tiledesk-icon
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
tiledesk-icon
26.02.2023

Samochód klasy premium - czyli jaki?

Samochody marki premium to auta osobowe klasy średniej, które są lepiej wyposażone i znacznie droższe od innych modeli z tego samego segmentu. Czym jeszcze wyróżniają się samochody klasy premium? Jakie marki należą do tej półki? Czy w Polsce są popularne? Sprawdźcie!

Co to znaczy auto premium?

Samochody klasy premium to te, które znajdują się pomiędzy luksusowymi, a powszechnymi autami. Wyróżniają się zwykle ceną oraz wyglądem. Kosztują znacznie więcej, niż przeciętne modele samochodów, ale w granicach rozsądnych cen, na które w głównej mierze wpływają wszystkie dodatki i wyposażenie. Z kolei w luksusowych autach składowymi ceny są rzadkość modeli oraz renoma marki.

Samochody klasy premium są równie imponujące, co te z luksusowej półki. Robią wrażenie, zapewniają wysoki komfort podróżowania, a do tego są wykonane bardzo solidnie, z dopracowaniem nawet najmniejszych detali. Nie niszczą się tak łatwo, zwłaszcza wewnątrz. Ponadto, zapewniają naprawdę dobre osiągi.

Jakie marki należą do klasy premium?

Wśród marek samochodów premium można wymienić kilka najbardziej popularnych, które produkują auta o wyższym standardzie:

Jakie auta zaliczamy do klasy premium? Modele samochodów premium

Przygotowaliśmy dla Was kilka przykładów samochodów z klasy premium, które imponują nie tylko wyglądem i wyposażeniem, ale również swoimi osiągami:

Volvo S60 – prestiżowe auto klasy premium, dostępne w szerokiej gamie silników, z automatyczną lub manualną skrzynią biegów. Gwarantuje wysokie komfort w czasie jazdy oraz bardzo duży poziom bezpieczeństwa. Silniki w S60 składają się z 4-6 cylindrów, ich moc to 115-367 KM. Rozpędzicie się od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,9 sekundy lub w słabszych wersjach silnikowych do 12,3 sekund. Maksymalna prędkość jazdy to 190-250 km/h. Spalanie wynosi od 3,7 do 10,5 l/100 km.

Mercedes klasy C – auto o mocnym silniku, wysokim poziomie wykończenia wnętrza i z świetnym wyposażeniem. Występuje w różnych wersjach nadwozia – coupe, kabriolet, kombi i sedan. Jego moc maksymalna wynosi od 75 KM do 510 KM. Silnik klasy C jest rzędowy lub w układzie V, ma od 4 do 8 cylindrów. Auto posiada napęd na 4 koła, tylny lub stały napęd na 4 koła. Obecnie jest dostępny w wersji benzynowej, hybrydowej, diesla i elektrycznej.

Lexus IS – imponujące auto klasy premium, które oferuje silniki w wersji diesel i benzyna. Najmocniejszym silnikiem jest IS-F z jednostką 5-litrową V8 o mocy 423 KM. Niemniej najlepszym wyborem będzie benzynowy silnik 2,5l w układzie V6, który zużywa 10l/100 km i oferuje moc 208 KM.

Jaguar XE – moc maksymalna tego modelu wynosi 163 KM, prędkość maksymalna to 227 km/h, a przyśpieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje zaledwie 8,4 sekund. Średnie spalanie wynosi 3,8 l/100 km, co stanowi ogromny atut tego pojazdu. Warto również podkreślić, że wygląd Jaguara XE to efekt pracy stylisty, który pracował m.in. przy Astonie Martinie. Pojazd ma również elektryczne wspomaganie kierownicy, co jest pierwszym rozwiązaniem zastosowanym w modelach marki. Uwierzcie nam, że koło tego auta nie da się przejść obojętnie.

Czy auta premium są popularne w Polsce?

W 2022 roku zarejestrowano 92 997 aut osobowych z segmentu premium, co stanowiło aż 22,15% wszystkich rejestracji! To wynik o 3,52% większy niż w 2021 roku. Wtedy rejestracje samochodów osobowych z półki premium były na poziomie 20,11%.

Efektem rosnącego zainteresowania zakupem samochodów premium w Polsce mogła być znacznie ograniczona podaż nowych pojazdów, a także wzrost cen powszechnie wybieranych aut osobowych.

Najwięcej samochodów premium w ubiegłym roku kupiły firmy (84%), ale również osoby fizyczne, w tym te mające jednoosobową działalność gospodarczą (16%).

Sprawdźcie, jakie marki premium kupowano najczęściej w 2022 roku w Polsce:

 • BMW – 23 796 sztuk,
 • Mercedes – 21 354 sztuki,
 • Audi – 19 323 sztuki,
 • Volvo – 10 947 sztuki,
 • Lexus – 5 658 sztuk,
 • Mini – 3 022 sztuki,
 • Porsche - 2 998 sztuk,
 • Land Rover – 1 918 sztuk,
 • Tesla – 1 226 sztuk,
 • DS – 897 sztuk,
 • Jaguar – 594 sztuki,
 • Alpine – 34 sztuki.

A które modele cieszyły się największą popularnością wśród Polaków w 2022 roku?


 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia