Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Dodaj ogłoszenie za 0zł
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
24.01.2023

Światła przeciwmgielne - jakie są zasady używania i przepisy?

Sezon na mgliste poranki i wieczory właśnie się rozpoczął. A to oznacza konieczność używania świateł przeciwmgielnych. Kiedy można włączyć światła przeciwmgłowe tylne, a kiedy przednie? Czy każdy pojazd jest w nie wyposażony? Sprawdźcie! 

Światła przeciwmgielne – czyli jakie? 

Ten rodzaj świateł różni się od innych w samochodzie tym, że emituje intensywne światło, dlatego jest zamontowany w ściśle określony sposób, aby w jak najmniejszych stopniu razić innych uczestników ruchu drogowego, a do tego spełniać swoją rolę. 

Światła przeciwmgłowe w samochodzie używa się w czasie mgły, ale też w innych sytuacjach, w których występuje zmniejszona przejrzystość powietrza, np.: w czasie bardzo intensywnych opadów. 

Światła przeciwmgielne mają dwie funkcje: przednie oświetlają drogę kierowcy, a tylne wskazują pozycję pojazdu. 

Mają one również określone kolory – przednie są bary białej lub żółtej, a tylne czerwonej. 

Specyfikacja montażu świateł przeciwmgielnych w samochodzie 

Przednie światła przeciwmgielne montuje się jak najbliżej powierzchni jezdni. Wymagania homologacyjne w Polsce oraz całej Europie, określają że nie może być to mniejsza wysokość niż 25 cm. 

Tylne światło przeciwmgłowe znajdziecie po lewej stronie lub na środku pojazdu. Część producentów montuje je w kloszu wraz z innymi światłami, a inni umieszczają je na zderzaku. Światło przeciwmgielne tylne nie może znajdować się bliżej niż 10 cm od światła STOP, niżej niż 25 cm i wyżej niż 100 cm od powierzchni jezdni. Robi się to dlatego, że światło przeciwmgłowe tylne świeci bardzo mocno na czerwono, co mogłoby oślepiać innych kierowców i wprowadzać ich w błąd, jeśliby zlewało się ze światłem stopu. 

Czy wszystkie samochody mają światła przeciwmgielne? 

W niektórych samochodach występuje wyłącznie światło przeciwmgielne tylne. Nie każdy pojazd posiada przednie światła przeciwmgłowe, mimo tego że zalecane jest ich posiadanie. Gdy występuje bardzo ograniczona przejrzystość powietrza te światła znacznie poprawiają widoczność, co ułatwia kierowcy prowadzenie samochodu i poprawia bezpieczeństwo. 

Tylne światła przeciwmgielne są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu. Mają taką samą funkcję, jak światła umieszczane na wieżowcach czy wysokich dźwigach – dzięki nim inni wiedzą, gdzie znajduje się obiekt. W przypadku ruchu drogowego – światło tylne przeciwmgłowe informuje innych kierowców o pozycji Waszego pojazdu. 

Kiedy można jeździć na światłach przeciwmgielnych przednich? 

Kierowca może używać przednich świateł przeciwmgłowych w: 

  • warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, której przyczyną jest mgła, opady atmosferyczne lub inny czynnik, 
  • warunkach normalnej przejrzystości powietrza od zmierzchu do świtu na krętej drodze oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi. Drogi kręte są oznaczone tabliczkami T-5 wraz ze znakiem A-3 lub A-4. 

Kiedy można włączyć tylne światło przeciwmgłowe? 

Jeśli chodzi o używanie tylnych świateł przeciwmgielnych, to kierujący pojazdem może ich używać wtedy, gdy występuje zmniejszona przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. 

W sytuacji, w której widoczność ulegnie poprawie, kierujący pojazdem jest obowiązany do niezwłocznego wyłączenia tych świateł. 

Dlaczego montuje się jedno światło tylne przeciwmgielne? 

Światło przeciwmgielne tylne, to te, które jest bardzo silne. Gdyby auto było wyposażone w dwa przeciwmgielne światła tylne, to istnieje ryzyko, że oślepiały by kierowcę jadącego w pojeździe za Wami. 

Poza tym, dwa symetryczne światła tylne przeciwmgłowe mogłyby sprawić, że kierowca, który za Wami jedzie pomyliłby je ze światłami hamowania. 

Czy można jeździć na światłach przeciwmgielnych w mieście? 

Wszystko zależy od warunków na drodze. W przepisach nie ma rozgraniczenia na rodzaj drogi lub teren, w którym można używać świateł przeciwmgielnych. Powinno się je zawsze wykorzystywać przy zmniejszonej przejrzystości powietrza oraz ograniczonej widoczności. 

W mieście zwykle występuje oświetlenie drogowe, które poprawia widoczność na drodze. Jednak, trzeba mieć na uwadze, że gdy widoczność będzie mocno ograniczona i nawet lampy uliczne nie będą w stanie pomóc kierowcy, wówczas powinno się korzystać z świateł przeciwmgłowych. 

Kary za światła przeciwmgielne 

Niewłaściwe używanie świateł przeciwmgielnych może się skończyć karą pieniężną w postaci mandatu oraz punktami karnymi. Jak informują przepisy: 

  • Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych – 100 zł oraz 2 punkty karne. 
  • Naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych tylnych – 100 zł oraz 2 punkty karne. 
  • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności – od 150 zł do 300 zł oraz 3 punkty karne.
NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt