Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
15.02.2024

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed zakupem. Co musisz sprawdzić?

Zanim dokonasz zakupu samochodu używanego, musisz sprawdzić jego stan techniczny! W tym celu niezbędna jest podstawowa wiedza albo wsparcie specjalistów. Jak sprawdzić stan techniczny pojazdu przed zakupem? Sprawdźcie nasze porady!

Jak sprawdzić stan techniczny samochodu?

Sprawdzenie stanu technicznego samochodu wymaga odpowiedniej wiedzy i niekiedy umiejętności. Oczywiście można to zrobić pobieżnie, ale wówczas istnieje ryzyko, że w przyszłości zaskoczy Cię przykra niespodzianka.

Dlatego, jeśli decydujesz się na samodzielne sprawdzenie stanu technicznego samochodu, to odpowiednio się do tego przygotujcie. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek:

Zacznij od historii pojazdu – w tym celu potrzebujesz numeru VIN, numeru rejestracji i daty pierwszej rejestracji. Mając te informacje, możesz pobrać raport, w którym opisana jest historia pojazdu. To możesz zrobić samodzielnie, natomiast dobrze jest jeszcze poprosić sprzedawcę o dokumentację historii serwisowej pojazdu i inne dokumenty, dotyczące pojazdu, aby porównać zawarte w nich dane z tymi w aucie. Oczywiście warto także sprawdzić historię wypadków auta, jeśli masz podejrzenie że ma kolizyjną przeszłość.

Wykonaj przegląd mechaniczny – tutaj bez wiedzy się nie obejdzie, choćby podstawowej. Dlatego, jeśli nie czujesz się na siłach, poproś sprzedawcę auta o jazdę do warsztatu mechanicznego lub serwisu samochodowego. Uczciwy sprzedający nie będzie miał z tym problemu. Specjaliści, w ramach takiego przeglądu, sprawdzają szczegółowo takie elementy, jak silnik, układy, zawieszenie, skrzynię biegów, itd. W czasie przeglądu sprawdzane są także podzespoły: opony, hamulce, oświetlenie, systemy elektryczne, itd. Dzięki temu można się dowiedzieć, czy nie występują żadne usterki.

Wykonaj jazdę próbną – już sama jazda do warsztatu czy serwisu może stanowić test jazdy, który pozwoli ocenić, jak auto zachowuje się na drodze. W tej próbie warto zwrócić szczególną uwagę na płynność jazdy, pracę silnika, reakcje układu hamulcowego, a także wsłuchać się w pracę pojazdu – czy nie występują dziwne stuki lub inne podejrzane dźwięki. Warto wykonać różne manewry, aby zweryfikować czy auto reaguje prawidłowo, nie występują żadne drgania lub hałasy.

Sprawdzanie stanu karoserii i lakieru - ma to ogromne znaczenie, nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale pozwala upewnić się, czy nie ma żadnych ognisk korozji, pleśni lub innych ukrytych niespodzianek. Karoserię warto sprawdzić pod kątem wszelkim uszkodzeń – wgnieceń, rys lub korozji. Specjaliści oferują również pomiar lakieru, który pozwala na zweryfikowanie, czy auto nie brało udziału w kolizji i nie ma wymienionych elementów lub powtórnie lakierowanych. Jeśli nie korzystasz z pomocy eksperta, możesz sprawdzić lakier pod kątem odbarwień, odprysków, plam albo niejednolitego wykończenia. Wszystko to może świadczyć o wypadkowej historii pojazdu.

Sprawdzanie stanu wnętrza pojazdu - zaglądając do wnętrza auta koniecznie zwróć uwagę na stan tapicerki, wykładzin, deski oraz innych elementów. Rozejrzyj się za uszkodzeniami, przetarciami, plamami i skup się na zapachu. Jeśli w aucie jest wilgoć lub pleśń – wyczujesz ją od razu.

Sprawdzanie wyposażenia auta – nie sam wygląd świadczy o stanie technicznym pojazdu, dlatego warto sprawdzić również działanie wyposażenia – klimatyzacji, elektrycznych lusterek, szyb, systemów bezpieczeństwa, wspomagania, audio, itd. Upewnij się, czy wszystko działa poprawnie i nie występują żadne błędy. To samo dotyczy dodatkowego wyposażenia, takiego jak kamera cofania, czujniki parkowania, tempomat, itd.

Sprawdzenie auta przed zakupem w ASO

Autoryzowane stacje obsługi chętnie pomogą sprawdzić stan techniczny samochodu. W ASO pracuje wielu specjalistów z różnych dziedzin, dlatego wybierając tę opcję, zyskasz pewność iż autu przyjrzy się kilku ekspertów, każdy z nich zwróci uwagę na inne szczegóły.

Pracownicy ASO mają dostęp do historii serwisowej niektórych modeli pojazdów oraz korzystają ze specjalistycznej sprzętu diagnostycznego. Ponadto, wiedzą jakie usterki są najczęściej zgłaszane przez właścicieli podobnych pojazdów i dokonują przeglądu w zgodzie z regulaminem ASO, co jest udokumentowane w raporcie.

Koszt takiego przeglądu zwykle wynosi od 200 do 500 zł. To rozwiązanie doskonałe dla osób, które kupują droższy samochód i chcą mieć 100% pewność, że stan pojazdu jest bardzo dobry.

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu z rzeczoznawcą

W procesie weryfikacji stanu technicznego auta mogą pomóc także rzeczoznawcy.

Specjalista, który pracuje w tym zawodzie, ma ogromną wiedzę i pomoże Ci sprawdzić auto, zarówno pod kątem technicznym, jak i udzieli eksperckiej porady.

Rzeczoznawca oferuje kompleksową ocenę pojazdu, w ramach której może sprawdzić podwozie auta i komorę silnika, sprawność układów, stopień zużycia poszczególnych podzespołów w pojeździe, przeprowadzi badanie karoserii miernikiem lakieru, a nawet wykona jazdę próbną.

Wszystkie informacje na temat samochodu otrzymasz później w specjalnym raporcie z nierzadko załączonym video lub zdjęciami.

Cena oględzin pojazdu przez rzeczoznawcę zaczyna się już od 389 złotych.

Sprawdzenie stanu technicznego – niezależny serwis

Nie musisz wybierać się do ASO, w którym cena sprawdzenia stanu technicznego pojazdu jest wysoka. Możesz poszukać serwisu niezależnego, w którym pracują również specjaliści. Koszt takiego przeglądy zwykle zaczyna się od 100 zł, a jakość ekspertyzy nie jest wcale gorsza od tej z ASO.

W większości nowoczesnych serwisów znajdziecie szeroki wachlarz fachowców, którzy mają doświadczenie i znają się na samochodach. Ponadto, w serwisie także znajduje się odpowiedni sprzęt, pozwalający na wykrycie usterek.

Wybierając serwis, w którym sprawdzisz stan techniczny auta, zweryfikuj opinie poprzednich odwiedzających i umów się wcześniej, za zgodą sprzedawcy, na konkretny termin.

Jak oszacować wartość samochodu do sprzedaży?

Nie tylko kupujący mierzy się z wyzwaniem sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Również sprzedawca powinien się odpowiednio przygotować, zanim wystawi auto na sprzedaż.

Chcąc dokładnie oszacować wartość samochodu, na podstawie jego stanu technicznego, warto skorzystać z usług niezależnych ekspertów, którzy znają się na wycenach, analizują dane i rynek.

Na przykład - w raporcie wyceny samochodu od Indicata są zawarte takie informacje, jak podsumowanie danych wycenianego auta, porównanie do innych pojazdów na rynku, szacunkowa wartość rynkowa dla punktów skupu, handlu zawodowego i sprzedaży detalicznej, a nawet szacowany czas sprzedaży!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt