojny w Ukrainie do 23 marca tego roku odnotowano wjazd 140 tys. pojazdów z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi. Z kolei od 12 kwietnia do początku maja, za wschodnią granicę Polski wyjechało około 30 tysięcy krajowych pojazdów. 

To efekt trwającej wojny i milionów uchodźców, którzy uciekli do Polski własnym samochodem. W wyniku tej sytuacji polski rynek wtórny odnotował wzrost ukraińskich pojazdów do sprzedaży. 

Ukraińskie auta na rynku wtórnym 

W I kwartale tego roku liczba pojazdów z przedziału cenowego 50-100 tys. zł na rynku wtórnym wzrosła o 16%. Z kolei pojazdów z wyższej półki cenowej, za ponad 100 tys. zł, przybyło 30%. Polacy od dłuższego czasu poszukują atrakcyjnych ofert samochodów z drugiej ręki, jednak te ukraińskie mogą wcale nie rozwiązać ich problemu. Dlaczego? 

Ponieważ auta ukraińskie mogą nie być w dobrym stanie technicznym. W kraju za wschodnią granicą nie obowiązuje przeprowadzenie przeglądu technicznego rok do roku. A sprowadzone do Polski samochody mogą nie być w pełni sprawne, nie w wyniku zaniedbania, a braku aktualnego przeglądu i eksploatacji. 

Więcej polskich aut w Ukrainie 

Od 12 kwietnia tego roku do Ukrainy sprowadzono z Polski około 30 tysięcy samochodów. Nasi wschodni sąsiedzi bardzo mocno interesują się importem aut, co było efektem zniesienia cła oraz podatku VAT – te mogły zmniejszać ceny pojazdów nawet o 20-30%. 

Wraz z wprowadzeniem nowej normy Euro 3 może się to jednak zmienić. 

Ustawa Euro 3 – zmienia sytuację na plus? 

Nowa ustawa, która weszła w życie 27 maja, obniża standard ekologiczny importowanych pojazdów użytkowych do poziomu Euro-3. Do tej pory import samochodów używanych podlegał normie Euro-2, a wszystkie inne kategorii pojazdów silnikowych normie Euro-5. Nowa ustawa obniża ten standard, tym samym umożliwiając import pojazdów wyprodukowanych po 1999 roku. 

Jednakże ma ona swoje wymogi, w tym: 

  • Prawo dotyczy wyłącznie osób prawnych – osoby fizyczne, w tym również przedsiębiorcy, nie będą mogły skorzystać z nowej ustawy, a głównie to małe i średnie firmy potrzebują niedrogich pojazdów do dalszego prowadzenia działalności. 
  • Auta mogą służyć wyłącznie do użytku osobistego – sprowadzone przez firmę auto, musi zostać zarejestrowane przez tą samą firmę. 
  • Zabrania się sprzedaży sprowadzonych aut przez 3 lata – od dnia pierwszej rejestracji państwowej. 
  • Zabrania się korzystania z usług pośredników – dealerzy samochodowi nie będą mogli przywieźć auta i sprzedać go innej osobie. 
  • Podatek akcyzowy wciąż obowiązuje – osoby, które skorzystają z normy Euro-3 wciąż będą musiały płacić podatki w całości.

Nowa ustawa Euro-3 będzie opłacalna, jeśli będzie działać bez ograniczeń w parze z zniesieniem akcyzy. Wówczas może stymulować rozwój rynku oraz import sprzętu handlowego. W obecnej sytuacji niestety nie ma żadnych praktycznych korzyści.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt