Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
18.09.2023

Autopilot w Tesli - co o nim wiemy?

Samokierujące samochody to jeszcze przyszłość motoryzacji czy fakt dokonany? Tesla wciąż pracuje nad wprowadzeniem pełnej autonomii w swoich autach, ale już teraz kierowcy mogą korzystać z opcji Autopilota w nowszych modelach marki. Jak działa ta funkcja?

Autonomiczne pojazdy – co potrafią?

Samochody autonomiczne z założenia mają poruszać się bez ingerencji kierowcy. Aktualnie poziom autonomiczności można podzielić na:

 • Poziom 0 – brak możliwości automatyzacji jazdy w samochodzie.
 • Poziom 1 – wspomaganie jednego z elementów jazdy w samochodzie.
 • Poziom 2 – połowiczne zautomatyzowanie jazdy.
 • Poziom 3 – funkcja autopilota w samochodzie przejmuje jazdę, ale kierowca jest potrzebny w konkretnych sytuacjach.
 • Poziom 4 – pełna automatyzacja jazdy, kierowca przejmuje kierownicę, kiedy chce.
 • Poziom 5 – pełna automatyzacja jazdy, która jest połączona z brakiem elementów niezbędnych do przejęcia kontroli przez kierowcę, np.: w aucie nie ma kierownicy.

Autonomiczne pojazdy niewątpliwie stanowią przyszłość motoryzacji, będąc choćby ogromną szansą na sprawniejsze przemieszczanie się i niezależność dla osób niepełnosprawnych lub starszych. Zautomatyzowanie kierowania pojazdem miałoby również dobry wpływ na środowisko i ruch na drogach, który stałby się płynniejszy i mniej stresujący. Zmniejszyłaby się również liczba wypadków, które w większości są efektem popełnienia błędu przez człowieka.

Autopilot w Tesli – o co chodzi?

Podstawowy Autopilot w Tesli, to zaawansowany asystent kierowcy, który ma za zadanie podnieść poziom bezpieczeństwa i wygody prowadzenia samochodu, jak również zmniejszy ogólne obciążenie kierowcy w trasie. Jak to działa?

Każdy nowoczesny model Tesla został wyposażony w 8 kamer zewnętrznych oraz narzędzia z ogromnymi możliwościami przetwarzania zarejestrowanych obrazów. W Modelu 3Modelu Y, które są przeznaczone na rynki europejski i bliskowschodni, cały system opiera się na kamerach Tesla Vision.

To nie wszystko – autopilot jest w standardowym wyposażeniu pojazdów Tesla! A jeśli ktoś nie otrzymał tej możliwości przy zakupie auta, może dokupić pakiet Rozszerzony Autopilota lub Pełnej Zdolności do Samodzielnej Jazdy.

Jak działa autopilot w Tesli?

Na opcję Autopilota w Tesli składa się zestaw funkcji asystenta kierowcy, który jest w standardowym wyposażeniu samochodu lub można go dokupić opcjonalnie.

 • Podstawowy Autopilot to:
 • Tempomat, który uwzględnia sytuację drogową, dopasowuje prędkość auta do ruchu w otoczeniu.
 • Asystent kierowania, który pomaga kierować pojazdem na wyraźnie oznaczonych pasach ruchu i wykorzystuje tempomat.

Rozszerzony Autopilot składa się z:

 • Asystenta zmiany pasa ruchu, który wspomaga kierowcę w przejechaniu na sąsiedni pas ruchu na autostradzie, w momencie gdy kierujący włączy kierunkowskaz.
 • Nawigacji na Autopilocie w wersji Beta, która aktywnie usprawnia funkcję Asystenta zmiany pasa ruchu, poprzez dostarczanie wskazówek dotyczących przejazdy od wjazdu na autostradę do zjazdu, również sugerując zmianę pasa ruchu i nawigując na skrzyżowaniach.
 • Asystenta parkowania, który pomaga zaparkować auto równolegle lub prostopadle za jednym dotknięciem!
 • Opcji Summon, która umożliwia wprowadzenie i wyprowadzenie auta do lub z ciasnej przestrzeni, za pomocą aplikacji mobilnej.
 • Opcji Smart Summon, która odszuka kierowcę na parkingu, poruszając się samodzielnie po trudniejszych miejscach parkingowych, w bardziej złożonej infrastrukturze i z ominięciem ewentualnych przeszkód.

Funkcja Pełna Zdolność do Samodzielnej Jazdy zawiera:

 • Wszystkie funkcje Podstawowego i Rozszerzonego Autopilota.
 • Wykrywanie świateł i znaku stop w wersji Beta, czyli rozpoznaje znaki stopu oraz sygnalizację świetlną i przy aktywnym nadzorowaniu przez kierowcę automatycznie zwalnia i zatrzymuje auto po zbliżeniu się do nich.
 • Automatyczne kierowanie na ulicach miast – funkcja wciąż jeszcze w fazie testów, dopiero zostanie wprowadzona.

Powyższe funkcje wciąż jeszcze nie zapewniają autonomicznego kierowania pojazdem i wymagają nadzoru kierowcy. Dostępność do pełnej autonomii jest zależna od osiągnięcia najwyższego poziomu niezawodności, który przewyższy poziom kierowania samochodem przez człowieka.

Czy Autopilot w Tesli może być legalnie używany w Polsce?

W Polsce przepisy nie zakazują korzystania z funkcji Autopilota w Tesli. Jest jednak warunek – kierowca musi mieć prawo jazdy uprawniające do kierowania pojazdem z Autopilotem, musi być trzeźwy i musi kontrolować pracę Autopilota.

Jest również konkretny warunek w zakresie pojazdów z funkcją Autopilota, a dokładniej – muszą być wyposażone w przyrządy, które umożliwiają kierowcy kierowanie nimi. Po polskich drogach publicznych nie mogą się poruszać samochody, które nie mają nawet kierownicy, jak niegdysiejsze pojazdy Google.

Legalne są wyłącznie te pojazdy, które mają funkcję Autopilota jako system wspomagania kierowcy.

Modele Tesli wyposażone w autopilota

Od kwietnia 2019 roku wszystkie nowe modele Tesla mają w standardowym wyposażeniu funkcję Autopilota, która obejmuje Tempomat oraz Asystenta Kierowania. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia