Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
11.07.2023

Jak się chronić przed kradzieżą samochodu?

W Polsce kradzionych jest około 8 000 samochodów rocznie

W naszym kraju co miesiąc kradzionych jest około 700 samochodów. Rocznie to ponad 8 tysięcy aut! W 2021 roku, zgodnie z danymi policji, skradziono ponad 8 383 pojazdy. Złodzieje stosują różne metody kradzieży, które z łatwością radzą sobie z zabezpieczeniami oferowanymi przez producentów aut.

Nie chcąc stać się ofiarą złodzieja i stracić samochód najlepiej zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia, które ochronią pojazd. Im więcej zabezpieczeń, tym lepiej. Jakie z nich wybrać?

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wypadek kradzieży

Chcąc chronić swój samochód, warto pomyśleć o zakupieniu dodatkowych polis ubezpieczeniowych. Jednym z ubezpieczeń, które chronią na wypadek kradzieży auta, jest AC (autocasco).

Możecie zdecydować się na różne warianty AC: od wszystkich zdarzeń (all risk), standardowe, które jest regulowane przez OWU lub mini, chroniące wyłącznie przy kradzieży.

Oczywiście zakres polisy AC można rozszerzać o wybrane sytuacje.

Warto również pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia GAP dla samochodu, który jest w kredycie lub leasingu. Ta polisa chroni wartość Waszego samochodu i przydaje się na pokrycie pozostałych zobowiązań kredytowych, między innymi wtedy kiedy samochód zostanie skradziony.

Jak wybrać odpowiednie zabezpieczenie antykradzieżowe?

Szukając najlepszego zabezpieczenia przed kradzieżą do swojego samochodu, musicie wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Złodzieje nie działają przypadkowo, doskonale znają marki i modele samochodów. Rozpracowanie fabrycznych zabezpieczeń nie będzie dla nich problemem, dlatego nie ufajcie wyłącznie bazowym zabezpieczeniom przed kradzieżą. Wzmocnijcie ochronę auta stosując dodatkową ochronę.
  • Wygodne użytkowanie zabezpieczenia antykradzieżowego – to równie ważny aspekt, co jego skuteczność. Jeśli nie będzie wygodne w używaniu na co dzień, to po prostu szybko z niego zrezygnujecie i tym samym zwiększycie szansę na kradzież auta.
  • Nie wierzcie starszym alarmom - zwłaszcza, jeśli macie nowoczesne auto, elektronika działa zupełnie inaczej i po prostu się nie sprawdzą.
  • Nie chwalcie się dodatkowymi zabezpieczeniami samochodu – im mniej osób o nich wie, tym lepiej będzie zabezpieczone. Dotyczy to również naklejek informujących o urządzeniach antykradzieżowych czy alarmie, które są zainstalowane w aucie.
  • Nie ufajcie miejscom parkingowym i porze dnia – nie istnieje żadne bezpieczne miejsce ani pora dnia czy roku. Złodziej zawsze znajdzie sposób i okazję, nawet jeśli samochód stoi na prywatnej posesji z zamykaną automatycznie bramą. Niech nie wstrzymuje Was to od doboru dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych do auta.
  • Myślcie wielowymiarowo – wybierzcie kilka rodzajów zabezpieczeń, np.: polisę AC, KeyLess Protector i lokalizator, które razem zapewnią Wam większą ochronę niż każde z nich osobno.

Urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą. Czy są skuteczne?

Jakie urządzenia antykradzieżowe są  skuteczne? Jakie mają wady i zalety? Sprawdźcie poniżej.

Zabezpieczenia antykradzieżowe producentów aut

Zabezpieczenia samochodu, które są oferowane przez producentów - mogą nie być skuteczne, ponieważ złodzieje je znają i mają swoje sposoby na ich obejście. Auto, które jest wyposażone w centralny zamek, autoalarm oraz immobiliser nie jest chronione, ponieważ złodziej ma specjalne urządzenia, które potrafią zagłuszyć sygnał wysyłany z pilota. Warto mieć to na uwadze.

Mechaniczne zabezpieczenia antykradzieżowe do samochodów

Zabezpieczenia mechaniczne, czyli wszelkiego rodzaju blokady kierownicy, skrzyni biegów, pedałów mają większą skuteczność, ponieważ ich wewnętrzny mechanizm może spowodować trudności w rozpracowaniu go bez wzbudzania podejrzeń. Wybierając takie blokady decydujcie się na pochodzące z oficjalnych źródeł, po odpowiednich testach i skonstruowanych z wysokiej jakości materiałów.

Lokalizator do samochodu

Lokalizator samochodu to dość kłopotliwe urządzenie dla złodzieja, gdyż łatwo je ukryć w samochodzie. Co ważne, pozwala na zlokalizowanie skradzionego auta i wysłanie jego dokładnej pozycji do aplikacji, która jest zainstalowana w telefonie właściciela pojazdu.

Przenośny immobilizer jako dodatkowe zabezpieczenie auta

Przenośny immobilizer to dość sprytne urządzenie, które pozwala na odcięcie zapłonu w samochodzie. Tylko osoba, która ma np.: kartę identyfikacyjną i przyłoży ją do specjalnego czytnika, zamontowanego w aucie, będzie mogła je uruchomić. Złodziej, który znajdzie się w pojeździe, ale nie będzie posiadał karty, nie zdoła go uruchomić.

Zabezpieczenie antykradzieżowe - CAN CanLock 

CAN CanLock to zabezpieczenie blokujące magistralę CAN (Central Area Network), czyli rdzeń dla innych podzespołów, który jest montowany w nowoczesnych samochodach. Zapłon będzie możliwy wyłącznie po zbliżeniu breloka wysyłającego sygnał do magistrali CAN. Na rynku są dostępne m.in. immobilizery CAN, które są coraz popularniejszym rozwiązaniem antykradzieżowym.

Etui do kluczyka do samochodu

KeyLess to etui, które działa podobnie jak portfele RFID, czyli blokuje sygnał z kluczyka tak długo, dopóki nie znajdzie się on w samochodzie. Rozwiązanie to blokuje złodziei stosujących metodę kradzieży na tzw. walizkę.

Moduł antykradzieżowy KeyLess Protector

KeyLess Protector czyli miniaturowy moduł do montażu w kluczyku lub pilocie, odcina zasilanie urządzenia zaraz po opuszczeniu samochodu, co uniemożliwia przechwycenie sygnału na linii kluczyk i samochód. Chcąc by kluczyk znów był aktywny, trzeba wykonać odpowiednią sekwencję stuknięć w obudowę.

Własne zabezpieczenia antykradzieżowe

Autorskie zabezpieczenia antykradzieżowe – nie zalecamy, chyba że macie specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą Wam na wykonanie efektywnego zabezpieczenia oraz montażu, bez ryzyka uszkodzenia samochodu.  Z pewnością takiej ochrony antykradzieżowej DIY żaden złodziej się nie spodziewa.

Pamiętajcie, by mierzyć swoje siły na zamiary – jeśli nie macie wiedzy technicznej, może uszkodzić swój samochód, a dodatkowo narazić się na odmowę wypłaty odszkodowania z polisy AC.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt