Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
24.02.2022

Sprawdzamy popularność kolorów w branży motoryzacyjnej

Poprzedni rok był trudny dla branży motoryzacyjnej. Zwłaszcza w sektorze produkcji, sprzedaży i importu aut. Długi czas oczekiwania na nowy pojazd, brak dostępności niektórych modeli na rynku, a także szybko sprzedające się auta używane nie zniechęciły klientów do poszukiwania upragnionego samochodu. Postanowiliśmy sprawdzić, jak zmieniła się popularność niektórych kolorów aut w ubiegłym roku. Jesteście ciekawi? 

Jakie są najpopularniejsze kolory aut? 

Ubiegły rok upłynął branży motoryzacyjnej pod znakiem wielu wyzwań. Z linii montażowych zarówno w ubiegłym roku, jak i w 2020, zjechało znacznie mniej aut niż zwykle. A to z kolei przełożyło się na wzrost popularności niektórych odcieni kolorystycznych, a wieloletni ulubieńcy spadli o kilka miejsc. 

Kolory achromatyczne, czyli biały, czarny, srebrny, szary wciąż są na topie. To ponadczasowe piękno barw, które kojarzy się z czystym środowiskiem, ale również z zaawansowaną technologią. Ale i tu jedyną stałą rzeczą jest zmiana, a tą spowodowało pojawienie się nowych przestrzeni kolorystycznych. 

Aktualnie swoje pięć minut ma… kolor niebieski. Czerwony również zyskuje na popularności. Niepominięte zostają również odcienie zielonego i beżowego, które z biegiem czasu zyskały ciekawy wygląd. 

Te kolory królują w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce 

Największy udział kolorów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce mają odcienie chromatyczne (27%), których popularność wciąż wzrasta. Trend napędza kolor niebieski, który aktualnie jest dostępny w 180 odcieniach, od błękitu po granat. Auta w kolorze niebieskim są eleganckie, świeże, kojarzą się z młodością. Można je spotkać we wszystkich typach nadwozia, w każdym segmencie. 

Na drugim miejscu znalazł się kolor czerwony oraz mnóstwo odcieni zieleni. 

Z achromatycznej puli kolorów wciąż dominuje biały, lecz zaraz za nim znajdziecie szary, który jest dostępny w wielu opcjach efektów i tekstur. Występuje w 160 odcieniach, od bardziej eleganckich po ciemniejsze. 

Najpopularniejsze kolory aut w regionie Azji i Pacyfiku 

W tym obszarze kolor biały jest najpopularniejszy, lecz jego pozycja powoli spada. Na prowadzenie wysuwają się czarny oraz szary, co stanowi kontynuację czteroletniego trendu. W 2021 roku aż 79% nowych samochodów, które zostały wyprodukowane w tym regionie, polakierowano kolorami achromatycznymi. 

Co ważne, w regionie Azji i Pacyfiku występuje największy wolumen produkcji motoryzacyjnej na świecie, a co za tym idzie – również największa różnorodność kolorystyczna. Widoczna w tym obszarze jest coraz większa popularność koloru niebieskiego, a z kolei spadek czerwonego. Ciekawym jest to, że tutaj również kolory brązowy i złoty pojawiają się w znacznych ilościach, a beże, pomarańcze, żółcie, zielenie i fiolety stanowią zaledwie 1% udziału kolorów w całym regionie AP. 

Zmieniły się preferencje kolorystyczne w obu Amerykach 

Moda na kolor niebieski w Ameryce Północnej już przemija. Z kolei zwiększa się udział kolorów achromatycznych – głównie białego. Kolory srebrny i szary nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Czerwony zaś dorównuje poziomowi zainteresowania kolorowi niebieskiemu. 

W Ameryce Południowej rośnie wciąż popularność koloru niebieskiego, kosztem mniejszego udziału czerwieni. Coraz więcej nabywców aut w Ameryce Południowej przekonuje się do koloru niebieskiego, głównie za sprawą ciekawych odcieni i efektów. 

Wygląda na to, że kolor niebieski zdominował branżę motoryzacyjną i coraz więcej osób poszukuje pojazdu właśnie w jednym z jego odcieni. A w jakim kolorze jest Wasze wymarzone auto? Dajcie nam znać!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia