Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
17.01.2023

Jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony?

Kupując używany samochód zawsze należy sprawdzić jego historię. Inaczej można zostać oszukanym i kupić w okazjonalnej cenie skradziony pojazd, za co grożą konsekwencje prawne. Jak sprawdzić, czy auto, które chcecie kupić nie pochodzi z kradzieży? Czy można to zrobić jeszcze przed zakupem? Sprawdźcie! 

Kradziony samochód - jak sprawdzić status auta? 

Najprostszym rozwiązaniem sprawdzenia statusu samochodu jest weryfikacja numeru VIN (Vehicle Identification Number), który jest czymś w rodzaju numeru pesel auta. Numer zawiera informacje na temat wersji nadwozia, modelu auta, wersji silnika, rodzaju skrzyni biegów oraz numerze seryjnym. 

Chcąc zweryfikować historię pojazdu musicie sprawdzić, czy numer VIN znajduje się na nadwoziu lub podwoziu i zgadza się z tym, który jest podany w dowodzie rejestracyjnym.

Czym jest numer VIN? 

Producenci samochodów, w zgodzie z ustalonymi przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, normami standaryzującymi nadają numer VIN swoim pojazdom oraz umiejscawiają go w specjalnie do tego przewidzianych miejscach. 

Numer VIN dla pojazdów wyprodukowanych po 1981 roku składa się z 17 znaków, które nie zawierają litery I (i), O (o) oraz Q (q). Jego kombinacja opiera się na konkretnym schemacie, zgodnym z normą ISO 3779. 

  • WMI – to trzy pierwsze znaki określające region geograficzny, kraj pochodzenia i producenta auta. 
  • VDS – znaki z miejsc 4-9 zawierają dane zakodowane na temat specyfikacji technicznej pojazdu, a 9 znak to numer kontrolny, który służy do weryfikacji poprawności VIN. 
  • VIS – znaki znajdujące się na pozycjach 10-17 stanowią numer seryjny pojazdu. Znajdziecie w nim informacje na temat napędu, rodzaju silnika, wersji wyposażenia oraz fabryki, w której został złożony pojazd. 

W Polsce numer VIN znajduje się w polu E dowodu rejestracyjnego pojazdu. Musi być zawsze zgodny z tym, który jest wybity na tabliczce znamionowej, umieszczanej w różnych miejscach pojazdu. 

Gdzie sprawdzić czy auto nie jest kradzione? 

Mając numer VIN możecie zidentyfikować samochód w różnych bazach, np.: w CEP lub Europejskim Rejestrze Pojazdów czy na komisariacie policji – funkcjonariusze mogą sprawdzić, czy auto nie widnieje w rejestrze pojazdów utraconych. 

Decydując się na samodzielne sprawdzenie danych pojazdu, możecie skorzystać ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych www.historiapojazdu.gov.pl. Korzystając z platformy sprawdzicie istotne informacje oraz otrzymacie raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Aby go otrzymać musicie podać numer rejestracyjny auta, datę pierwszej rejestracji oraz numer VIN. 

Możecie także skorzystać z płatnych serwisów, które oferują raport na temat historii pojazdu. W takim dokumencie będą też informacje z kilkunastu baz kradzionych samochodów, z różnych krajów europejskich. 

Oczywiście w naszym serwisie również macie opcję pobrania raportu z historią auta na podstawie numeru VIN, jeszcze przed zakupem interesującego Was samochodu. 

Policja pomoże sprawdzić, czy auto nie jest kradzione 

Funkcjonariusze policji nie tylko zweryfikują numer VIN samochodu w systemie, ale mogą również od razu dokonać oględzin pojazdu i skontrolować, czy numer ten jest dobrze widoczny, czy nie nosi śladów ingerencji lub „przebicia”. 

Poza tym, policjanci pomogą Wam ustalić, czy w aucie nie ma śladów włamania, np.: czy drzwi lub stacyjka nie są zarysowane, czy komplet kluczyków jest oryginalny, a nawet czy wszystkie szyby mają ten sam numer nadany przez producenta. 

Jeśli w systemie policji nie będzie adnotacji o kradzieży, a funkcjonariusze nie ujawnią podejrzanych śladów, wówczas będziecie mieli pewność, że auto nie jest kradzione. Pamiętajcie jednak, że mogą też mieć miejsce takie sytuacje, jak zgłoszenie kradzieży po czasie, bo np.: właściciel auta wyjechał i nie zauważył jego braku. 

Nieumyślne paserstwo - co to znaczy?? 

Kupując używany samochód i nie weryfikując jego historii narażacie się na ryzyko popełnienia paserstwa. Bowiem, jeśli po zakupie okaże się, że auto było kradzione, to prawo Was nie oszczędzi. W przepisach jest jasno napisane, że należy podjąć wszelkie kroki, aby sprawdzić, czy dana rzecz nie pochodzi z kradzieży. A narzędzia do sprawdzenia statusu samochodu są dostępne dość łatwo. 

Nieumyślne paserstwo skończy się tym, że policja zarekwiruje pojazd, Wy stracicie pieniądze, które na niego wydaliście, a do tego będzie Wam grozić odpowiedzialność karna. 

Postępowanie wykaże czy kupno pojazdu było w tzw. dobrej wierze czy skontrolowaliście legalność auta. Jeśli zdarzyło się Wam kupić samochód w okazyjnej cenie i nie sprawdziliście jego pochodzenia, to sąd może nawet uznać, że działaliście w złej wierze. Czyli liczyliście się z tym, że może pochodzić z kradzieży. A za to grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do pięciu lat

Jakie samochody są najczęściej kradzione w Polsce? 

Gust złodziei się zmienia z biegiem lat, aczkolwiek tegoroczne dane (2022) wykazują, że najczęściej kradzione są następujące marki samochodów Toyota, Hyundai, Lexus, Kia oraz Fiat. Wśród skradzionych w tym roku modeli najczęściej pojawiają się 

Zwykle kradnie się samochody stosunkowo młode – średnia ich wieku nie przekracza 5,5 lat. Najpopularniejszym rocznikiem wśród kradzionych aut jest 2019. Co czwarty samochód kradziony w Polsce ma warszawskie tablice rejestracyjne. 

Dlatego zawsze sprawdzajcie historię pojazdu, który zamierzacie kupić! Zwłaszcza powyższych modelu oraz rocznika 2019. Lepiej „dmuchać na zimne” niż otrzymać zarzut nieumyślnego paserstwa!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt