Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
22.11.2023

Samochody Cupra - co to za marka?

Cupra to nazwa kojarzona przez pasjonatów motoryzacji od wielu lat. Dopiero od niedawna znana jest jako osobna marka, m.in. za sprawą Roberta Lewandowskiego, który zasiadł za jej kierownicą po zmianie barw. Jaka jest historia marki? Które modele są najpopularniejsze? Sprawdźcie w naszym artykule!

Kto produkuje samochody Cupra?

Marka Cupra jako samodzielny byt powstała dopiero w 2018 roku. To hiszpański producent, którego siedziba i fabryka znajdują się niedaleko Barcelony, w miejscowości Martorelli. Marka należy do koncernu Volkswagen, a wcześniej była produkowana przez Seata.

Seat a Cupra - jaka jest różnica?

Pasjonaci motoryzacji z pewnością kojarzą markę Cupra z Seatem i nic w tym dziwnego! Modele z dopiskiem Cupra były produkowane przez Seata. W pierwszej kolejności Ibiza, Leon a dalej Azteca.

Założeniem Cupry było wyostrzenie, umocnienie i nadanie najbardziej sportowego charakteru odmianom popularnych modeli, bowiem ich pochodzenie miało być głęboko zakorzenione w rajdach samochodowych i wyścigach.

Krótka historia Cupry

Cupra miała swój początek w 1996 roku, kiedy to pojawił się model Ibiza w rajdowej wersji oraz w klasie aut kit-car z 2-litrowymi silnikami, których moc wynosiła 250 KM. Rozwinięciem nazwy Cupra było Cup Racing – ta informacja znalazła się również na nadwoziu Ibizy.

Kierowcy startujący tą wersją w latach 1996-1998 zdobyli aż trzy tytuły mistrza świata rajdowego! Ten sukces postanowiono uczcić modelem cywilnym, który trafił do sprzedaży w 1996 roku. Ibiza Cupra miała przedni napęd oraz silnik benzynowy 2.0 turbo, o mocy 150 KM. Przyspieszała od 0 do 100 km/h w zaledwie 8,2 sekundy!

Cztery lata później Seat stworzył kolejną Cuprę, tym razem Leon. Model miał silnik 2.8 V o mocy 204 KM. Auto z napędem 4x4 przyspieszało od 0 do 100 km/h w 7,3 sekundy! Dwa lata później, w ramach pucharu Seat Supercopa, kierowcy ścigali się zmodyfikowanymi Leonami Cupra.

Debiuty kolejnych generacji modeli Ibiza oraz Leon przyniosły stylizacji Cupra więcej dynamiki i lepsze osiągi, a fanów przybywało, dlatego naturalnym krokiem rozwojowym było rozdzielenie marki od Seata i wyodrębnienie jej w 2018 roku, jako samodzielną markę z własnym logo, siecią salonów i modelami.

Co oznacza logo Cupra?

Po ogłoszeniu w 1999 roku przez Seata wyodrębnienia działu poświęconego najszybszym modelom samochodów marki, stworzone zostało pierwsze logo, wizualnie powiązane z Seatem. Była to czerwono-czarna kompozycja z emblematem Seat w kolorze czerwonym. Po lewej stronie czerwonego napisu Seat umieszczono także czarny napis Sport. Cały znak był umieszczony na białym tle z szaro-białą flagą wyścigową – szachownicą po prawej stronie.

W pierwszej wersji logo nie było określenia „Cupra”. Odrębne logo pojawiło się dopiero w 2012 roku, po rebrandingu wcześniejszej wersji. Wówczas logotyp Cupra miał kolor czarny, był pisany współczesnym fontem, a po jego lewej stronie umieszczono trapezoidalny i lekko pochylony emblemat w kolorach czerwonym, czarnym i białym.

W 2018 roku marka Cupra została oddzielona od Seata i zyskała własne logo, składające się z ostrego symbolu w kształcie dwóch splecionych ze sobą liter C, z wydłużonymi dolnymi ogonami i górnymi złożonymi, mającymi spiczaste kąty.

Elementy graficzne mają symbolizować kształt świateł do jazdy dziennej, które znajdują się w modelach Seata oraz Cupry.

Logo obecnie ma różne warianty kolorystyczne – głównie miedziane (z łac. Cuprum) lub ciemnoszare.

Cupra – marka z wizją

Cupra tworzy własną niszę – sub-premium, co ma na celu wyróżnienie jej z katalogu koncerny Volkswagena. Modele marki mają ostrą stylizację, która jest inspirowana sportem motorowym i oferują kierowcom imponujące osiągi.

Misją Cupry jest unikalne podejście do sprzedaży swoich aut. Realizuje to m.in. za pomocą butikowych salonów, w których główną rolę odgrywają estetycznie zaaranżowane wnętrza. Pracują w nich tzw. Cupra Masterzy, którzy są prawdziwymi pasjonatami marki!

Poza tym, Cupra angażuje się w promowanie różnych dyscyplin sportowych, m.in. współpracując z klubem FC Barcelona. Producent bardzo lubi również produkcję lifestyle’owych gadżetów, we współpracy z znanymi markami, np.: skórzane torby Trakatan, okulary przeciwsłoneczne L.G.R. czy designerskie produkty oświetleniowe Marset.

Modele samochodów Cupra startują z sukcesami w wyścigach elektrycznych samochodów turystycznych, a nawet elektrycznych off-roadowych pojazdach Extreme E i elektrycznej Formule E.

W Polsce ambasadorem marki jest Szymon Godziek – jeden z czołowych freeriderów na świecie.

Popularne modele Cupry

Pierwszymi modelami marki Cupra, które przychodzą na myśl, są oczywiście:

Cupra Formentor – do tego auta przesiadł się Robert Lewandowski, po dołączeniu do FC Barcelony. Ten kluczowy model nie ma swojego odpowiednika w gamie Seata i został stworzony od podstaw w 2020 roku. Formentor wyróżnia się nadwoziem w stylu SUV i licznymi odmianami napędowymi – w ofercie są silniki benzynowe, wysokoprężne, hybrydowe. Ma duże wnętrze i bagażnik. Zgodnie z DNA marki łączy różne światy, mocno wyróżniając się na drogach. Odmiana VZ5 jest napędzana kultowym 5-cylindrowym silnikiem turbo o mocy 390 KM.

Cupra Leon – to klasyk w ofercie marki. Obecnie na rynku jest już dostępna IV generacja modelu, również z nadwoziem typu kombi (model Sportstourer). Najszybszą wersją Cupra Leon jest właśnie ta – od 0 do 100 km/h przyspiesza w 4,9 sekundy! Co zawdzięcza silnikowi o mocy 310 KM i napędowy 4x4.

Cupra Ateca – to pierwszy model w historii marki, który faktycznie miał jej barwy oraz logo. W 2020 roku model przeszedł face lifting, co zaowocowało nowocześniejszymi multimediami i wyposażeniem. Poprawie uległy osiągi – od 0 do 100 km/h auto rozpędza się w 4,9 sekundy. To kompaktowy SUV, który może być potraktowany jak rodzinne auto, lecz co ciekawe – ma fotele z zintegrowanymi zagłówkami i mocnym wyprofilowaniem! Pod maską Cupra Ateca kryje się silnik o mocy 300 KM, a do dyspozycji kierowcy oddana jest 7-biegowa przekładnia dwusprzęgłowa (DSG).

 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt