Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
24.08.2023

Sportowe hybrydy - jaki model wybrać?

Samochody hybrydowe stają się coraz popularniejsze wśród zmotoryzowanych. W efekcie coraz więcej producentów rozbudowuje swoje portfolio o hybrydy oraz elektryki. Obecnie rynek ewoluował już na tyle, że w katalogu nawet najbardziej luksusowych marek znajdziecie sportowe wersje samochodów hybrydowych. Jesteście ciekawi, jak się prezentują sportowe hybrydy? Sprawdźcie nasze zestawienie!

Samochód hybrydowy – czyli jaki?

Pojazd hybrydowy to taki, w którym znajduje się kilka rodzajów napędów. Najczęstszym połączeniem w hybrydzie są obecnie napęd elektryczny z spalinowym, ale można już spotkać na rynku połączenie diesla z napędem elektrycznym.

Rodzaje silników hybrydowych

W kontekście użytkowym wyróżnia się cztery rodzaje hybryd:

Micro Hybrid – silnik elektryczny stanowi rozrusznik i alternator, dzięki czemu odzyskuje energię dla akumulatora. Kierowca nie odczuwa żadnych zmian w prowadzeniu auta.

Mild Hybrid (mHEV) – silnik elektryczny pełni formę wsparcia i wspomaga napęd spalinowy oraz odzyskuje energię z hamowania. Hybryda tego rodzaju nie porusza się wyłącznie na napędzie elektrycznym. Dla użytkownika dużą korzyścią jest dynamika i ekonomia jazdy.

Full Hybrid (HEV) – silnik elektryczny może stanowić samodzielny napęd dla pojazdu, ale nie musi. W samochodach tego rodzaju sposób użytkowania napędu elektrycznego jest indywidualnie optymalizowany.

Plug-in Hybrid (PHEV) – napęd, który umożliwia naładowanie akumulatorów w aucie z gniazdka. Pojazdy tego typu mogą pokonywać nawet kilkadziesiąt kilometrów bez wsparcia napędu spalinowego.

TOP 5 sportowych samochodów hybrydowych

Skoda Octavia RS – hybryda typu plug-in osiąga moc 242 KM, do setki rozpędza się w 7 sekund, na prądzie możecie nią przejechać do 60 km.

BMW 330e – hybryda plug-in, ma 2-litrowy turbodoładowany silnik benzynowy i silnik elektryczny. Oferuje moc 249 KM, w trybie sport do 289 KM.

Lexus LC – wyposażony w 3,5 litrowy silnik benzynowy V6 oraz napęd elektryczny. Do setki można się nią rozpędzić w pięć sekund, a moc maksymalna auta to 257 km/h.

Peugeot 508 Sport Engineered – wykorzystuje turbodoładowany silnik o pojemności 1,6 litra i dwa silniki elektryczne. Łącznie oferuje moc 355 KM, ma napęd na cztery koła, a do setki rozpędza się w 5,2 sekundy.

Volvo S60 Recharge T8 – hybryda typu plug-in korzysta z 2 litrowego doładowanego i turbodoładowanego silnika o mocy 306 KM oraz elektryczny silnik generując 145 KM, co łącznie daje moc 449 KM! Do setki rozpędza się w zaledwie 4,6 sekundy.

Sportowe hybrydy – na jakie modele zwrócić uwagę?

Suzuki Swift Sport – stworzenie auta o konstrukcji typowo sportowej z układem Mild Hybrid było odważnym posunięciem producenta, które bacznie obserwowano w świecie motoryzacji. W efekcie okazało się, że miękki układ hybrydowy przynosi realną korzyść dla użytkownika. W Swift Sport znajdziecie instalację 48V SHVS, która jest oparta o ISG z funkcją silnika elektrycznego oraz akumulator 48 V z współpracującą przetwornicą. Alternator w roli rozrusznika ma wpływ na poprawę momentu obrotowego w czasie przyspieszania. Maksymalny moment obrotowy silnika 1.4 Boosterjet (129 KM), który znajdziecie pod maską Suzuki Swift Sport, wynosi 2000 obr./min. Auto ma sportowy charakter, a spala o 16% mniej paliwa. Do 100 km/h przyspiesza w 9,1 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 220 km/h.

KIA Sorento – dostępna na rynku w dwóch wariantach hybrydy – klasycznej oraz plug-in. Ten potężny SUV jest nie tylko luksusowy, ale ma również sportowe zacięcie. Łączna moc układów wynosi 230 KM, w wersji 1.6 T-GDI HEV 6 AT AWD. Prędkość maksymalna pojazdu to 193 km/h, a kierowca ma do dyspozycji kilka trybów napędu: ekonomiczny, smart oraz sportowy. Auto doskonale radzi sobie w trudnych warunkach drogowych, ale trzeba przyznać że pali całkiem sporo – w mieście ponad 6l/100 km, a w trasie już 7-8 l/100 km. Jak na SUV-a nie są to złe wyniki.

BMW 330e – model napędzany 2-litrowym silnikiem benzynowym oraz napędem elektrycznym generuje moc 252 KM oraz 420 Nm. Auto zasilane wyłącznie prądem ma zasięg do 60 km, a zużywa około 1,7 l/100 km paliwa. Dużym atutem jest funkcja XtraBoost, która pozwala na tymczasowe zwiększenie mocy układu napędowego o 41 KM. Opcja będzie dostępna po wybraniu trybu sportowego. Hybryda BMW przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6 sekund, a jej prędkość maksymalna wynosi 230 km/h.

Lexus RX 500 h – został wyposażony w nowy napęd hybrydowy o bardzo sportowym charakterze. Pojazd jest napędzany silnikiem 2.4-litrowym z turbodoładowaniem i ma automatyczną 6-biegową skrzynię. Nowością jest również napęd 4x4 Direct 4 i system skrętnych kół tylnych. Ta wersja jest najmocniejszą w historii modelu, bowiem ma moc 371 KM oraz 273 kW i 550 Nm momentu obrotowego. Przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,2 sekundy.

Honda Civic XI Sport 2022 – hybryda o nazwie i-MMD składa się z silnika benzynowego o pojemności 2 litrów oraz jednostki elektrycznej. Łączna moc wynosi 184 KM, a maksymalny moment obrotowy to 315 Nm. Prędkość maksymalna auta została ograniczona do 180 km/h, a rozpędza się ono od 0 do 100 km/h w 7,9 sekundy. Średnie zużycie paliwa pojazdu to około 6l/100 km.

Porsche Panamera 4 E-Hybrid – pod maską kryje silnik V6, który jest wspomagany silnikiem zasilanym prądem. Łączna moc pojazdu to 462 KM. Baterie mają pojemność 17,9 kWh i można je ładować prądem z gniazdka. Zgodnie z informacjami marki, w trybie elektrycznym auto zużywa 21,4 kWh na 100 km, a więc można nim przejechać do 70 km, bez używania silnika spalinowego. Od 0 do 100 km/h rozpędzicie się w 4,6 sekundy. Prędkość maksymalna hybrydowego Porsche wynosi 278 km/h.

 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia