Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
24.10.2022

Ranking najbardziej ekologicznych aut - Rankingi Autoplacu

Samochody o ekologicznym charakterze stają się coraz popularniejsze. Wielu kierowców zaczyna przesiadać się na auta elektryczne, inni decydują się na hybrydy, a jeszcze inni zostają przy klasycznych benzynowych. Wszystko po to, by jeździć autem oszczędnym w utrzymaniu i zadbać o środowisko. Jakie auto wybrać wśród ekologicznych modeli? Sprawdźcie propozycje najlepiej ocenionych aut w teście Green NCAP!

Testy Green NCAP 

Cała branża doskonale zna testy zderzeniowe, które od 1997 roku przeprowadziła niezależna organizacja Euro NCAP. Bezpieczne samochody uzyskują w nich pięć gwiazdek i tym samym zyskują uznanie wśród kierowców, którzy chętnie je wybierają na pojazd własnego użytku. 

W 2020 roku organizacja Green NCAP przeprowadziła również badania przyjazności samochodów dla środowiska. Test podzielono na dwa główne etapy – laboratoryjny oraz drogowy. W pierwszym przeprowadzano badania w hamowni, zgodnie z procedurą WLTP, z małą modyfikacją – odbyło się w temperaturze plus 14 st. Celsjusza (zbliżona do średniej europejskiej). Pojazdy miały włączone oświetlenie, klimatyzację i inne systemy, które zwykle wykorzystuje się w trakcie jazdy i tym samym obciąża pracę samochodu. 

W drugiej części badania znalazły się testy drogowe z mobilnym systemem pomiaru emisji spalin. Obejmowały jazdę na wysokości od 0 do 1300 metrów nad poziomem morza, w temperaturach od -7 do 35 stopni Celsjusza. Ogólna ocena badania wynosiła od 0 do 5 gwiazdek, a dodatkowo oceniano również współczynnik czystego powietrza i wskaźnik efektywności energetycznej. Testy pozwalają na lepsze poznanie wyników spalania, zużycia energii i zasięgu, a do tego sprawności auta. 

Poznajcie najlepiej ocenione ekologiczne auta poniżej. 

Hyundai Kona Electric - ekologiczne auto wg Green NCAP Hyundai Kona w wersji elektrycznej w teście otrzymał pięć gwiazdek i 10/10 we wszystkich badanych kategoriach. Wersja premium oferuje użytkownikom 136 KM oraz zasięg 289 km. Akumulator ma pojemność 39,2 kWh. W Polsce można kupić ten model za około 165 tysięcy złotych. Z kolei wersja premium z 204 KM, akumulatorem 64 kWh i zasięgiem 449 km kosztuje już około 190 tysięcy złotych. 

Równie wysoko zostało ocenione francuskie Renault ZOE napędzane elektrycznym silnikiem synchronicznym z uzwojonym wirnikiem. Moc tego modelu to 88KM oraz 220 Nm. Przyspieszenie od 0 do 100 km zajmuje mu 13,5 sekundy, a prędkość maksymalna tego modelu to 135 km/h. 

Ekologiczna hybryda? Sprawdź auto Toyota C-HR Hybrid 

W teście Green NCAP otrzymała 3,5 gwiazdki. Pod  maską Toyoty C-HR Hybrid kryje się napęd złożony z wolnossącego benzynowego silnika 1.8 sprzężonego z elektrycznym o mocy systemowej 122 KM. Silnik benzynowy pracuje w trybie oszczędzającym paliwo według cyklu Atkinsona. Model jest lżejszy o 50 kg od swojej poprzedniczki, a do tego ma najniższy w klasie współczynnik oporu powietrza Cx 0,31. W teście na średnie spalanie ta Toyota osiągnęła wynik od 5,4 do 7,1l/100km, a w kategorii czystość powietrza zdobyła 6/10 punktów. Jej wskaźnik wydajności energetycznej do 6.9/10 punktów w skali emisji gazów cieplarnianych. 

Ekologiczny Mercedes Klasy C 220d 

W badaniu otrzymał 3 gwiazdki, tym samym plasując się na czwartym miejscu w rankingu. To wysokoprężna jednostka 2 litrowa, o mocy 194 KM, sprzężona z 9 biegową automatyczną skrzynią. Oferuje niskie zużycie paliwa przy dobrych osiągach i dynamice. Oczywiście nie brakuje w niej nowoczesnej technologii. Średnie spalanie w Mercedesie 220d znalazło się na poziomie od 5,3 do 6,9 l/100 km. A w kategorii czystość powietrza auto zdobyło 7/10 punktów, niestety emitując wysoką ilość cząstek stałych i tlenków azotu. Jeśli chodzi o jego wydajność energetyczną to oceniono je na 5,7/10 punktów, ponieważ jednostki wysokoprężne nie do końca będą ekologiczne, ze względu na wysoką emisję dwutlenku węgla i podtlenku azotu. 

Peugeot 2008 1.2. PureTech 110 - ekologiczne, benzynowe auto 

Oceniony na 3 gwiazdki przez Green NCAP, znalazł się na trzecim miejscu wśród aut ze spalinowym napędem. Zastosowano w nim bardzo dobrą, benzynową konstrukcję. Trzycylindrowy silnik o pojemności 1.2 litra gwarantuje dobre osiągi przy niskim zużyciu paliwa i przyjaznym charakterze dla środowiska. Moc Peugeota 2008 to 110 KM, a średnie spalanie jest na poziomie od 6,3 do 7,4l/100 km. W kategorii czystość powietrza uzyskał wynik 5,3/10 punktów ze względu na dużą emisję cząstek stałych i tlenku węgla. W kategorii wydajności energetycznej otrzymał 5,8/10 punktów, a emisji gazów cieplarnianych 4,8/10 punktów ze względu na dużą emisję dwutlenku węgla. 

Renault Captur 1.3 TCE 130 

Przez Green NCAP Renault Captur został oceniony na 3 gwiazdki. Model zajął piąte miejsce w kategorii aut z silnikami spalinowymi. Auto ma jednostkę benzynową 1.3. litra i moc 130 KM. Do wysokiej oceny przez organizację przyczyniły się w głównej mierze trójdrożny katalizator oraz filtr cząstek stałych GPF. Średnie spalanie znalazło się na poziomie od 6.6 do 7.6l/100 km. Czystość powietrza oceniono na 5,1/10 punktów, wydajność energetyczną na 5,3/10 punktów, a emisję gazów cieplarnianych na 4,7/10 punktów. Niestety w tym modelu francuskiej marki Renault odnotowano podwyższoną emisję dwutlenku węgla oraz cząstek stałych i amoniaku.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt