Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
Potrzebujesz rady ?Kliknij tutaj i zacznij rozmowe z naszym ekspertem
Ikonka wiadomości - Zacznij rozmowę z ekspertem
27.09.2022

Ekologiczne samochody - czyli jakie? Które auta można nazwać ekologicznymi?

Coraz częściej mówi się o ekologicznych samochodach, w głównej mierze mając na myśli elektryki oraz pojazdy hybrydowe. I fakt – są one zoptymalizowane pod względem zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla, ale nie są jedynymi, które można uznać za ekologiczne… i to nie tylko przez pryzmat emisji. 

Na ekologiczny charakter samochodu składa się wiele aspektów. Nie decyduje o tym wyłącznie niska emisja spalin i innych szkodliwych dla środowiska czynników. Oceniając auto pod względem eko trzeba również uwzględnić etap produkcji, eksploatacji oraz późniejszej utylizacji. 

Społeczność zwykle mówiąc o ekologicznym pojeździe, ma na myśli od razu – elektryczny samochód, ewentualnie hybrydowy. Jednak, o ile te pojazdy mają faktycznie niższą emisję spalin lub zerową (w przypadku elektryków), o tyle z pozostałymi aspektami już nie jest tak kolorowo. Hybrydy wyposażone są w akumulatory, które nie do końca są ekologiczne, zwłaszcza w procesie utylizacji. 

Produkcja ekologicznego samochodu 

Auta z silnikiem spalinowym oraz te z jednostką elektryczną czy hybrydową w produkcji nie różnią się od siebie zbyt mocno w procesie produkcji. Stosuje się w nich te same techniki produkcji karoserii, układu jezdnego, wyposażenia wnętrza. 

Wyjątkiem jest akumulator, który w aucie z silnikiem spalinowym występuje w tradycyjnej formie kwasowo-ołowiowej, z kolei w hybrydach również zdarza się jego obecność pod maską, ale źródłem energii napędowej są już akumulatory litowo-jonowe. A do ich produkcji niezbędny jest zarówno lit, jak i nikiel, kobalt i grafit. A wydobycie tych pierwiastków nie jest już taką prostą sprawą. 

Jakie samochody są ekologiczne? 

Ekologiczne samochody istnieją, jednak aby o nich mówić, trzeba uwzględnić znacznie więcej czynników, niż wyłącznie emisję szkodliwych substancji i spalin. 

W Polsce ekologiczne auta to w głównej mierze niskoemisyjne samochody spalinowe, ponieważ wodorowych modeli u nas praktycznie nie ma. Z kolei elektryczne pojazdy są zasilane energią elektryczną, która pochodzi… z węgla. Alternatywą jest ewentualnie instalacja gazu ziemnego w samochodach, czyli CNG. Jednak na to rozwiązanie decyduje się bardzo mało osób. 

ADAC Eco Test 2021 ujawnia najlepsze ekologiczne auta 

Istnieją jednak modele aut, które mają ekologiczny charakter. W ADAC Eco Test 2021 sprawdzono 112 wybranych modeli pod kątem przyjazności dla środowiska, uwzględniono w nim zarówno auta elektryczne, hybrydowe, hybrydy plug-in, wodorowe, benzynowe i te z silnikami Diesla oraz zasilanego gazem ziemnym CNG. Sprawdzanymi wskaźnikami były: spalanie aut, emisja tlenku węgla, tlenku azotu oraz dwutlenku węgla. 

Test nie ograniczył się wyłącznie do użytkowania aut, ale uwzględnił również zanieczyszczenia powstałe przy produkcji, a także emisję spalin nie samych aut elektrycznych, ale elektrowni, które produkują prąd. Zawarto także starty energii podczas ładowania. Wyniki podano w systemie gwiazdkowym i w punktach oraz podzielono auta na klasy. Zgodnie z nimi najbardziej ekologicznymi samochodami okazały się: 

 • Seat Leon 1.5 TGI (gaz ziemny) – 103 punkty. 
 • Volkswagen Golf 1.5 TGI (gaz ziemny) – 102 punkty. 
 • Hyundai Kona Electric (64 kWh) (elektryczny) – 101 punktów. 
 • Fiat 500e Cabrio (42 kWh) (elektryczny) – 99 punktów. 
 • Renault Twingo Z.E. (elektryczny) – 98 punktów. 
 • Polestar 2 Long Range Single Motor (elektryczny) – 95 punktów. 
 • Opel Corsa-e (elektryczny) – 94 punkty. 
 • Toyota Mirai (ogniwa wodorowe) – 93 punkty. 
 • Suzuki Swace 1.8 Hybrid (hybryda) – 90 punktów. 
 • Toyota Yaris 1.5 Hybrid (hybryda) – 90 punktów. 

Wśród czterogwiazdkowych modeli, z klasy Diesel w pierwszej trójce znalazły się: 

 • Seat Leon 2.0 TDI (84 punkty). 
 • Skoda Octavia Combi 2.0 TDI (84 punkty). 
 • Volkswagen Golf 2.0 TDI (84 punkty). 

Hybrydy plug-in znalazły się w niższych pozycjach, osiągając zaledwie 72 i 71 punktów oraz cztery gwiazdki. Są to modele: 

 • Renault Megane Grandtour E-Tech PHEV 160. 
 • Renault Captur E-Tech PHEV 160. 

Znacznie lepiej w teście zaprezentowały się auta z silnikiem benzynowym: 

 • Kia Picanto 1.2 osiągnęła 81 punktów. 
 • Fiat Panda Cross 1.0 Hybrid GSE uzyskał 80 punktów. 
 • Hyundai i10 1.0 T-GDI otrzymał 79 punktów. 

Jaki silnik jest najbardziej ekologiczny? 

Zgodnie z wynikami niemieckiego testu ADAC Eco Test 2021 niektóre elektryki wypadły znacznie gorzej niż diesle. Na pierwszym miejscu znalazł się Seat Leon napędzany CNG, na drugim również pojazd zasilany gazem ziemnym – Volkswagen Golf

Wśród elektryków najlepiej zaprezentował się Hyundai Kona Electric, Fiat 500e Cabrio oraz Renult Twingo Z.E. Dobrze wypadła również Toyota Mirai zasilana ogniwami wodorowymi oraz dwie hybrydy – Suzuki Swace oraz Toyota Yaris

Co jest bardziej ekologiczne: benzyna czy diesel? 

W teście diesle wypadły lepiej niż auta zasilane benzyną – Seat Leon, Skoda Octavia Combi oraz VW Golf są bardziej ekologiczne. 

Jeśli chodzi o silniki benzynowe, to te w Kia Picanto i Fiat Panda Cross zdają się być najlepszym wyborem dla osób chcących kupić auto ekologiczne 

Czy dużo osób szuka ekologicznych aut? 

W Polsce to temat dość rozległy. Samochodów elektrycznych jest wciąż niewiele, tak samo jak i stacji ładowania. O autach wodorowych nawet nie ma co wspominać, gdyż te są obecnie niespotykane na naszych drogach. 

Nie mniej rośnie zainteresowanie zakupem samochodów elektrycznych, głównie za sprawą rządowego programu Mój Elektryk. W pierwszej fazie projektu to głównie przedsiębiorcy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, obecnie już coraz więcej osób prywatnych rozważa tę opcję. 

Nie da się ukryć, że wzrost zainteresowania ekologicznymi pojazdami będzie rósł, nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Czy będą to jednak tylko auta elektryczne i hybrydy? Czas pokaże, być może już wkrótce dołączą do nich pierwsze modele zasilane ogniwami wodorowymi.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt