Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
12.01.2022

Sprawdzamy, jak wypada Polska na tle Europy – ile mamy samochodów w kraju

W Polsce stale wzrasta liczba samochodów. Coraz więcej osób docenia komfort i elastyczność, które oferuje posiadanie własnego auta. Zwłaszcza w dobie pandemii Polacy chętniej korzystają ze swoich pojazdów, a niektórzy nawet rozglądają się za dokupieniem kolejnego. Jak wypadamy w kontekście liczby samochodów w kraju, na tle innych państw europejskich? 

Polska zajmuje wysoką pozycję 

Zaledwie pół miliona aut brakuje nam, by znaleźć się na 5 miejscu w rankingu liczby użytkowanych samochodów osobowych w Unii Europejskiej. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodowych ACEA opracowało raport, w którym wykazano, że obecnie Polska znajduje się na 6 miejscu, mając 23,4 mln pojazdów oraz wyraźnych wzrostem ich liczby w 2018 roku o 4,1%. 

Jeśli nasz kraj miałby awansować, wówczas musiałby przegonić Hiszpanię, w której w użyciu znajdują się 24 mln aut osobowych. Kraj odnotował wzrost liczby pojazdów o 1,9% w porównaniu z 2018 rokiem. W sytuacji, w której tempo przyrostu aut w naszym kraju pozostanie na poziomie +3,4% (2019 rok), a liczba nowych rejestracji w Hiszpanii będzie spadać, jak w 2019 roku, w którym znalazła się na poziomie -5,7%, to mamy szansę osiągnąć wyższą pozycję w rankingu liczby użytkowanych samochodów osobowych w Europie. 

Ile aut przypada na gospodarstwo domowe? 

W tym sektorze Polska wypada niestety blado. W porównaniu z Austrią, Belgią, Chorwacją, Danią, Finlandią, Francją, Łotwą, Holandią, Słowenią i Szwecją jesteśmy w zasadzie na końcu. Aż 33,8% gospodarstw domowych w Polsce nie ma samochodu. W Danii nie posiada ich 39,1%, a w Łotwie 48,8%. 

W naszym kraju aż w 66,2% gospodarstwach domowych znajduje się co najmniej jeden samochód. Co ciekawe, dotyczy to również smartfonów, laptopów, dekoderów do odbioru tv kablowej lub satelitarnej. 

Jak wygląda użytkowanie auta w krajach Europy? 

Niestety dla Polski nie ma takich danych w raporcie, ale z niemałą ciekawością przyjrzeliśmy się im w innych krajach Europy. 

Czas użytkowania samochodu zmierzono w latach, w Finlandii średnio wynosi on 3 lata, we Francji ponad 5,5 roku. Ciekawym jest, że średni pokonywany dystans jest najmniejszy we Francji (11,9 km), Chorwacji (12,68 tys. km), Słowenii (12,65 tys. km) oraz w Szwecji (12 tys. km). Z kolei największe średnie przebiegu znajdują się w Finlandii (15,1 tys. km) i w Danii (15,88 tys. km). 

W Polsce wciąż wzrasta liczba pojazdów. Polacy chętnie kupują samochody używane oraz nowe. Jednak tych drugich wciąż brakuje na rynku, ze względu na pandemię koronawirusa i utrudnione dostawy półprzewodników, które są niezbędne do produkcji. Auta używane rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Wiele osób decyduje się na dokupienie drugiego pojazdu do swojego gospodarstwa domowego, a inni wymieniają swoje starsze modele na nowsze. Czy czas pandemii pokaże, że w naszym kraju znacznie wzrosła liczba pojazdów, w porównaniu do danych z 2018 roku?

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia