Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
24.11.2022

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Czy już myślicie o wymianie opon letnich na zimowe? Zima lubi zaskakiwać kierowców, dlatego zawsze warto się do niej odpowiednio przygotować. Kiedy powinno się wymienić opony na zimowe? Dlaczego nie można na nich jeździć cały rok? 

Czy już czas na zmianę opon? 

Wymiana opon letnich na zimowe powinna nastąpić w momencie, w którym temperatura spadnie i pozostanie już poniżej 7 st. Celsjusza. Wszystko zależy od warunków pogodowych. Niektórzy kierowcy preferują wymieniać i jeździć na oponach zimowych zgodnie z zasadą od października do Wielkanocy. Jednak opony powinno się zmienić nieco później wiosną, jeśli temperatura utrzymuje się wciąż poniżej 7 stopni Celsjusza. 

Przy jakiej temperaturze zmieniać opony na zimowe? 

Temperaturą graniczną dla wymiany opon letnich na zimowe jest 7 stopni Celsjusza, ale można już o tym pomyśleć, gdy zmieniamy czas z letniego na zimowy. 

Co ważne – jeśli odnotujecie spadek temperatury poniżej wspomnianej temperatury granicznej, nie zmieniajcie opon na zimowe od razu, tylko poczekajcie jeszcze kilka dni. 

Zbyt szybka wymiana ogumienia może powodować przyspieszone zużycie bieżnika opon. Granica temperaturowa dotyczy bowiem średniej dobowej, a nie jednego dnia. 

Czy opony zimowe są obowiązkowe? 

W wielu krajach europejskich ogumienie zimowe jest obowiązkowe. Jest to obowiązkowe w Austrii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Estonii, Finlandii, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Słowacji, Słowenii, Rumunii i Serbii. 

W niektórych krajach trzeba się również liczyć z koniecznością stosowania łańcuchów na koła, które służą do jazdy po śniegu. Tak samo, wymiana opon zimowych może być obowiązkowa w określonych okresach, które są regulowane przez każdy kraj indywidualnie. 

Jeśli wybieracie się w podróż po Europie, poznajcie przepisy obowiązujące w danym kraju. 

Z kolei w Polsce jazda na oponach zimowych jest zalecana, ale nieobowiązkowa. Powinno się zmienić letnie opony na zimowe w przypadku występujących zimowych warunków pogodowych, takich jak oblodzenie nawierzchni, obecność rozmokłego lub ubitego śniegu. 

Kto nie musi wymieniać opon na zimowe? 

Nie wszystkie pojazdy muszą mieć wymienione opony letnie na zimowe. To zalecenie nie dotyczy: 

 • Pojazdów komercyjnych, które są wykorzystywane w leśnictwie oraz rolnictwie. 
 • Pojazdów jednośladowych, czyli skuterów, motocykli i rowerów. 
 • Wózków widłowych, które są przystosowane do chwytania, podnoszenia, ustawiania i przenoszenia ładunków. 
 • Pojazdów uprzywilejowanych, czyli straży pożarnej, policji, federalnych sił zbrojnych czy departamentu zarządzania katastrofami. 
 • Specjalnych pojazdów, dla których nie ma opon klasy C1, C2 lub C3, czyli kamperów, autobusów i innych samochodów. 

Dlaczego opony zimowe są lepsze w niskich temperaturach? 

Ogumienie zimowe jest zaprojektowane w sposób, który gwarantuje pełne osiągi przy niskich temperaturach. Mieszanka gumowa w oponach zimowych ma większą proporcję naturalnej żywicy, co powoduje że są one nadal elastyczne i lepiej trzymają się nawierzchni, nawet w temperaturze poniżej granicznych 7 st. Celsjusza. 

Ponadto rowki oraz żebra na bieżniku opony zimowej są znacznie głębsze niż w oponach letnich, co ma za zadanie zapewnić dobrą jazdę na śniegu. 

Opony zimowe latem – czy to dobry pomysł? 

Jazda na oponach zimowych latem jest dozwolona, ale nie zalecana. Wysokie temperatury niwelują efektywność zimowego ogumienia. Opony zimowe mają znacznie wyższy opór toczenia w ciepłe dni, a także wydłużoną drogę hamowania. Przy 15 stopniach Celsjusza samochód na ogumieniu zimowym w trakcie hamowania zatrzyma się dalej nawet o 7m, niż na oponach letnich! 

Zalety jazdy na oponach zimowych 

Opony zimowe są dostosowane do trudnych warunków, występujących o tej porze roku. Zapewniają lepszą przyczepność do nawierzchni w śniegu, na lodzie oraz przy niższych temperaturach. 

Ponadto, wyraźniejsza rzeźba bieżnika w oponach zimowych ma wpływ na lepsze osiągi pod względem zużycia paliwa, a także komfortu jazdy

Pamiętajcie też, że opony zimowe gwarantują dłuższą drogę hamowania, co w trudnych warunkach atmosferycznych zimą, przekłada się na bezpieczeństwo Wasze i innych uczestników ruchu drogowego! 

Co jest najważniejsze w oponach zimowych? 

Ogumienie zimowe spełni swoją rolę, gdy zostaną zachowane poniższe wytyczne: 

 • Bieżnik jest wyższy niż 4 mm. 
 • Opony nie mają więcej niż 10 lat, licząc od daty ich produkcji. 
 • Opony nie mają żadnych widocznych śladów uszkodzeń powłoki gumowej. 
 • Stopka opony jest w pełni sprawna, nie ma na niej żadnych uszkodzeń. 
 • Felgi są proste i nie mają śladów rdzy. Korozja może powodować nieszczelności, a także uciekanie powietrza z opony. 
 • Opony zimowe były właściwie przechowywane przez okres wiosenno-letni. 
 • Opony są odpowiednio wyważone. 

Przy wymianie opon warto również sprawdzić geometrię zawieszenia, wentyle oraz felgi. Jeśli kupujesz samochód właśnie w okresie zimowym i nie masz czasu, by sprawdzić jego stan techniczny (w tym także ogumienia), to warto skorzystać z usługi ekspertyzy rzeczoznawcy samochodowego.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia