Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
20.06.2022

Co się należy poszkodowanemu w kolizji w ramach polisy OC sprawcy?

Udział w kolizji to wydarzenie stresujące dla każdego kierowcy, nawet jeśli nie jest sprawcą. Będąc poszkodowanym warto jednak dokładnie wiedzieć, co się należy z polisy OC sprawcy. Zwłaszcza, że towarzystwa ubezpieczeniowe nierzadko nie pomagają w procesie dochodzenia swoich praw. 

Prawo do odholowania auta i pojazdu zastępczego 

Będąc poszkodowanym w kolizji masz prawo do odholowania rozbitego samochodu do warsztatu z tytułu polisy OC sprawcy. Ponadto, jeśli Twój samochód nie nadaje się do użytku, to masz prawo do uzyskania pojazdu zastępczego, którego koszt wynajęcia również pokrywa polisa OC sprawcy. Co ważne – samochód zastępczy przysługuje Ci na cały okres, gdy jesteś pozbawiony swojego samochodu, a więc od momentu kolizji, poprzez czas naprawy, aż do odbioru pojazdu. 

Możesz naprawić auto bezgotówkowo 

Wówczas musisz wybrać wariant warsztatowy w ramach rozliczenia szkody. Polega on na tym, że warsztat naprawiający samochód będzie rozliczać się w Twoim imieniu z towarzystwem ubezpieczeniowym. 

Uszkodzony samochód możesz oddać do warsztatu, który wskazuje ubezpieczyciel lub skorzystać z opcji naprawy w ASO – Autoryzowanych Stacjach Obsługi. To oferta, która idealnie pasuje do nowych samochodów, które są jeszcze na gwarancji lub do pojazdów 5-6 letnich. ASO proponuje naprawę uszkodzonych pojazdach z wykorzystaniem oryginalnych części, a pracownicy są odpowiednio przeszkoleni w ramach napraw aut danej marki. 

Ponadto – profesjonaliści będą prowadzić rozmowy z towarzystwem ubezpieczeniowym za Ciebie, a to oznacza znacznie mniej stresu i mniejsze ryzyko bycia oszukanym przez ubezpieczyciela, któremu zależy na jak najmniejszej wypłacie odszkodowania, celem własnego zysku. 

Możesz otrzymać pieniądze do ręki 

Jeśli nie chcesz kierować pojazdu do ASO lub innego warsztatu, możesz wybrać wariant kosztorysowy w ramach rozliczenia szkody. Wówczas otrzymasz pieniądze, ale musisz samodzielnie zrealizować naprawę swojego uszkodzonego auta. Jest to na tyle ryzykowne, iż ubezpieczyciele stosują różne uniki, aby zapłacić jak najmniej poszkodowanemu. 

Zwykle wyceny napraw odbywają się na podstawie katalogów Audatex lub EurotaxGlass’s, ale w ich ramach można również wprowadzić korekty względem cen usług lub cen części zamiennych. A ubezpieczyciele to wykorzystują podczas obliczania cen, a nawet potrącają kwoty za amortyzację części lub zaniżają stawki godzin pracy mechaników lub nie uwzględniają kosztów auta zastępczego. 

Masz prawo do oryginalnych części 

Kodeks Cywilny przewiduje, że kosztorys, który zawiera wyłącznie ceny nieoryginalnych części może występować wyłącznie wtedy, gdy takowe występowały w aucie przed wypadkiem. Z kolei, jeśli w samochodzie znajdowały się części oryginalne przed wystąpieniem kolizji, to masz prawo do tego, by w czasie naprawy zostały zastąpione również częściami oryginalnymi. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zgodzisz się na tańsze zamienniki, które nie są oryginalnymi częściami. 

Masz prawo rozliczyć koszty nowych części bez amortyzacji 

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają stopień amortyzacji procentowo: im starsze auto, tym wyższa amortyzacja. Oznacza to, że w starszych samochodach może nawet wynosić 60%! 

Jednakże inną opinię co do tego ma Sąd Najwyższy – i to warto wiedzieć. Zdaniem Sądu Najwyższego zwiększenie wartości pojazdu poszkodowanego po dokonanej naprawie w oparciu o ceny nowych części i w konsekwencji odpowiednie pomniejszenie kwoty należnego odszkodowania może wystąpić wyłącznie w sytuacji, gdyby w aucie zostały naprawione uszkodzenia, które miały miejsce jeszcze przed wypadkiem lub wprowadzono by ulepszenia w pojeździe, w stosunku do jego stanu przed wypadkiem. 

Jeśli jesteś poszkodowanym i chcesz naprawić swoje auto z polisy OC sprawcy, to pamiętaj że przysługuje Ci holowanie pojazdu, auto zastępcze oraz oczywiście prawo do naprawy. Bez względu na wiek Twojego pojazdu masz prawo do oryginalnych części, które będą użyte podczas naprawy. Zdecydowanie zalecamy skorzystanie z usług ASO, ze względu na pomoc w całym procesie naprawy i mniejsze ryzyko bycia oszukanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia