Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
02.10.2020

Sprzedaż samochodu - o tym musisz pamiętać!

Wystawiając swój samochód na stronie z ogłoszeniami, musisz pamiętać o tym, że jest to dopiero początek drogi do sprzedaży auta. Zanim finalnie uda Ci się go zbyć czeka Cię najprawdopodobniej wiele telefonów, kilka spotkań z potencjalnymi kupcami, a potem… szereg formalności. Jakich? Już wyjaśniamy!

Umowa kupna-sprzedaży

Podstawowym dokumentem przy zbyciu auta jest umowa kupna-sprzedaży. Sporządza się ją w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach - dla każdej ze stron. Zawiera ona wiele istotnych informacji związanych z transakcją tj. dane sprzedawcy i nabywcy, datę przekazania pojazdu, a także m.in. jego model, markę, wartość czy numer rejestracyjny. W dokumencie tym powinien także znaleźć się zapis o tym, że kupujący został poinformowany o stanie technicznym auta. Ponadto, w umowie kupna-sprzedaży można wspomnieć o przekazaniu nabywcy np. dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu etc. 

- Często zdarza się, że sprzedajemy samochód komuś znajomemu - sąsiadowi, kuzynce czy koledze z pracy. Mimo dobrych relacji z potencjalnym kupującym należy pamiętać o sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży. Jest to bowiem dokument, na podstawie którego można dochodzić ewentualnych roszczeń - wspomina Magda Zglińska z firmy Yanosik

Jeśli zdecydujesz się wystawić swój samochód na Autoplac.pl nie musisz martwić się o umowę. Dostaniesz ją gotową na maila - wraz ze wszystkimi informacjami dotyczącymi Twojego pojazdu. 

Sprzedaż samochodu a OC

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać przy sprzedaży auta, jest kontakt z ubezpieczycielem w celu przepisania polisy OC na nowego nabywcę. Może on bowiem kontynuować zawartą przez sprzedawcę umowę. Jeśli jednak się na to nie zdecyduje, to osoba zbywająca samochód może ubiegać się o wypłatę kwoty, którą zapłaciła w ramach składki OC. 

- Jeśli sprzedający zapomni o wizycie w towarzystwie ubezpieczeniowym i poinformowaniu o zbyciu pojazdu, to może zostać wezwany do zapłaty kolejnych składek. Ubezpieczyciel nie będzie bowiem dysponował danymi kontaktowymi do obecnego właściciela auta - wyjaśnia Zglińska

Wizyta w wydziale komunikacji

Po stronie sprzedającego leży również obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu. Dokonuje się tego w wydziale komunikacji, w którym auto zostało zarejestrowane - czas na dopełnienie tej formalności to 30 dni. 

- Tym, o czym należy pamiętać przy kupnie-sprzedaży auta jest również podatek od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek jego zapłacenia spoczywa jednak po stronie nabywcy. To on powinien udać się do urzędu skarbowego i uiścić odpowiednią opłatę - podsumowuje Magda Zglińska z firmy Yanosik

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia