Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
13.10.2023

Samochód bez prawa jazdy - czy taki istnieje?

Polskie prawo nie do końca precyzuje pojęcie samochodu bez prawa jazdy, ale nie zabrania prowadzenia auta bez uprawnień kategorii B. Jakie pojazdy można prowadzić, mając inne uprawnienia? Jakie zalety mają samochody bez prawa jazdy? Sprawdźcie!

Czy jest samochód, którym można jeździć bez prawa jazdy?

Samochód, który można prowadzić bez prawa jazdy, to tzw. mikrosamochód. To pojazd, którego kierowca nie musi mieć prawa jazdy kategorii B, ale nie może go prowadzić wyłącznie na podstawie dowodu osobistego.

Wizualnie mikrosamochód wygląda jak klasyczna osobówka, ale jego parametry techniczne zależą od rodzaju. Zgodnie z przepisami prawo jazdy kategorii B nie jest potrzebne do prowadzenia:

Czterokołowca lekkiego – pojazdu o masie całkowitej nieprzekraczającej 350 kg, nierozwijającego prędkości powyżej 45 km/h.

Czterokołowca ciężkiego – pojazdu mechanicznego, który jest przystosowany do przewozu osób lub ładunku, a jego masa własna wynosi do 400 kg w przypadku przewozu osób oraz 550 kg w przypadku przewozu rzeczy.

Jak sprawdzić czy samochód jest czterokołowcem?

Można to zrobić zwracając uwagę na homologację. Unijny zapis dla czterokołowców lekkich to L6e, a dla czterokołowców ciężkich to L7e.

Przykładem pojazdu, który można prowadzić bez prawa jazdy kategorii B jest lekki czterokołowiec Aixam Crossover z 2015 roku. Samochód zasilany jest olejem napędowym, a pojemność jego silnika wynosi 400 cm3.

Poza tym, w produkcji mikrosamochodów specjalizują się francuskie i włoskie marki. Popularne są AixamLigier, Bellier, Piaggio oraz Casalini.

Jakie uprawnienia są potrzebne, by można było jeździć samochodem bez prawa jazdy?

Samochód bez prawa jazdy według polskich przepisów nie jest taką łatwą sprawą, bowiem trzeba spełnić kilka wymogów, aby móc nim kierować.

Co prawda nie są potrzebne do tego uprawnienia kategorii B, ale aby móc prowadzić czterokołowiec lekki oraz motorower trzeba mieć prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1 oraz wyższe. Sam kurs na kategorię AM trwa zaledwie 10 godzin, podzielonych po równo na teorię i praktykę.

Można również starać się uprawnienia do kierowania czterokołowcem ciężkim, czyli zdobyć prawo jazdy kategorii B1 lub wyżej. Szkolenie trwa 60 godzin, podzielonych po równo na teorię i praktykę.

Po zdobyciu powyższych uprawnień można kierować czterokołowcem.

Co istotne – za kierownicą takiego pojazdu może usiąść również osoba niepełnoletnia, a dokładniej:

  • 14 latek – jeśli auto należy do grupy czterokołowców lekkich.
  • 16 latek – jeśli auto należy do grupy czterokołowców ciężkich.

Zgodnie z przepisami, jeśli osoba rozpocznie kurs i zda egzamin jeszcze przed ukończeniem 14 czy 16 roku życia, będzie mogła prowadzić czterokołowca, pod warunkiem, że nie miało to miejsca wcześniej niż na 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku.

Czy samochód bez prawa jazdy można prowadzić wszędzie?

Niestety nie ma takiej możliwości. Czterokołowcem nie można poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, co reguluje art. 2 ustawy 3 i 4 Prawo o ruchu drogowym.

Ponadto, czterokołowce mają ograniczenie prędkości do 40 km/h, jeśli pasażerem jest dziecko w wieku do 7 lat, co również reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym, art. 30, ust. 6 pkt 3.

I co ciekawe – jeśli w czterokołowcu nie ma pasów bezpieczeństwa, to kierowca i pasażer będą musieli założyć kaski, zwłaszcza gdy nadwozie pojazdu jest otwarte.

Zalety samochodów bez prawa jazdy

Taki pojazd to zwykle rozwiązanie na chwilę, które pozwala nabyć wcześniej doświadczenie za kółkiem, ale poza tym ma jeszcze kilka innych zalet:

  • Niskie spalanie – Aixam Coupe GTI spala zaledwie 3 l na 100 km!
  • Duży wybór – na rynku można znaleźć wiele ciekawych modeli mikrosamochodów.
  • Łatwość prowadzenia – auto nie sprawia problemów na drogach, ani przy parkowaniu.

 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt