Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
12.04.2022

Po co są te czarne kropki na szybach aut? Tłumaczymy

Czarna obwódka z czarnymi kropkami na szybie samochodu to znajomy widok dla każdego kierowcy. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaka jest rola tych kropek? Podpowiadamy, że wcale nie służą do tego, by chronić nas przed słońcem. 

To nie naklejka! 

Mogliście tego nie wiedzieć, ale ta czarna obwódka nie jest naklejką. To tzw. fryta albo frit, która może chronić nasze oczy przed słońcem, ale tylko wtedy gdy jest wystarczająco szeroka przy górnej krawędzi. Jednak nie jest to zasadniczą rolą. 

Czarną obwódkę nanosi się na szybę metodą sitodruku, a wykonuje z ceramicznej emalii, którą spieka się z szybą w wysokiej temperaturze. 

Po co jest ta obwódka? 

To kluczowy element dla… montażu szyby w samochodzie, które montuje się na klej. Ta czarna, chropowata obwódka odpowiada za prawidłowe zamocowanie szyby. A w zasadzie to jej wewnętrzna strona jest za to odpowiedzialna. Jednak zewnętrzna strona fryty także ma ogromne znaczenie. 

Chroni ona klej przed promieniowaniem słonecznym oraz zapewnia trwałość połączenia. I mało tego – ta czarna obwódka pełni ogromną rolę estetyczną! A dokładniej – ukrywa ślady kleju przed naszym wzrokiem. 

A po co są te czarne kropki? 

Są one odpowiedzialne za zapobieganie dużej różnicy temperatur na małej powierzchni szyby. W ten sposób chronią ją przed uszkodzeniem. Kropeczki zapobiegają utworzeniu się optycznych zniekształceń, które mogą być spowodowane szybszym nagrzewaniem się fryty od reszty szyby. 

A kojarzycie te czarne kropki wokół lusterka wstecznego? Nanosi się je z myślą o wzroku kierowcy. Mają zapobiegać oślepianiu i pokrywają miejsce na szybie, które nie jest możliwe do chronienia osłonami przeciwsłonecznymi. 

W zasadzie czarna obwódka jest kluczowa głównie dla producentów samochodów. Dla kierowców nie ma większego znaczenia, a już na pewno nie powinna być dla niego powodem do zmartwień. Jednak… jako ciekawostka ze świata motoryzacyjnego z pewnością może się Wam przydać jako anegdotka na imprezę ze znajomymi.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt