Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
21.04.2022

Polacy coraz chętniej kupują kampery. Jesteś wśród nich?

Wiosna wystartowała, a wraz z nią wznowiło się Twoje marzenie o podróżach w kamperze? Nie odpuszczaj tematu - turystyka kamperowa cieszy się coraz większą popularnością, a w Autoplac znajdziesz idealnego kampera lub przyczepę kempingową! 

Rynek kamperów w Polsce 

Dane z serwisu motorhome.pl, na podstawie raportów z CEPiK, jasno wykazują, że z roku na rok przybywa rejestracji nowych kamperów. W 2017 roku było ich 388 sztuk, w 2018 roku - 518, w 2019 roku już 724, w 2020 roku - 1040, a rok temu 2191 sztuk. 

- To wyraźny sygnał, że popularność kamperów w Polsce wzrasta i wiele osób decyduje się na zakup tego pojazdu oraz uprawianie tzw. caravaningu czyli spędzania wolnego czasu podróżując kamperem lub pojazdem z przyczepą kempingową. Wzrost popularności tego trendu nabrał dynamicznego tempa zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, gdy podróżowanie zostało ograniczone głównie do granic naszego kraju – komentuje Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac 

W ubiegłym roku najwięcej nowych rejestracji kamperów pojawiło się w sezonie wiosenno-letnim. Od marca do sierpnia liczba nowo zarejestrowanych kamperów rosła. W marcu 2021 roku zarejestrowano 238 kamperów, w kwietniu 321, w maju 275, w czerwcu 328, w lipcu 249, a w sierpniu 138. 

- Kampery cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, gdy temperatura wzrasta, a dni robią się dłuższe. Polacy wyruszają w pierwsze wyprawy kamperowe już w okresie świąt wielkanocnych lub na majówkę. W tym czasie również w naszym serwisie wzrasta współczynnik wyszukiwania używanych kamperów – mówi Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac 

Jakie kampery są najbardziej popularne? 

- Większość kierowców decyduje się na zakup kampera o DMC do 3,5 tony, ze względu na brak konieczności robienia dodatkowych uprawnień do kierowania tego rodzaju pojazdem. Kupując kampera o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wystarczy, że mamy uprawnienia kategorii B – informuje Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac 

W Polsce kampery o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony są mniej popularne. W ubiegłym roku zarejestrowano ich 53 sztuki, w 2020 roku tylko 21 sztuk. W tym segmencie największą popularnością cieszą się marki luksusowe, takie jak Carthago, Hymer, Morelo czy Concorde. 

Wśród lżejszych pojazdów tego rodzaju Polacy wybierają spośród Volkswagena, Rollerteam, Benimar, Dethlefs, CI, Chausson, Adria, Rimor lub Forda Nuggeta. 

Kampery również z importu 

Nowo zarejestrowane kampery pochodzą również z importu indywidualnego. Polacy decydują się na sprowadzanie kampera z zagranicy, ze względu na atrakcyjną ofertę wykupu pojazdu. 

W 2021 roku z importu pochodziły aż 152 kampery, w 2020 roku 92, w 2019 tylko 34 pojazdy. 

- Import kamperów używanych do naszego kraju nabiera tempa. W ubiegłym roku do Polski sprowadzono 2244 kampery, w 2020 roku 1694, a w 2019 roku 1365. Te dane potwierdzają wzrost popularności trendu turystyki kamperowej oraz chęci posiadania kampera w parku pojazdów użytku rodzinnego. W Autoplac również odnotowujemy duże zainteresowanie zakupem używanego kampera, obecnie w naszej platformie znajduje się kilka tysięcy ogłoszeń sprzedaży tego rodzaju pojazdów. Sprzedawcy chętnie sprowadzają kampery do Polski, wiedząc że uda im się znaleźć kupca w trakcie jednego sezonu – mówi Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac 

Ile kosztuje kamper? 

Używanego kampera można kupić już za 12 tysięcy złotych, przyczepę kempingową za 10 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę tygodniowy koszt noclegów dla czteroosobowej rodziny w przeciętnym polskim hotelu, to inwestycja równa niecałym trzem wyjazdom wakacyjnym. 

Ceny nowych kamperów zaczynają się od około 145 tysięcy złotych wzwyż, z kolei przyczep kempingowych już od około 40 tysięcy złotych. 

Kampery oraz przyczepy kempingowe oferują wiele możliwości całej rodzinie, a także atrakcyjniejszą formę spędzenia wakacji w kraju i poza nim. Ten trend jest bardzo popularny w Niemczech, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Nic dziwnego, że wielu producentów samochodowych decyduje się na włączenie kamperów do swojej oferty.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt