Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
08.03.2023

Jak prawidłowo przewozić ładunek samochodem osobowym?

Przewożenie dużych ładunków samochodem nie może się odbywać bez ustalonych zasad. Stwarzałoby to niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego! W jaki sposób powinno się przewozić dużo bagaży? A jak zabezpieczyć długi ładunek w aucie osobowym? Sprawdźcie! 

Jak prawidłowo należy oznakować przewożony ładunek? 

Dokładne ustalenia względem oznakowania przewożonego ładunku znajdziecie w art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym. 

Ładunek wystający z przodu pojazdu należy oznaczyć chorągiewką barwy pomarańczowej albo dwoma białymi lub dwoma czerwonymi pasami, aby były widoczne z boków oraz z przodu pojazdu. Gdy panuje okres niedostatecznej widoczności, wówczas światłem białym, które umieszcza się na najbardziej wystającej do przodu części ładunku. 

Ładunek, który wystaje z boku pojazdu oznacza się chorągiewką o barwie pomarańczowej, o wymiarach co najmniej 50x50 cm, którą umieszcza się przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku. W okresie niedostatecznej widoczności oznacza się go białym światłem odblaskowym skierowanym do przodu oraz czerwonym światłem i czerwonym światłem odblaskowym, skierowanym do tyłu. Światła nie powinny znajdować się w odległości większej niż 40 cm od najbardziej wystającej krawędzi ładunku. A jeżeli długość wystającego z boku ładunku jest mierzona wzdłuż pojazdu, przekracza 3m, to światła i chorągiewkę umieszcza się odpowiednio przy przedniej oraz tylnej części ładunku. 

Ładunek, który wystaje z tyłu pojazdu oznacza się pasami - białymi oraz czerwonymi, które umieszcze się bezpośrednio na ładunku lub na tarczy, na tylnej płaszczyźnie albo na zawieszonej na końcu ładunku bryle geometrycznej, a widoczna od tyłu łączna powierzchnia pasów powinna wynosić co najmniej 1000cm2. Nie może być mniej niż po dwa pasy każdej barwy. W okresie niedostatecznej widoczności na najbardziej wystającej krawędzi ładunku trzeba umieścić czerwone światło oraz czerwone światło odblaskowe. 

Ładunek, który wystaje z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy, która jest ciągnięta przez samochód osobowy może być oznaczony chorągiewką barwy czerwonej, o wymiarach 50 x 50 cm. Umieszcza się ją na najbardziej wystającej krawędzi ładunku. 

Jak zabezpieczyć przewożony ładunek? 

Przewożony ładunek powinien być odpowiednio zabezpieczony, aby nie przemieszczał się, nie zsuwał, a tym bardziej nie odpadł w trakcie jazdy. Reguluje to również Prawo o ruchu drogowym, art. 61: 

1) Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu. 

2) Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby: 

  • nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę; 
  • nie naruszał stateczności pojazdu; 
  • nie utrudniał kierowania pojazdem; 
  • nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony. 

3) Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni. 

4) Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy. 

5) Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę. 

Przewożąc bagaż na dachu samochodowym, który częściowo wystaje poza płaszczyznę obrysu pojazdu, trzeba zastosować specjalne taśmy do mocowania z hakami lub bez. Można również zastosować bagażnik oraz boks. 

W przypadku przewożenia ładunku samochodem z wykorzystaniem przyczepy trzeba także zastosować odpowiednie zabezpieczenie – najlepiej taśmę lub siatkę do mocowania bagażu. 

Ile może wystawać ładunek z samochodu osobowego? 

Maksymalna szerokość ładunku nie może zwiększać całkowitej szerokości samochodu osobowego więcej niż do 2,55 m, a przy zachowanej szerokości pojazdu 2,55 m nie może przekraczać 3 m, pod warunkiem umieszczenia go w ten sposób, by z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 23 cm. 

Ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub zespołu pojazdów. W przypadku przyczepy kłonicowej odległość liczy się od osi przyczepy. 

Ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 50 cm oraz 1,5 m od siedzenia kierującego. Ponadto, powinien być odpowiednio oznaczony. 

Przy przewożeniu na dachu auta roweru lub innego ładunku należy pamiętać o tym, by wysokość pojazdu nie przekroczyła 4 m.

Jak zwiększyć pojemność bagażnika? 

Dla niektórych kierowców (i pasażerów) pojemność bagażnika to bardzo istotny aspekt, którym kierują się przy wyborze przyszłego samochodu. Zwłaszcza dla większych rodzin ma to ogromne znaczenie, bowiem dziecięce akcesoria zajmują naprawdę dużo miejsca w bagażniku. 

Chcąc zwiększyć pojemność bagażnika w aucie, trzeba złożyć tylne kanapy – pozwoli to uzyskać dużo dodatkowej przestrzeni, ale kosztem miejsc pasażerskim. 

Można również zakupić zestaw, składający się z bagażnika bazowego oraz uchwytu rowerowego lub boksu dachowego. Pozwoli to na pozyskanie dodatkowej przestrzeni bez zmniejszania jej wewnątrz auta. 

Dodatkowy bagażnik dachowy – jak to wygląda? 

Bagażniki dachowe są wykonywane z różnych materiałów, np.: ze stali lub aluminium. Te drugie często mają aerodynamiczne kształty, co nie powoduje powstawania hałasu podczas jazdy, ogranicza opory powietrza a co za tym idzie ma wpływ na spalanie paliwa, a do tego zwiększa ich trwałość i zapewnia estetyczny wygląd. Z kolei stalowe bagażniki pokrywa się zwykle specjalną gumą, która chroni konstrukcję przed uszkodzeniami i czynnikami atmosferycznymi. 

Ceny podstawowych wersji zaczynają się już od 100 zł, natomiast droższe modele od renomowanych producentów mogą kosztować nawet 500 zł. Jest to opcja warta rozważenia, zwłaszcza jeśli często podróżujemy pełnym składem i nie ma opcji złożenia siedzeń tylnej kanapy samochodu. 

Przewożenie bagażu na dachu samochodowym – jak to zrobić? 

Bagażnik dachowy jest podstawą do montażu na nim uchwytu rowerowego. Zwykle składa się z szyn, do których mocuje się koła za pomocą taśm oraz szczęk, które mocują jego ramę i zapewniają bezpieczny transport roweru w pozycji pionowej. Na dachu auta może się zmieścić nawet od czterech do sześciu rowerów. 

A jeśli chodzi o sam przewóz bagaży, to przyda się boks, który montuje się również bezpośrednio do bagażnika bazowego. Przed zakupem należy się upewnić, jaką długość ma boks – musi zapewnić odpowiednią pojemność bagażową, jak również nie przeszkadzać w otwieraniu tylnej klapy samochodu. 

Każdy boks dachowy ma swoją określoną ładowność, co ważne – jego waga wraz z belkami montażowymi nie może przekraczać nośności dachu samochodowego. 

Ładunek w takim boksie powinno się rozkładać równomiernie, z uwzględnieniem najcięższych bagaży w centralnej części. Bagaż mocuje się z pomocą pasów transportowych. 

Ceny boksów zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilku tysiącach. Pamiętajcie, że jednak koszt tego zakupu przekłada się również na jakość.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia