Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
27.12.2022

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę - co musisz wiedzieć? - Poradnik Autoplacu

Wyjazd za granicę własnym samochodem jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, ale również stresującym. Zwłaszcza w kwestii załatwiania ważnych dokumentów. Jednym z nich jest oczywiście ubezpieczenie. Nie wiesz, czy musisz je mieć za granicą? A może chcesz wykupić dodatkowy pakiet i wahasz się, co wybrać? Sprawdź nasz poradnik, z którego dowiesz się gdzie obowiązuje polskie OC, a gdzie należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie i na co warto się jeszcze zdecydować! 

Czy ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę jest konieczne? 

Wybierając się do krajów, które należą do Unii Europejskiej, wiedz że ubezpieczenie OC wykupione w Polsce, jest również honorowane. To założenie Porozumienia Wielostronnego, które zostało podpisane przez państwa członkowskie UE. 

Z kolei wyjeżdżając poza Unię Europejską potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia na wyjazd za granicę. Możesz wtedy skorzystać z Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. 

Poza koniecznymi pakietami ubezpieczeń warto również pomyśleć o dodatkowych polisach. Nawet jeśli masz je wykupione w Polsce, nie oznacza że będą działać za granicą. Warto więc dokładnie sprawdzić warunki umów i w razie potrzeby rozszerzyć swoją polisę o dodatkowy zakres ochrony za granicą. 

Czy trzeba mieć ze sobą ubezpieczenie samochodu za granicą? 

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę nie jest konieczne wszędzie, wystarczy mieć ważne polskie OC. A jak wiemy, OC jest u nas obowiązkowe i jego brak może się skończyć dużą karą finansową. 

Polisa OC jest ważna w: 

  • Austrii, Andorze, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinie, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech. 

Poza tymi państwami obowiązywać będą ubezpieczenia graniczne lub Zielona Karta, która jest honorowana w: 

  • Albanii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroku, Mołdawii, Rosji, Czarnogórze, Tunezji, Turcji i w Ukrainie. 

Pozostałe państwa będą od Ciebie wymagać ubezpieczenia granicznego, które zwykle jest ważne przez 15 dni. 

Zarówno Zielona Karta, jak i ubezpieczenie graniczne mają taki sam zakres jak OC – chronią Cię od odpowiedzialności cywilnej podczas wyjazdu za granicę. 

Ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę jest niezwykle ważne i nie powinno się ograniczać do posiadania wyłącznie polisy OC czy Zielonej Karty. Oczywiście te są obowiązkowe za granicą, w zależności od państwa, ale warto pomyśleć również o dodatkowych zabezpieczeniach. 

Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę wykupić dodatkowo? 

Warto rozszerzyć polisę na wyjazd za granicę choćby o pakiet AC, który ochroni pojazd w sytuacji kolizji z innym samochodem czy zwierzęciem, gdy auto zostanie skradzione, prawo jazdy i dowód rejestracyjny zostaną zniszczone, a nawet gdy samochód ulegnie uszkodzeniu z powodu zjawisk atmosferycznych. 

Pakiet Assistance na podróż samochodem może się również okazać przydatnym rozwiązaniem – zapewni Ci komfort oraz wsparcie w obcym kraju. W ramach Assistance możesz skorzystać z mechanika, masz zapewnione holowanie, wypożyczenie auta zastępczego, a nawet rezerwacje noclegu w przypadku braku możliwości dalszej podróży. 

Dobrym pomysłem jest również zakup ubezpieczenia turystycznego, który zapewnia ochronę podczas podróży zagranicznych i krajowych. To polisa, która zabezpiecza na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń i zapewnia pokrycie kosztów leczenia. 

Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, czyli NNW, to kolejny rodzaj polisy, który może wesprzeć na wyjeździe zagranicznym. Gwarantuje ono świadczenie za uszczerbek na zdrowiu, które jest skutkiem nieszczęśliwego wypadku. NNW można dodać  o polisy turystycznej, komunikacyjnej, na życie oraz po prostu jako dodatkowy pakiet. 

Ubezpieczenie samochodu na wakacje – jak zgłasza się szkodę? 

Sama procedura nie różni się od tej, która obowiązuje w Polsce. Należy zebrać informacje kontaktowe sprawcy zdarzenia, spisać oświadczenie i dane ubezpieczenia oraz podać jak najwięcej szczegółów dotyczących kolizji. A jeśli to Ty jesteś sprawcą, to musisz udostępnić swoje dane, a także właściciela pojazdu, jeśli nim nie jesteś. 

Jedynym utrudnieniem może być bariera językowa – dokumenty powinno się spisać w dwóch językach – zrozumiałym dla siebie oraz po angielsku. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe udostępniają dokument do wypełnienia. 

Można również wezwać policję na miejsce zdarzenia, jeśli zachodzą wątpliwości do tego, kto jest sprawcą, ucierpiała jedna lub więcej osób w zdarzeniu, istnieją podejrzenia co do trzeźwości kierowców albo bariera językowa uniemożliwia komunikację. 

Jak się jeszcze przygotować do wyjazdu za granicę? 

Jeśli już masz wybrane pakiety ubezpieczeń, które chcesz wykupić zanim wyjedziesz autem za granicę, to pomyśl jeszcze o: 

  • Sprawdzeniu stanu technicznego auta – zwłaszcza poziomu płynów eksploatacyjnych, weryfikacji klimatyzacji, ciśnienia powietrza w oponach i kole zapasowym i oświetlenia samochodu. 
  • Sprawdzeniu wyposażenia awaryjnego – w zależności od kraju może się od siebie różnić, podstawą jest zwykle apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki, koło zapasowe, komplet bezpieczników i żarówek. 
  • Weryfikacji terminów badań technicznych i przeglądów – zadbaj o to, by wszystkie były ważne i dopuszczały pojazd do ruchu. 
  • Ustaleniu terminu ważności polisy OC i dodatkowych pakietów. 
  • Zapoznaniu się z przepisami drogowymi – w niektórych państwach są znaczne różnice, nawet w limitach prędkości jazdy, dlatego lepiej poznać przepisy, niż płacić wysokie mandaty w zagranicznej walucie! 
  • Zakupie karty EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wydaje NFZ. Może się przydać za granicą! 
  • Rozpisaniu kart ICE – In Case of Emergency – z ważnymi kontaktami w sytuacji wypadku, a także oświadczeniu woli i karcie z grupą krwi.
NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt