Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
20.04.2022

Jakie samochody produkujemy w Polsce?

W historii motoryzacyjnej Polski najbardziej w pamięci jej obywateli utkwiły Fiaty 125p i 126p, Polonezy, a także Warszawy, Syreny, Nysy i Żuki. Aktualnie jedną z największych fabryk w naszym kraju są zakłady Fiata, ale nie tylko. Jakie samochody są produkowane w Polsce? 

Fabryka Fiata w Tychach 

W tym miejscu od wielu lat produkowane są wszystkie wersje znanego Fiata 500, a w tym również sportowej wersji Abarth. Fiat ma również swój zakład w Bielsku-Białej, gdzie produkowane są silniki i skrzynie biegów. 

Aktualnie fabryka w Tychach jest rozbudowywana, aby możliwa była również produkcja nowych modeli Fiata, Jeepa oraz Alfy Romeo z napędem hybrydowym i elektrycznym. Planowana premiera pierwszego auta wypada w 2022 roku. 

Fabryka Fiata w Tychach należy do koncernu Stellantis, który jest właścicielem również zakładów Opla z Gliwic, w którym produkowane są głównie kompaktowe modele Astry hatchback, FCA Powertrain w Bielsku-Białej oraz fabryki komponentów w Sosnowcu i Skoczowie. 

Niemiecki gracz na polskim rynku 

W okolicach Poznania znajdują się również trzy zakłady Volkswagena, w których produkowane są głowice do silników, ale także są to spawalnie, lakiernie, montażownie i zakład produkcyjny zabudów specjalnych do dostawczaków tej marki. W podpoznańskich zakładach Volkswagena powstają takie modele, jak Caddy oraz Transporter, a największy i najnowocześniejszy zakład we Wrześni produkuje Craftera i MAN TGE. 

Japońskie silniki powstają w Polsce 

Tak, fabryki silników Toyota Motor Manufacturing Poland znajdują się w Wałbrzychu oraz Jelczu-Laskowicach. W tej pierwszej powstają przekładnie do napędów hybrydowych, a w drugiej benzynowe silniki 1.5, które znajdziecie pod maską Toyoty Yaris. Dodatkowo, w Wałbrzyskiej fabryce Toyoty powstają jednostki 1.0 do aut Aygo oraz Yaris, a także manualne skrzynie biegów do 1.0 i 1.8. 

Luksusowe silniki Mercedesa z Jawora 

W okolicy Wrocławia, a dokładniej w Jaworze prężnie działa zakład produkcyjny Mercedesa, w którym powstają czterocylindrowe silniki do wszystkich modeli – od kompaktowej klasy A, aż po luksusową S. 

W fabryce powstają również baterie do elektrycznych modeli tej marki. 

Dobrze znane Solarisy 

Pochodząca z Bolechowa marka wytwarza modele autobusów hybrydowych i elektrycznych, a także trolejbusy i tramwaje. Nie tylko Solaris zajmuje się produkcją publicznych środków transportu, gdyż MAN także posiada swoje zakłady w naszym kraju. W Starachowicach produkuje podwozia i szkielety autobusów, a w Sadach pod Poznaniem odbywa się końcowy montaż. 

Mało tego – w Słupsku autobusy produkuje również Scania, a we Wrocławiu Volvo. 

A znacie taką markę jak Solbus? To producent z Solca Kujawskiego, który zajmuje się wytwórstwem autobusów miejskich i autokarów. Z kolei w Niepołomicach pod Krakowem powstają także ciężarówki MAN. 

Już wkrótce premiera polskiego elektryka! 

Polacy świetnie sprawdzają się w produkowaniu samochodów oraz komponentów motoryzacyjnych najwyższej jakości. A pędząc z duchem czasów przygotowują się również do wyprodukowania własnego samochodu elektrycznego w fabryce w Jaworznie na Śląsku. Polski elektryk – Izera zacznie być produkowany już w 2024 roku. Czekacie na premierę?

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt