Napisz
Moje poszukiwania
Ulubione
Ulubione
0
Zapisane filtry
Zapisane filtry
0
Inne
Aktualności
Co nowego?
ikonka odtwórz w czerwonym kółku - Radio Yanosik
Radio Yanosik
Katalog
Katalog pojazdów
Blog
Blog
Partnerzy
Partnerzy
Kontakt
Kontakt
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Zarejestruj się
13.11.2023

Fiat historia marki. Z jakiego kraju pochodzi?

Fiat dla polskich kierowców wciąż oznacza wiele dobrego. Niegdyś pojazdy włoskiej marki zrewolucjonizowały nasz rodzimy rynek, który również miał swój udział w ich globalnej produkcji. Obecnie Fiat wciąż cieszy się dużym zaufaniem kierowców, choć na drogach można spotkać go nieco rzadziej.

Fiat - co oznacza nazwa?

F.I.A.T. to skrót od nazwy Fabbrica Italiana Automobili Torino, czyli Włoska Fabryka Samochodów w Turynie.

Czy fiat jest polski? Z jakiego kraju pochodzi marka?

Marka Fiat jest włoskim przedsiębiorstwem, które ma siedzibę w Turynie. Została założona 11 lipca 1899 roku, obecnie wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Stellantis.

Fiat w Polsce

Marka również zapisała swoją historię w naszym kraju. Rozpoczyna się ona w 1921 roku, gdy w Warszawie wybudowana została fabryka samochodów, którą przerwano na rzecz stacji obsługi pojazdów marki Fiat.

W 1931 roku podpisano umowę licencyjną, która pozwala na montaż modeli 508 oraz 621 w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie. W dniu 22 grudnia 1965 roku Fiat oraz Motoimport zawarli umowę licencyjną na uruchomienie produkcji nowoczesnego pojazdu Fiat 125p w warszawskiej Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu. Produkcja wystartowała dwa lata później.

W 1973 roku uruchomiona została produkcja modelu 126p w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej i w Tychach. Z kolei w czerwcu w 1991 do produkcji wdrożono również model Cinquecento. W 1998 roku model został zastąpiony modelem Seicento, a do tego czasu w Polsce wyprodukowano 1 164 478 sztuk słynnego Cinquecento. W 2003 roku z fabryki wyjechał milionowy Seicento, w spółce świętuje się również sprzedaż trzy milionowego modelu.

22 maja 1992 roku w Polsce powstała spółka Fiat Auto Poland, z 90% udziału koncernu Fiat.

22 września 2000 roku produkcja Fiata 126p w Bielsku-Białej została zakończona. Jako ostatnie wykonano ponad 1000 sztuk opatrzonych naklejką Maluch Happy End.

W 2003 roku rozpoczęto produkcję modelu Panda, a w 2007 roku Fiata 500, co spowodowało modernizację i automatyzację fabryki w Tychach.

W 2009 roku, w okresie od stycznia do maja, Fiat był najpopularniejszą marką na polskim rynku, mając 10,6% udział w sprzedaży. W tym samym roku zakład w Tychach był największą fabryką produkującą auta Fiata w Europie!

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie auta były produkowane w Polsce? Przeczytaj nasz artykuł Samochody produkowane w Polsce - gdzie znajdują się fabryki i jakie auta produkują?

Fiat - historia marki

Marka Fiat została założona przez grupę pomysłodawców, m.in. hrabiego Roberta Biscarettiego di Ruffię oraz porucznika kawalerii Giovanniego Agnellego. Dnia 11 lipca 1899 roku podpisali oni akt założycielski spółki Societa Anonima Fabbrica Italiana di Automobili w Turynie, a 30 udziałowców wniosło kapitał w wysokości 800 tysięcy lirów.

W listopadzie 1899 roku przejęto istniejącą manufakturę samochodową braci Ceirano, a rok później rozpoczęto produkcję pojazdów już pod własną marką.

Pierwszym pojazdem marki był model 3 ½ HP, który składał się z powozu ze składaną budką brezentową nad tylnym siedzeniem. Pojazd był napędzany dwucylindrowym silnikiem benzynowym, który był chłodzony cieczą. Pojemność jednostki wynosiła 657 cm3, a moc 3,5 KM.

W 1904 roku akcje przedsiębiorstwa trafiły na giełdę, a firma uruchomiła filie zagraniczne, m.in. w Nowym Jorku. W 1905 roku w ofercie marki znalazło się już 16 aut osobowych! Auta w większości napędzane były silnikami czterocylindrowymi, a także miały charakterystyczne duże, karbidowe, reflektory, które wspierały jazdę po zmierzchu.

W 1908 roku wyprodukowanych zostało 1000 egzemplarzy Fiata 1 Fiacre, który służył do transportu publicznego m.in. w Londynie. Model był dość charakterystyczny ze względu na zintegrowaną skrzynię biegów i silnik barca. W 1910 roku po raz pierwszy zaprezentowano serię modeli Tipo z debiutującym rozwiązaniem w postaci akumulatorów.

Przed wybuchem I wojny światowej podjęto decyzję o budowie dwóch fabryk – w Lingotto (1922 rok) oraz w Mirafiori (1939 rok). W 1924 roku przedsiębiorstwo uruchomiło produkcję licencyjnych pojazdów osobowych i ciężarowych w Moskwie, a na początku lat 50 XX wieku specjalnością marki stała się produkcja odrzutowych samolotów myśliwskich dla NATO.

W 1966 roku marka podpisała umowę licencyjną na produkcję Fiata 124 i budowę zakładu WAZ w Związku Radzieckim. W 1967 roku koncern przejął spółki Autobianchi, OM oraz CMSA i większość udziałów w Magneti Marelli oraz Weber. W 1969 roku przedsiębiorstwo stało się właścicielem Ferrari oraz Lancia.

W 1978 roku, we współpracy z francuskim PSA, powstała spółka Sevel Sud, która w 1981 roku uruchomiła fabrykę pojazdów dostawczych we Włoszech. Rok później utworzono holding Fiat S.p.A., który tworzyły marki Fiat, Lancia, Autobianchi, Abarth i Ferrari. W 1982 roku koncern przejął Iveco, a w 1986 roku przedsiębiorstwa Alfa Romeo i Maserati.

17 kwietnia 2007 roku powstała spółka Fiat Professional, która zajmowała się produkowaniem pojazdów dostawczych.

29 stycznia 2014 roku Fiat dopiął proces przejęcia amerykańskiego Chryslera, tym samym tworząc kolejną spółkę – Fiat Chrysler Automobiles (FCA), lokując ją formalnie w Holandii, a ze względów podatkowych w Wielkiej Brytanii. Nowa spółka stała się siódmym, największym producentem samochodów na świecie!

Fiat w Stellantis

31 października 2019 roku do koncernu FCA dołączyło PSA Groupe, co pozwoliło utworzyć motoryzacyjnego giganta o wartości 50 miliardów dolarów. Fuzja przynosi zysk roczny w wysokości ok. 4 miliardów dolarów oszczędności. Nowy koncern działa pod nazwą Stellantis.

Obecnie, Fiat wchodzi w skład utworzonego w 2021 roku konglomeratu Stellantis i zajmuje się głównie produkcją aut osobowych i dostawczych. Sam koncern jest ogromną grupą przemysłową w branży motoryzacyjnej i produkuje samochody osobowe, ciężarowe, ale też autobusy, traktory, maszyny rolnicze i silniki. W przeszłości także zajmował się produkcją samolotów.

Historia logotypu Fiata

W celu upamiętnienia założenia Fabbrica Italiana di Automobili Torino w 1899 roku zaprojektowano specjalny plakat, na którym w lewym górnym rogu, umieszczono złoty znaczek z pełną nazwą firmy. Ten symbol stał się pierwszy wzorem logo marki.

Dwa lata później zmieniono koncepcję, zastępując pełną nazwę skrótem FIAT. Z biegiem lat forma logotypu ewoluowała do znanej nam po dziś dzień. Napis FIAT towarzyszył praktycznie każdej formie, a cechą charakterystyczną jest wyróżniająca się litera A.

Najpopularniejsze modele Fiata

Fiat 125/125p – to kultowy samochód PRL w Polsce. Bardzo szybko zyskał ogromną popularność, choć w latach 70-tych był dość drogi. Początkowo napęd stanowiły silniki benzynowe 1,3 litra i 1,5 litra, później przejęto jednostki z Polonez.

Fiat 126/126p – słynny Maluch w naszym kraju zrewolucjonizował rynek i każdy marzył o tym, by go mieć. Model stanowił rozwinięcie 500 Nuova, który z kolei był popularniejszy we Włoszech.

Fiat Cinquecento – to osobowy samochód najmniejszej klasy, który występował jako 3-drzwiowy hatchback, z napędem 2 lub 4 cylindrowych silników benzynowych o mocy 30-55 KM. Model był w całości produkowany w Polsce.

Fiat Seicento – następca popularnego Cinquecento, w którym zmieniono zarówno wygląd zewnętrzny, jak i wnętrze. Dostępny był na rynku w wersji z silnikami benzynowymi R4 z wtryskiem paliwa, o mocy maksymalnej 39 KM i 54 KM albo z silnikiem elektrycznym o mocy 30 kW w wersji Elettra.

Fiat Panda – produkowany od 2011 roku, trzy lata został odświeżony i otrzymał nową wersję silnikową 1.0 Hybrid o mocy 70 KM.

Fiat Tipo – był najczęściej kupowanym modelem Fiata w naszym kraju. W 2020 roku auto przeszło lifting, zyskując wiele zmian wewnątrz, jak również w gamie silnikowej.

Fiat 500 – to doskonały samochód do jazdy miejskiej, którego ogromnym atutem jest niewielki rozmiar. Zadebiutował na rynku w wersji spalinowej w 2007 roku i obecnie jest oferowany również w wersji z napędem elektrycznym (500e).

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyFormy finansowaniaNauka i technologiaUbezpieczenia
Udostępnij:
Dane kontaktowe biura prasowegostrzałka w dół - Rozwiń

Dziękujemy za odwiedzenie bloga Autoplac.pl, gdzie znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące motoryzacji, w tym informacje prasowe, zdjęcia, czy relacje wideo, a także historie o naszych pracownikach i naszej organizacji.

Mają Państwo pytania lub chcą nawiązać współpracę? Zapraszamy do kontaktu:

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z [email protected]

Jeśli jesteś naszym klientem, prosimy o odwiedzenie strony www.yanosik.pl/kontakt